Aktualizacja: 28.01.2025 03:14 Publikacja: 18.05.2021 06:43
Bruksela definiuje tylko cele dla środków z Funduszu Odbudowy
Foto: AdobeStock
Zarzuty, że Krajowy Plan Odbudowy to fundusz wyborczy PiS, są zupełnie nieuzasadnione. Wystarczy spojrzeć, jak wykorzystywane są pozostałe fundusze unijne – powtarzają przedstawiciele rządu. Ma to być argument w dyskusji o Krajowym Planie Odbudowy, w której opozycja i samorządy domagają się gwarancji, że nie dojdzie do podziału unijnego Funduszu Odbudowy według partyjnego klucza.
CZYTAJ TAKŻE: KPO: Niezbyt atrakcyjne miliardy euro dla samorządów
Od wejścia Polski do UE w 2004 r. województwo mazowieckie rozwinęło się pod względem gospodarczym, infrastrukturalnym, społecznym i kulturowym. Pomogło w tym ponad 19 mld zł z funduszy unijnych, które umożliwiły realizację ok. 14 tys. projektów.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
O Gdyni mówi się, że to miasto z morza i marzeń. Tak było w latach 20. XX wieku, gdy z rybacko-rolniczej wioski przemieniła się dzięki budowie portu w tętniące życiem nowoczesne miasto. Dziś można sparafrazować to powiedzenie, mówiąc, że to miasto z morza i Europy.
Pomorze Zachodnie pokazuje, jak mądrze inwestować Fundusze Europejskie. Województwo zachodniopomorskie wyznacza dziś standardy tworzenia sieci tras rowerowych w Polsce, zostało okrzyknięte Europejskim Regionem Przedsiębiorczości 2023 i rozwija turystyczną i kulturalną infrastrukturę.
Samorządy mają ambitne plany sięgania po unijne wsparcie. Ale czasu jest mało, a oferta nie zawsze pasuje do potrzeb.
Fabrycznie nowe Suzuki Vitara i S-Cross są dostępne taniej nawet o 18 tysięcy złotych. Promocja trwa do końca stycznia.
Do Warszawy przyjedzie wysłannik Brukseli, żeby rozmawiać o postępach w przywracaniu praworządności. Pierwszych miliardów euro z KPO rząd spodziewa się w kwietniu.
Rozpoczęły się ferie zimowe, a wraz z nimi krajowe i zagraniczne wyjazdy na narty. Przed urlopem warto zadbać o właściwe zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych zdarzeń.
Kilka programów i potężne pieniądze europejskie będą w tym roku wspierać inwestycje w technologie wodorowe. Nie tylko wytwarzanie, ale również magazynowanie i transport tego gazu.
Do końca lutego można pozyskać dotacje na wprowadzanie innowacyjnych sposobów organizacji pracy, w tym elastycznych form zatrudnienia, zarządzania różnorodnością i pracy zdalnej.
Wzornictwo, automatyzacja i robotyzacja produkcji oraz wprowadzanie zasad gospodarki cyrkularnej – na realizację takich inwestycji przedsiębiorcy z Polski Wschodniej otrzymają dotacje.
Po okresie świąteczno-noworocznym w styczniu 2025 r. zgodnie z harmonogramem startują nowe nabory wniosków od przedsiębiorców. – Pierwszy miesiąc tego roku można określić słowem różnorodność – ocenia ekspertka od pozyskiwania funduszy unijnych.
Aby wykluczyć spółkę z unijnych procedur udzielania zamówień publicznych i przyznawania unijnych dotacji, urzędnik zatwierdzający musi ocenić zachowanie podmiotu, któremu zarzucono uchybienie w sposób konkretny i zindywidualizowany – uznał Sąd Unii Europejskiej.
Przedsiębiorcy mogą w tym roku liczyć na spory zastrzyk gotówki z funduszy UE, który pomoże im zrealizować projekty rozwojowe. Wsparcie będzie dostępne w programach krajowych i regionalnych. Ich zestawienie przygotowała firma Grant Thornton.
Jednostki samorządu terytorialnego mogą udzielać różnych dotacji podmiotom spoza sektora finansów publicznych. Ta forma wsparcia, szczególnie w zakresie ochrony zabytków, podlega jednak szczególnym zasadom planowania i rozliczania w budżecie samorządu.
Instytucje odpowiedzialne za realizację programu „Polska–Słowacja” ogłosiły dwa nabory wniosków. Łącznie dają one szansę pozyskania blisko 3,5 mln euro dotacji. Wnioski o wsparcie można składać do końca lutego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas