Skarbnicy miast o pieniądzach na rozwój. Sfinansują go z kredytów?

- Chcemy, aby bank mógł dalej finansować rozwój gospodarczy polskich samorządów – zapowiedział w Rzeszowie Piotr Michałowski, dyrektor Działu Finansowania Sektora Publicznego Polski i Krajów Bałtyckich Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI).

Publikacja: 13.07.2022 19:09

Europejskie instytucje finansowe są przygotowane, aby wspierać polskie samorządy

Europejskie instytucje finansowe są przygotowane, aby wspierać polskie samorządy

Foto: Adobe Stock

W stolicy Podkarpacia spotkali się przedstawiciele EBI oraz skarbnicy 12 miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich. Rozmawiali o wyzwaniach finansowych, jakie czekają samorządy w najbliższym czasie, a także co mogą one dalej robić, by się rozwijać.

- Jesteśmy kołem zamachowym rozwoju Polski. Nasze spotkanie odbywa się w bardzo dobrym momencie, bo jesteśmy na etapie budowania budżetów na 2023 rok i przygotowania do nowej perspektywy finansowej oraz prognoz finansowych. To, co ustalimy i wypracujemy, będzie bardzo pomocne przy budowaniu tych dokumentów – mówił Krzysztof Mączkowski, przewodniczący Komisji Skarbników Miast Unii Metropolii Polskich, skarbnik Łodzi.

Integracja uchodźców kosztuje

Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa zauważył, że w spotkaniu biorą udział przedstawiciele Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który wspiera samorządy w pozyskiwaniu pieniędzy na finansowanie najważniejszych miejskich inwestycji.

- Kryzys wojenny i uchodźczy, który dotyka naszych miast, ale jednocześnie wyzwania finansowe, związane z dochodami miast, niestety coraz mniejszymi – dodał prezydent Fijołek.

Czytaj więcej

Gminy czekają na nowe wiatraki. Liczą na tani prąd i dodatkowe dochody

Z raportu Unii Metropolii Polskich wynika, że nadal w Polsce mierzymy się z poważnymi skutkami kryzysu uchodźczego. Chociaż część uchodźców wróciła na Ukrainę, to nadal polskie samorządy muszą wykonać wiele zadań, aby pomóc tym, którzy u nas pozostali.

- Wciąż w naszych miastach mamy bardzo dużo mieszkańców, którym zapewniamy schronienie przed wojną. To ponad 116 tysięcy osób, czyli połowa mieszkańców Rzeszowa. Musimy zacząć uruchamiać pewne procesy integracyjne, które także kosztują – mówił prezydent Fijołek.

Zauważył, że spośród ponad trzech milionów uchodźców, którzy osiedli lub na chwilę zatrzymali się u nas w kraju, połowa znajduje schronienie w miastach UMP. I to na tych samorządach spoczywa ciężar podejmowanych działań.

- Trzeba wypracować systemowe rozwiązania, aby zapewnić dla tych ludzi mieszkania, szkoły i pracę – tłumaczył prezydent Fijołek.

Jak zagospodarować pieniądze

Przypomniał, że Rzeszów wspólnie z Łodzią jest w grupie 100 europejskich miast, które zmierzają do neutralności klimatycznej, w czym ma je  wspierać o EBI. - Rzeszów w tej mierze otrzymał już promesę dostępu do finansowania naszych najważniejszych zadań, w wysokości do 400 mln zł. Ale ważna jest dyskusja, na co tego typu środki można przeznaczyć – mówił prezydent Konrad Fijołek.

Czytaj więcej

Inflacja i wojna opóźniają samorządowe inwestycje

Krzysztof Mączkowski zwrócił uwagę, że europejskie instytucje finansowe są przygotowane, aby wspierać polskie samorządy. - Pytanie tylko, czy my jako samorządy będziemy w stanie te pieniądze zagospodarować. Zarówno nasze jednostki, jak i gospodarka w Polsce aktualnie są w trudnej sytuacji, a to wszystko wpływa niestety na potencjał rozwojowy miast – uważa skarbnik Łodzi.

Podkreślił, że inflacja zdecydowanie wpływa na zwiększenie kosztów funkcjonowania samorządów, po drugie stopy procentowe, które również wpływają na wydatki bieżące, a wynagrodzenia w sektorze samorządowym też pozostawiają wiele do życzenia. W Łodzi trwa np. strajk pracowników  MOPS.

Inwestycje
Najlepsze samorządowe inwestycje dwóch dekad Polski w Unii Europejskiej
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Inwestycje
Lokalne inwestycje finansowane z funduszy UE. "Nie mamy powodów do kompleksów"
Inwestycje
Wznowiono budowy dróg. Wiemy, w których regionach inwestycje będą największe
Inwestycje
Kraków rewitalizuje forty. Zyskują nowe, czasem zaskakujące funkcje
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Inwestycje
Ostre zakręty i korki. Szukają miejsca dla nowej drogi pod Krakowem