W tym mieście, na os. Astronomów powstaje właśnie tzw. Ciepłownia Przyszłości. Pod koniec 2023 roku 90 proc. energii w systemie ciepłowniczym na tym osiedlu będzie pochodzić z OZE. Prace przy inwestycji ruszyły w maju 2022 r., a ich zakończenie zaplanowano na koniec października 2023 r. Nowa ciepłownia, zwana Demonstratorem Technologii, będzie ogrzewała i dostarczała ciepłą wodę użytkową do większości budynków na osiedlu.
Czytaj więcej
Brakuje węgla w regionalnych ciepłowniach. Problem jest tym większy, im mniejszy jest region i sama ciepłownia.
Kto dziś jest dostarczycielem ciepła dla instytucji publicznych i budynków wielorodzinnych w mieście? Z jakiego rodzaju surowców jest ono pozyskiwane?
Instytucje publiczne, jak i mieszkańcy w domach wielorodzinnych w Lidzbarku Warmińskim mają zróżnicowane źródła ciepła od ogrzewania gazowego, poprzez sieć miejską (zasilane z ciepłowni VEOLIA) po pompy ciepła wspomagane fotowoltaiką. Jeszcze niewielka część naszych mieszkań wielorodzinnych jest wyposażona w instalacje grzewcze lokalne zasilane paliwem stałym: węglem lub drewnem opałowym.
Jak to się stało, że właśnie Lidzbark Warmiński został wybrany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) jako miasto, w którym powstanie prototypowa ciepłownia przyszłości?