Europejska Inicjatywa Miejska to szansa na innowacyjne projekty polskich miast

Polskie miasta, niezależnie od ich wielkości, mogą już szykować kolejne wnioski o dotacje z Europejskiej Inicjatywy Miejskiej. Znane są już tematy drugiego konkursu z budżetem 120 mln euro. Ogłoszono je na Europejskim Forum Miast we włoskim Turynie.

Publikacja: 21.03.2023 13:13

Europejską Inicjatywę Miejską oficjalnie uruchomili w Turynie na Europejskim Forum Miast Elisa Ferre

Europejską Inicjatywę Miejską oficjalnie uruchomili w Turynie na Europejskim Forum Miast Elisa Ferreira, unijna komisarz ds. polityki spójności i reform oraz Daniel Leca, wiceprezydent regionu Hauts-de-France.

Foto: Andrea Guermani

Europejska Inicjatywa Miejska (ang. European Urban Initiative - EUI) to mechanizm na lata 2021-2027, z którego można finansować innowacyjne w skali Unii Europejskiej działania miejskie. To kontynuacja inicjatywy Urban Innovative Actions realizowanej w okresie programowania 2014-2020, w ramach której łączną kwotą 372 mln euro wsparto 86 projektów miejskich w całej UE.

450 mln euro bezpośrednio dla miast

Teraz, w nowym okresie finansowego programowania UE na lata 2021-2027, pieniędzy na projekty miast jest nawet więcej, bo na Europejską Inicjatywę Miejską przeznaczono więcej niż na jej poprzedniczkę. Budżet EUI to 450 mln euro.

Europejska Inicjatywa Miejska jest zarządzana przez Komisję Europejską (KE), choć nie bezpośrednio. KE wybrała bowiem Region Hauts-de-France z Francji jako podmiot odpowiedzialny za jej wdrażanie. Stały sekretariat Inicjatywy w Lille zapewnia jej bieżącą obsługę. Formalnie Inicjatywa będąca mechanizmem wspierania miast każdej wielkości, budowy ich potencjału i wiedzy oraz wspierania innowacji wystartowała podczas Europejskiego Forum Miast w Turynie, które odbyło się z końcem ubiegłego tygodnia (16-17 marca).

Czytaj więcej

Trzecia edycja programu makroregionalnego dla Polski wschodniej jest potrzebna

- Prawie 72 proc. Europejczyków mieszka w miastach i na ich przedmieściach, które stoją przed takimi wyzwaniami jak: bezrobocie, migracja, demografia, zanieczyszczenie. Polityka spójności mocno wspiera miasta. W okresie programowania 2021-2027 co najmniej 8 proc. pieniędzy z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego trafi do miast. Europejska Inicjatywa Miejska daje szansę władzom i innym interesariuszom miejskim na poprawę ich możliwości, zdolności oraz bezpośredni dostęp do finansowania inteligentnego, zrównoważonego i sprawiedliwego rozwoju naszych miast – mówiła w Turynie Elisa Ferreira, unijna komisarz ds. polityki spójności i reform.

Co więcej, jak dodała, na obszarach miejskich w Unii Europejskiej żyje nie tylko ponad 2/3 unijnej populacji, ale też wytwarzanych jest na nich aż 85 proc. unijnego PKB, przy jednoczesnym zużyciu 80 proc. ogółu energii w UE. - Niewątpliwie więc zielona i cyfrowa transformacja powinna mieć miejsce we wszystkich miastach, dużych, średnich i małych, a także we wsiach i na obszarach wiejskich – podkreślała Elisa Ferreira.

Drugi nabór na horyzoncie

Tak naprawdę pierwszy konkurs w ramach Europejskiej Inicjatywy Miejskiej ogłoszono już w październiku 2022 r. Miał on na celu wsparcie projektów realizowanych w duchu Nowego Europejskiego Bauhausu. W szczególności chodziło o przedsięwzięcia dotyczące:

- zachowania i przekształcania dziedzictwa kulturowego,

- rewitalizacji i regeneracji przestrzeni miejskich,

- budowy i renowacji w duchu cyrkularności oraz neutralności węglowej,

- adaptacji i przekształcania budynków pod kątem przystępnych cenowo rozwiązań mieszkaniowych.

W ramach premierowego konkursu wpłynęło 99 wniosków z 21 krajów członkowskich UE. Najwięcej aplikacji, bo aż 17 nadesłano z Hiszpanii, 11 z Włoch, po 8 z Francji i Portugalii oraz 7 z Grecji. Z Polski, tak jak i z Niemiec i Belgii, wpłynęło 5 wniosków. 76 proc. miast, które ubiegają się w pierwszym naborze o pieniądze to miasta małe i średnie, z populacją poniżej 250 tys. mieszkańców. Zwycięskie projekty miejskie poznamy już w czerwcu br.

Drugi konkurs dla miast, także polskich, w ramach Europejskiej Inicjatywy Miejskiej, z budżetem 120 mln euro, zostanie ogłoszony już w maju br. Tym razem, jak zapowiedziano podczas Forum w Turynie, miasta będą mogły ubiegać się o dotacje na projekty „zielone” oraz te związane ze zrównoważoną turystyką oraz wykorzystaniem talentów. Tematyka serii naborów jest wybierana i ogłaszana przez Komisję Europejską.

Europejska Inicjatywa Miejska (ang. European Urban Initiative - EUI) to mechanizm na lata 2021-2027, z którego można finansować innowacyjne w skali Unii Europejskiej działania miejskie. To kontynuacja inicjatywy Urban Innovative Actions realizowanej w okresie programowania 2014-2020, w ramach której łączną kwotą 372 mln euro wsparto 86 projektów miejskich w całej UE.

450 mln euro bezpośrednio dla miast

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Niemal 20 mld zł na rozwój. 20 lat Mazowsza w Unii Europejskiej
Materiał partnera
Pomorze Zachodnie mierzy wysoko
Materiał partnera
Miasto z morza i Europy. Jak unijne fundusze zmieniły Gdynię
Fundusze Unijne
Za mało dotacji z KPO? "Rząd może zamienić instrument pożyczkowy na dotacyjny"
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Fundusze Unijne
Polska może w kwietniu dostać pierwsze pieniądze z KPO