Aż 64,9 mld zł wyniosły wydatki majątkowe samorządów w minionym roku – na inwestycje i na dofinansowanie przedsięwzięć inwestycyjnych przedsiębiorstw komunalnych – wynika z danych przedstawionych ostatnio przez Ministerstwo Finansów. To aż o 25 proc. więcej niż w 2021 r., gdy kwota ta sięgała ok. 52 mld zł. Tym samym lokalne nakłady prorozwojowe pobiły dotychczasowy rekord z 2018 r. (ok. 53 mld zł) i okazały się najwyższe od 30 lat.
Skąd ten bardzo wysoki wzrost, co mogłaby dziwić przy nadszarpniętej, m.in. przez reformy podatkowe, kondycji lokalnych budżetów? Samorządowcy tłumaczą, że po pierwsze, tego typu wydatki rosną, bo wysoka inflacja dotyczy też rynku usług i towarów inwestycyjnych.
Czytaj więcej
Warszawa przedstawia nowy plan rozwoju sieci transportowej, w której miasto ma oplatać aż pięć nitek metra, o łącznej długości 113 kilometrów.
Po drugie, rok 2022 r. jest przedostatnim rokiem wykorzystania funduszy UE na lata 2014-2020, co sprawia, że w latach 2022-2023 dochodzi do naturalnej kumulacji płatności na inwestycjach unijnych.
Po trzecie zaś, w ostatnich dwóch latach rząd wspierał inwestycje samorządów, choć głównie tych mniejszych, poza dużymi miastami, własnymi programami dotacyjnymi.