Aktualizacja: 22.11.2024 01:33 Publikacja: 08.11.2022 12:58
Foto: Adobe Stock
- Kontrolujemy, informujemy, ale także karzemy, gdyż problem spalania odpadów i nieprzestrzegania przepisów uchwały antysmogowej nadal występuje – mówi Waldemar Forysiak, zastępca komendanta Straży Miejskiej Wrocławia.
W ubiegłym roku zlikwidowano 9804 dzikie wysypiska, z których łącznie zebrano ponad 63,7 tys. ton odpadów. Ale nie oznacza to, że samorządy wygrywają walkę z nielegalnymi wysypiskami.
W wielu miastach i gminach działają lokalne programy antysmogowe. Część samorządów oferuje dodatkowe dotacje lub ulgi podatkowe dla osób decydujących się na wymianę źródeł ciepła.
Zbiorniki retencyjne, ogrody deszczowe, inwestycje infrastruktury wodnej – tak miasta reagują na zmiany klimatyczne.
Edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży jest celem zbiórki baterii w Białymstoku. Specjalne zbiórki prowadzone są także przez inne samorządy.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Samorządy szybko zaadaptowały nowe zielone technologie do podległych sobie obiektów. Liczą, że to się opłaci.
Wrocławska Straż Miejska rozpoczęła nabór na stanowiska strażników. W planach jest zatrudnienie 20 osób, które będą chciały pracować nie tylko na rzecz bezpieczeństwa wrocławian, ale również ochrony mienia i środowiska naturalnego.
Każdego roku służby miejskie usuwają lub doprowadzają do usunięcia z ulic i parkingów kilku tysięcy nieużywanych pojazdów. I chociaż w wielu miastach wraków usuwa się coraz więcej, liczba porzuconych pojazdów nie maleje.
Mieszkańcy zabytkowego centrum Krakowa mają dość zakłócania ciszy nocnej i ekscesów imprezowiczów. Do sądu okręgowego wpłynął pozew przeciwko gminie, od której domagają się radykalnych działań.
Rzecznik Praw Obywatelskich złożył do Sądu Najwyższego kasację na rzecz obywatela skazanego za to, że odmówił wylegitymowania się strażnikowi miejskiemu.
Warszawscy strażnicy miejscy ujawnili nielegalną instalację do pozbywania się szamba na Bemowie. Ich koledzy z Gdańska posiadają urządzenie, które pomaga ustalić sprawców nielegalnych odpływów.
Może warto pomyśleć nad kolejnym krokiem - poważniejszą reformą straży miejskiej i np. przemianowaniem jej na policję miejską/gminną. A może w ogóle już czas poważnie zastanowić się nad rolą samorządu i jego relacją z władzą centralną.
Strażnicy miejscy mają kontrolować kierowców, którzy bezprawnie korzystają z buspasów. Będą mogli wykorzystywać monitoring miejski w celu stwierdzenia wykroczenia i ukarania mandatem za taką jazdę.
W Warszawie strażnicy miejscy uratowali kobietę z Ukrainy, która próbowała targnąć się na swoje życie po tym, jak jej córka zginęła w wyniku działań wojennych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas