Kraków wraca do korzeni. Uczy miejskich ogrodników

Stolica Małopolski ma zamiar wrócić do swoich korzeni czyli do …rolnictwa i ogrodnictwa. Urzędnicy tłumaczą, że rolnictwo na terenie dzisiejszego Krakowa ma długą tradycję, bo sporo krakowskich osiedli m.in. Nowa Huta powstało w miejscu dawnych wsi. Miasto ma zamiar wykorzystać te stare tradycje do rozwijania nowoczesnych miejskich upraw i ogrodów.

Publikacja: 28.03.2023 12:25

Kraków wraca do korzeni. Uczy miejskich ogrodników

Foto: Adobe Stock

Uprawy na wiosnę

Projekt krakowskiego, miejskiego ogrodnictwa i rolnictwa to „Jadalny Kraków”. Oficjalnie wystartował w marcu i jest pierwszym tego typu programem realizowanym we współpracy z miejskimi jednostkami, instytucjami kultury, lokalnymi organizacjami oraz mieszkańcami. O co chodzi w „Jadalnym Krakowie”? – O powrót do wyjątkowego, rolniczego dziedzictwa Krakowa. Ale też o połączenie starych tradycji z nowymi pomysłami na miejskie ogrody i uprawy – mówi Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie (ZZM) – jednostki, która jest koordynatorem i pomysłodawcą „Jadalnego Krakowa”. Zdaniem Kempfa, Kraków który na przełomie XIX i XX wieku zaczął wchłaniać okoliczne osady, pola i wiejskie nieużytki ma doskonałe warunki, by swoje rolnicze tradycje odpowiednio „przerobić” i dostosować do warunków współczesnych. - Osadzanie chochoła w Bronowicach, głąbik krakowski z Krowodrzy czy chleb prądnicki to tylko jedne z wielu bliskich krakowianom zjawisk , zdarzeń, czy tradycji które mają wiejski rodowód a znakomicie funkcjonują współcześnie. Moim marzeniem jest, by w podobny sposób wykorzystywać i dostosowywać do dzisiejszych realiów np. ogrodnictwo – dodaje Kempf. Podkreśla, że miejskie ogrodnictwo jest w Krakowie bardzo potrzebne. Może być receptą i odpowiedzią m.in. na problemy zaopatrzenia w żywność czy konsekwencje zmian klimatycznych. A ZZM ma zamiar nauczyć krakowian jak zostać miejskimi rolnikami i ogrodnikami.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Ekologia
Samorządy inwestują w adaptację do zmian klimatu. I mogą liczyć na wsparcie
Ekologia
Mniejszy fetor, większa wydajność. Modernizacje miejskich oczyszczalni
Ekologia
Warto zbierać deszczówkę. Jakie dotacje oferują samorządy?
Ekologia
Są miasta, w których wciąż działa nawet kilkanaście tysięcy kopciuchów
Ekologia
Stare ubrania oddaj do mobilnego PSZOK-u. Więcej takich punktów w miastach
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem