Zimno w mieszkaniu? Mogą włączyć kaloryfery, ale wspólnota musi to zgłosić

W wielu mieszkaniach kaloryfery są gorące, a tam gdzie nie grzeją administracja czy wspólnota powinna zwrócić się do firmy dostarczającej ciepło.

Publikacja: 18.10.2023 14:06

Zimno w mieszkaniu? Mogą włączyć kaloryfery, ale wspólnota musi to zgłosić

Foto: Adobe stock

- Decyzję o włączeniu lub wstrzymaniu dostaw energii cieplnej do budynku każdorazowo podejmuje właściciel lub działający w jego imieniu zarządca nieruchomości – mówi     dr Tomasz Lewandowski kierownik Biura Zarządu Komunalnego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (KPEC) w Bydgoszczy.

Zimno na dworze, to grzeją

Kiedyś sezon grzewczy trwał od 15 października do 25 kwietnia. A inny przepis mówił, że grzanie trzeba zacząć, gdy temperatura na zewnętrz o godz. 19 w ciągu kolejnych trzech dni była niższa niż 12 stopni Celsjusza.

Teraz też wszystko zależy od temperatury. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Krakowie od 9 października rozpoczęło dostawę ciepła tym, którzy jeszcze nie mieli ogrzewanych budynków.

- Wobec prognozowanego pogorszenia warunków pogodowych i spadku temperatury poniżej odczuwanego komfortu cieplnego MPEC uruchomił ogrzewanie u odbiorców, którzy do tej pory nie zgłosili takiej potrzeby – podał krakowski magistrat.

Przypomina, że przedsiębiorstwo cieplne oferuje usługę „Ciepło przez cały rok”, a wówczas odbiorcy sami decydują, kiedy rozpoczną i zakończą sezon grzewczy.

Do bydgoskiego KPEC-u najwięcej wniosków o włączenie ogrzewania wpłynęło na początku października, kiedy nastąpiło pogorszenie warunków atmosferycznych.

- Spółka zgodnie ze standardami obsługi ma 24 godziny na włączenie dostaw energii cieplnej do węzła od momentu złożenia takiej dyspozycji – mówi dr Tomasz Lewandowski.

Dodaje, że jeżeli grzejniki pozostają zimne, mimo rozpoczętej dostawy ciepła do budynku, to można wytypować kilka czynników, które powodują taką sytuację.

Może to być np. problem z instalacją wewnętrzną budynku, w tym na przykład zapowietrzone grzejniki w poszczególnych mieszkaniach; wahania temperatury zewnętrznej, które powodują zwiększenie lub zmniejszenie dostawy energii cieplnej (automatyka pogodowa w węźle); problem z funkcjonowaniem węzła c.o.

- W przypadku problemów z funkcjonowaniem ogrzewania należy zgłosić się do swojego zarządcy nieruchomości (np. wspólnoty, spółdzielni) lub skontaktować się bezpośrednio z działającym 24h pogotowiem ciepłowniczym tel. 993, gdzie dyspozytor po przekazaniu adresu postara się zdiagnozować problem – mówi kierownik Biura Zarządu Komunalnego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Bydgoszczy.

Przyznaje, że spółka sporadycznie odbiera sygnały mieszkańców o problemach z funkcjonowaniem instalacji grzewczej. - Każdy przypadek jest analizowany indywidualnie i jeżeli problem leży po stronie KPEC, niezwłocznie wysyłane są nasze służby eksploatacyjne lub pogotowie ciepłownicze – podkreśla przedstawiciel KPEC.

Przyznaje, że w ub. tygodniu „wystąpiły przejściowe zakłócenia w pracy głównego źródła ciepła nienależącego do KPEC, co spowodowało chwilowe obniżenie parametrów czynnika grzewczego”.

Aby grzali musi wpłynąć wniosek

W Warszawie czy w Poznaniu ciepło do mieszkań dostarcza firma Veolia Polska. - Korzystanie z usług ciepłownictwa systemowego charakteryzuje się dostępnością ciepła przez cały rok. Decyzja dotycząca rozpoczęcia i zakończenia sezonu grzewczego każdorazowo podejmowana jest indywidualnie przez klienta np. administratora, spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową – przekazał nam dział komunikacji firmy.

Dodał, że „uruchomienie dostaw ciepła przez spółki należące do grupy następuje na wniosek klienta. Dostawy uruchamiane są zgodnie z postanowieniami zawartymi w umowie sprzedaży ciepła m.in. z wykorzystaniem nowoczesnych systemów telemetrii”.

- Wyjątek stanowią klienci, którzy mają włączoną usługę “ciepło przez cały rok”. W ich przypadku za włączenie i wyłączanie dostaw ciepła odpowiadają zautomatyzowane technologie regulujące pracę węzłów cieplnych – tłumaczy Veolia.

Obecnie Grupa Veolia w Polsce dostarcza ciepło do ponad 59 miast i gmin. - Operując w trzech wzajemnie uzupełniających się sektorach: energii, wody i odpadów, stawiamy na współpracę z naszymi partnerami biznesowymi oraz samorządowymi – zapewnia firma.

Dodaje też, że stale inwestuje w nowe technologie wytwórcze, infrastrukturę przesyłową oraz rozwijamy usługi okołoenergetyczne, dzięki czemu dziś jest liderem w procesie transformacji ekologicznej w kraju.

Jakość życia
Drugie życie miejskich podwórek. Więcej zieleni zamiast betonu
Jakość życia
Taneczna zabawa na świeżym powietrzu
Jakość życia
Na łyżwy i narty latem? W niektórych miastach to możliwe
Jakość życia
Jakie atrakcje czekają w miastach latem na seniorów?
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Jakość życia
Co mieszkańcy Krakowa myślą o darmowej komunikacji w smogowe dni?
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki