W tym mieście, na os. Astronomów powstaje właśnie tzw. Ciepłownia Przyszłości. Pod koniec 2023 roku 90 proc. energii w systemie ciepłowniczym na tym osiedlu będzie pochodzić z OZE. Prace przy inwestycji ruszyły w maju 2022 r., a ich zakończenie zaplanowano na koniec października 2023 r. Nowa ciepłownia, zwana Demonstratorem Technologii, będzie ogrzewała i dostarczała ciepłą wodę użytkową do większości budynków na osiedlu.
Czytaj więcej
Brakuje węgla w regionalnych ciepłowniach. Problem jest tym większy, im mniejszy jest region i sama ciepłownia.
Kto dziś jest dostarczycielem ciepła dla instytucji publicznych i budynków wielorodzinnych w mieście? Z jakiego rodzaju surowców jest ono pozyskiwane?
Instytucje publiczne, jak i mieszkańcy w domach wielorodzinnych w Lidzbarku Warmińskim mają zróżnicowane źródła ciepła od ogrzewania gazowego, poprzez sieć miejską (zasilane z ciepłowni VEOLIA) po pompy ciepła wspomagane fotowoltaiką. Jeszcze niewielka część naszych mieszkań wielorodzinnych jest wyposażona w instalacje grzewcze lokalne zasilane paliwem stałym: węglem lub drewnem opałowym.
Jak to się stało, że właśnie Lidzbark Warmiński został wybrany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) jako miasto, w którym powstanie prototypowa ciepłownia przyszłości?
Właściciel ciepłowni w Lidzbarku Warmińskim firma Veolia wraz z Euros Energy wygrali konkurs Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Ich koncepcja okazała się najlepszą pod względem stopnia dekarbonizacji, który ma wynieść ponad 90 proc. Taki duży udział w produkcji ciepła z odnawialnych źródeł energii jest spostrzegany w Polsce, jak i w Europie, jako spełnienie oczekiwań celów energetycznych Unii Europejskiej do roku 2050. Jednocześnie należy zauważyć, że innowacyjne rozwiązania technologiczne zastosowane w projekcie są nietuzinkowe i godne wdrażania. Ponadto klimat dla innowacyjności w mieście Lidzbark Warmiński sprzyja inicjatywie.
Na jakim etapie jest ta inwestycja? Czy władze miasta wspierają ten projekt?
„Ciepłownia Przyszłości” posiada pozwolenie na budowę i podjęto już działania w celu wdrożenia projektu. Miasto wspierało projekt od jego poczęcia to jest pomysłu. Wieloletnia współpraca z firmą Veolia w inicjatywach proekologicznych i energetycznych potwierdziła, że jesteśmy godnymi do współpracy partnerami. Współpraca odnośnie działań na terenie miasta wraz ze spółkami i spółdzielniami jest codziennością i efekt jest widoczny w działaniach.
Czytaj więcej
W ramach drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład rząd rozdzielił 30 mld zł pomiędzy jednostki samorządu terytorialnego. Niektóre z nich dostały wsparcie na… najtańszy ze złożonych projektów.
Co dla miasta będzie oznaczać uruchomienie takiej ciepłowni?
Sam pomysł powstania takiej ciepłowni w Lidzbarku Warmińskim wpisuje się w naszą „politykę". Jesteśmy miastem, które chętnie wprowadza innowacje w różnych sferach życia publicznego, np. świecąca ścieżka rowerowa, pasy 3D, ławki solarne, oczyszczacze powietrza, elektryczna komunikacja miejska, nowoczesny system informacji publicznej to wszystko już wprowadziliśmy.
W najbliższym czasie powstaną u nas również nowoczesne terminale transportowe dla komunikacji miejskiej. Tworzymy wizerunek miasta z piękną historią, ale i z przyszłością. Ciepłownia Przyszłości wpisuje się w nasz pomysł na miasto zarówno wizerunkowo, jak i funkcjonalnie.
Czy i w jaki sposób miasto i mieszkańcy zyskają na takiej „ciepłowni przyszłości”?
Zyskamy przede wszystkim czystą, tanią energię i co najważniejsze w dzisiejszych czasach niezależność energetyczną od surowców kopalnianych.
Co jeszcze miasto robi, by wyeliminować kopalniane surowce używane do ogrzewania budynków?
Posiadamy własny program wymiany źródeł ciepła, który w połączeniu z aktywnie promowanym przez nas Programem „Czyste Powietrze” jeszcze bardziej motywuje mieszkańców do wprowadzania zmian systemów grzewczych.