Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 01.07.2025 22:56 Publikacja: 28.03.2023 12:25
Foto: Adobe Stock
Projekt krakowskiego, miejskiego ogrodnictwa i rolnictwa to „Jadalny Kraków”. Oficjalnie wystartował w marcu i jest pierwszym tego typu programem realizowanym we współpracy z miejskimi jednostkami, instytucjami kultury, lokalnymi organizacjami oraz mieszkańcami. O co chodzi w „Jadalnym Krakowie”? – O powrót do wyjątkowego, rolniczego dziedzictwa Krakowa. Ale też o połączenie starych tradycji z nowymi pomysłami na miejskie ogrody i uprawy – mówi Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie (ZZM) – jednostki, która jest koordynatorem i pomysłodawcą „Jadalnego Krakowa”. Zdaniem Kempfa, Kraków który na przełomie XIX i XX wieku zaczął wchłaniać okoliczne osady, pola i wiejskie nieużytki ma doskonałe warunki, by swoje rolnicze tradycje odpowiednio „przerobić” i dostosować do warunków współczesnych. - Osadzanie chochoła w Bronowicach, głąbik krakowski z Krowodrzy czy chleb prądnicki to tylko jedne z wielu bliskich krakowianom zjawisk , zdarzeń, czy tradycji które mają wiejski rodowód a znakomicie funkcjonują współcześnie. Moim marzeniem jest, by w podobny sposób wykorzystywać i dostosowywać do dzisiejszych realiów np. ogrodnictwo – dodaje Kempf. Podkreśla, że miejskie ogrodnictwo jest w Krakowie bardzo potrzebne. Może być receptą i odpowiedzią m.in. na problemy zaopatrzenia w żywność czy konsekwencje zmian klimatycznych. A ZZM ma zamiar nauczyć krakowian jak zostać miejskimi rolnikami i ogrodnikami.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Eksperci podkreślają, że rozwój biometanu może być szczególnie korzystny nie tylko dla wielkich miast, ale równi...
Transformacja energetyczna jest konieczna, niesie za sobą szereg korzyści, ale samorządy potrzebują wsparcia, a...
Transformacja energetyczna w Polsce postępuje – choć żadne miasto, gmina ani województwo nie osiągnęły jeszcze n...
Program adaptacji miast do zmian klimatu, nim na dobre ruszył, już się kończy. Ale samorządy zdążyły z wnioskami.
Polskie samorządy nadal mogą liczyć na dodatkowe fundusze wspierające adaptacje do zmian klimatu. Część z nich s...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas