Wkrótce rusza E-Forum Liderów Samorządowych

Dokończenie reformy samorządowej, finansowanie zadań realizowanych przez lokalne władze, ich rola w ochronie klimatu – między innymi na takie ważne tematy dyskutować będziemy w formule on-line w dniach 19-28 kwietnia.

Dyskusje o przyszłości samorządu terytorialnego przyświecać będą E-Forum Liderów Samorządowych, którego organizatorem jest „Rzeczpospolita” i „Rzeczpospolita Życie Regionów”.

Choć reformy samorządowe, które przesądziły o modelu współczesnego samorządu oceniana są jako jedne z najbardziej udanych, to nigdy nie doczekały się kompleksowego podsumowania i dogłębnej analizy. Tymczasem zdaniem środowiska, obecnie istnieje potrzeba nie tyle kolejnej rewolucji, co dokończenia tych reform i zintegrowania ich w spójny model ustroju samorządowego. Konieczne są zmiany prawne, które po pierwsze, zapewnią w ustawach ustrojowych i szczegółowych, samodzielność samorządów w realizacji swoich zadań własnych. Po drugie zaś – zapewnią stabilizację i adekwatności zasilania finansowego do zakresu zadań.

Tymczasem polityka rządu centralnego zdaje się zmierzać w odwrotnym kierunku. Psucie prawa samorządowego następuje przez liczne, całkowicie przypadkowe, wyrywkowe zmiany w przepisach. Po przejęciu władzy przez ugrupowanie, które nigdy nie taiło, że ma w swoim programie centralizację wielu spraw publicznych, następują wprost niekorzystne zmiany prawne, w tym destabilizujące finanse samorządowe.

Konieczne zmiany systemowe będą tematem sesji otwierającej E-Forum Liderów Samorządowych, która odbędzie się 19 kwietnia. Zapraszamy na rozmową z Jerzym Buzkiem, europosłem, byłym premierem  RP i przewodniczącym PE, przewodniczącym Kapituły Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” oraz i Andrzejem Porawskim, dyrektorem biura Związku Miast Polskich.

Sesja otwierająca to także debata, w której udział wezmą: Zygmunt Frankiewicz – prezes Związku Miast Polskich, Krzysztof Żuk – prezydent Lublina, Tadeusz Truskolaski – prezydent Białegostoku, prezes Unii Metropolii Polskich, Adam Struzik – marszałek Mazowsza oraz Jacek Sutryk – prezydent Wrocławia.

W kolejnych dniach gośćmi Forum będą m.in. Władysław Ortyl – marszałek Podkarpacia, Elżbieta Anna Polak – marszałek woj. lubuskiego, Gustaw Marek Brzezin – marszałek woj. warmińsko-mazurskiego, Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska, Marcin Krupa – prezydent Katowic, Arkadiusz Wiśniewski – marszałek Opola, czy Adam Neumann – prezydent Gliwic.

22 kwietnia zapraszamy na debatę „Jak samorządy przyłączają się do walki z kryzysem klimatycznym?”, w której wezmą m.in. udział Roman Szełemej – prezydent Wałbrzycha, Hanna Zdanowska – prezydent Łodzi czy Piotr Grzymowicz – prezydent Olsztyna.

26 kwietnia to spotkanie liderów samorządu na temat „Czy samorządy powinny finansować ochronę zdrowia?”, zaś 28 kwietnia – „Przyszłość miast i regionów: rozwój społeczno-gospodarczy”.

Wszystkie wydarzenia ze względu na sytuację pandemiczną będą odbywać się on-line, zapraszamy do ich śledzenia na naszych portalach internetowych: www.rp.pl oraz www.regiony.rp.pl.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Do lasu, na łąkę i na wodę

Ponad 200 projektów domów mobilnych znajduje się w portfolio darłowskiej fabryki Lark. Jej domy ...

Gliwice znalazły kupca na zabytkowy budynek dyrekcji huty

Kolejna architektoniczna perła ma szansę odzyskać dawny blask. Reprezentacyjny budynek dawnej dyrekcji Huty Gliwice ...

Firmy z Polski i Niemiec o logistyce i transporcie

23 października w Szczecinie odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Transgraniczna Partnerschaft und Business. Tematem przewodnim ...

Nowa siedziba szpitala psychiatrycznego w Drewnicy to inwestycja mazowieckiego samorządu

Na zdrowie wydają tyle, ile mogą

Profilaktyka, sprzęt do leczenia, nowe szpitale – lokalne władze starają się przeznaczać na ochronę ...

Dziury w urzędowej sieci

Systemy informatyczne i bazy danych będące w dyspozycji administracji gmin i miast są bardzo ...

Łatwiej będzie ocieplić zabytkowe budynki

Wsparcie w formie premii remontowej będzie udzielane gminom na przedsięwzięcia remontowe połączone z termomodernizacją.