Największe w historii inwestycje samorządów. Wydatki wyższe aż o jedną czwartą

Kończąca się perspektywa wykorzystania funduszy UE przyspieszyła lokalne wydatki na drogi czy transport w 2022 r. Podobnie może być w tym roku.

Publikacja: 05.04.2023 14:20

Aż 64,9 mld zł wyniosły wydatki majątkowe samorządów w minionym roku. Znaczna część tej kwoty sfinan

Aż 64,9 mld zł wyniosły wydatki majątkowe samorządów w minionym roku. Znaczna część tej kwoty sfinansowała budowę i remonty lokalnych dróg

Foto: shake_pl

Aż 64,9 mld zł wyniosły wydatki majątkowe samorządów w minionym roku – na inwestycje i na dofinansowanie przedsięwzięć inwestycyjnych przedsiębiorstw komunalnych – wynika z danych przedstawionych ostatnio przez Ministerstwo Finansów. To aż o 25 proc. więcej niż w 2021 r., gdy kwota ta sięgała ok. 52 mld zł. Tym samym lokalne nakłady prorozwojowe pobiły dotychczasowy rekord z 2018 r. (ok. 53 mld zł) i okazały się najwyższe od 30 lat.

Skąd ten bardzo wysoki wzrost, co mogłaby dziwić przy nadszarpniętej, m.in. przez reformy podatkowe, kondycji lokalnych budżetów? Samorządowcy tłumaczą, że po pierwsze, tego typu wydatki rosną, bo wysoka inflacja dotyczy też rynku usług i towarów inwestycyjnych.

Czytaj więcej

Stolica chce mieć pięć linii metra. Bez pieniędzy unijnych nie powstaną

Po drugie, rok 2022 r. jest przedostatnim rokiem wykorzystania funduszy UE na lata 2014-2020, co sprawia, że w latach 2022-2023 dochodzi do naturalnej kumulacji płatności na inwestycjach unijnych.

Po trzecie zaś, w ostatnich dwóch latach rząd wspierał inwestycje samorządów, choć głównie tych mniejszych, poza dużymi miastami, własnymi programami dotacyjnymi.

Analiza danych podanych przez resort finansów pokazuje, że w 2022 r. w porównaniu z 2021 r. najmocniej wzrosły inwestycje realizowane przez gminy – niemal o 40 proc. (do ok. 32 mld zł) oraz powiaty – o ok. 43 proc. (do 7,7 mld zł). Wydatki majątkowe miast na prawach powiatu zwiększyły się o 10 proc. rok do roku (do 17,2 mld zł), zaś samorządu wojewódzkiego – o 6 proc. (do 7,9 mld zł).

Inwestycje
Zaskakujący boom inwestycyjny. Rekordziści zwiększyli wydatki o kilkaset procent
Inwestycje
Przekop Mierzei Wiślanej: mieszkańcy Elbląga wypowiedzą się o przyszłości portu
Inwestycje
Samoloty z lotniska w Radomiu wylecą na majówkę
Materiał partnera
Pula prawie 11 miliardów złotych dla Dolnego Śląska otwarta
Inwestycje
Budowa tunelu za 900 mln zł na finiszu. Jest już gotowy w 90 proc.