Nasza obecności w Unii Europejskiej miała ogromny wpływ na przyspieszenie tempa lokalnego rozwoju – oceniają samorządowcy w specjalnej ankiecie Życia Regionów. Dzięki funduszom UE i wielomiliardowym inwestycjom udało się nadrobić zapóźnienia infrastrukturalne, co w bardzo wyraźny sposób podniosło jakość życia mieszkańców.
20 lat Polski w UE: Najważniejsze projekty związane z rozwojem transportu
Spośród setek zrealizowanych projektów trudno wskazać ten jeden najważniejszy o największym znaczeniu dla miasta czy regionu. Niemniej zwykle samorządowcy w pierwszej kolejności wskazują przedsięwzięcia związane z szeroko rozumianym transportem. – Uważam, że dla Olsztyna najistotniejszym zrealizowanym w tym czasie projektem było wybudowanie od podstaw sieci tramwajowej – mówi przykładowo Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. – Choć zadanie wprost odnosiło się jedynie do transportu zbiorowego, niewątpliwie ma i będzie mieć wpływ w o wiele większym zakresie na życie olsztynian. Dzięki temu wymieniliśmy szereg podziemnych sieci, przebudowaliśmy układ drogowy, zainwestowaliśmy w zieleń i odmieniliśmy publiczną przestrzeń. To niewątpliwie ma też ogromny wpływ na postrzeganie miasta na zewnątrz – dodaje.
– W Bydgoszczy dzięki tym pieniądzom udało się między innymi zbudować oczekiwane linie tramwajowe do Fordonu oraz na dworzec – wtóruje Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.
Inwestycje z zakresu poprawy infrastruktury transportu, zarówno jeśli chodzi o sieci tramwajowe, wymianę taboru komunikacji miejskiej (np. zakup ekologicznych autobusów), budowę i rozbudowę sieci dróg itp., realizowało każde miasto w Polsce. Największym zaś projektem w tym obszarze jest budowa metra w Warszawie.
Pieniądze z UE pozwalają polskim gminom i miastom poprawiać komfort życia mieszkańców
Jednocześnie, jak wskazują samorządowcy, równie ważny jest szereg inwestycji o mniejszej nominalnej wartości, a które zrealizowano w bardzo wielu dziedzinach. – Bardzo ważne są wszystkie działania, które służą poprawie komfortu życia mieszkańców – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. To m.in. inwestycje w lepszą jakość powietrza, np. zieleń, parki, małą retencję, wymianę pieców, termomodernizację szkół czy budynków użyteczności publicznej.