Jak zużywać mniej prądu w szkołach? Sprawdza to Zduńska Wola

Zduńska Wola chce zmniejszyć zużycie energii elektrycznej potrzebnej do zasilania szkół podstawowych. Poza tym każda z placówek będzie miała własne panele fotowoltaiczne. Na takie rozwiązania stawiają też inne samorządy.

Publikacja: 19.10.2022 15:12

Na zieloną energię w budynkach użyteczności publicznej stawia coraz więcej miast

Na zieloną energię w budynkach użyteczności publicznej stawia coraz więcej miast

Foto: adobestock

Sztuczna inteligencja ma pomóc Zduńskiej Woli zmniejszyć zużycie energii elektrycznej, potrzebnej do zasilania miejskich szkół podstawowych. – Jak wszystkie samorządy, także my coraz boleśniej odczuwamy skutki rosnącej inflacji. Szczególnie mocno uderza w nas wzrost cen energii elektrycznej – mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.

Miasto czeka na wyniki przetargu na zakup energii elektrycznej oraz z uwagą przygląda się pracom rządu nad określeniem maksymalnej ceny kilowatogodziny dla jednostek samorządu. Ale też poszukuje sposobów na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej.

Czytaj więcej

Elektrobusy w tym mieście będzie napędzać prąd z fotowoltaiki

– Opracowaliśmy narzędzie informatyczne oparte na sztucznej inteligencji, które w czasie rzeczywistym monitoruje zużycie prądu w domach, firmach czy instytucjach. Analizując wiele danych, nasz system przedstawia rekomendacje, które pozwalają realnie zmniejszyć zużycie prądu – mówi Elżbieta Häuser-Schöneich, współzałożycielka firmy Cleanstock.

System działa pilotażowo w jednej ze zduńskowolskich podstawówek od początku października. Zbiera dane o poborze energii z sieci oraz o energii wytwarzanej przez zainstalowane w szkole panele fotowoltaiczne. Te informacje będą cenne dla urzędników ze Zduńskiej Woli, bo miasto zamierza wyposażyć w panele fotowoltaiczne wszystkie publiczne szkoły podstawowe i przedszkola.

Na zieloną energię w budynkach użyteczności publicznej stawiają też inne miasta. Panele fotowoltaiczne pojawiły się póki co na jednej z łódzkich szkół i miejskiej przychodni przy al. Piłsudskiego 157.

- Dzięki panelom słonecznym szkoła uniezależnia się od wzrostu cen energii i tradycyjnego systemu elektroenergetycznego, będzie produkować energię ekologiczną bez emisji CO2 i zanieczyszczeń – podawał łódzki ratusz.

Czytaj więcej

Samorządy czekają na decyzje rządu w sprawie cen prądu

Urzędnicy podkreślali, że system jest bezobsługowy i nie wymaga remontów, a moc zainstalowanych paneli odpowiada planowanemu zużyciu energii elektrycznej przez liceum na co najmniej 10 - 15 lat.

Łódzki ratusz podaje, że ma w planach j montaż paneli na kolejnych 40 miejskich szkołach. - Obecnie trwa szukanie środków na ten cel. Po za tym spółki miejskie zostały zobligowane do przeprowadzania analizy w jakim stopniu mogą w swojej działalności przejść na odnawialne źródła energii – informuje biuro prasowe łódzkiego ratusza.

Z kolei w Rzeszowie do tej pory zamontowano fotowoltaikę na 100 obiektach użyteczności publicznej. - W przyszłym roku planujemy objąć nią kilkadziesiąt nowych budynków – zapowiada Maciej Chłodnicki z Urzędu Miasta Rzeszowa.

Inwestycje
Jak budować nowe spalarnie? "Najważniejszy jest podział ryzyk"
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Inwestycje
Gminy, w których jest szansa na zrównoważony rozwój
Inwestycje
Blisko pół miliarda zł na samorządowe inwestycje na Warmii i Mazurach
Inwestycje
Jedenaście obwodnic miast zostanie oddanych w 2025 r.
Inwestycje
Kolej odmraża wielkie projekty deweloperskie. Ruszy budowa Warszawy Gdańskiej