Monumentalnie powiększone czarno-białe, ale i barwne odbitki w formacie 120×180 cm zawisną wzdłuż ogrodzenia ogrodu Saskiego przy alei Racławickiej, jednej z głównych ulic Lublina. W przestrzeni miejskiej wystawę będą mogli zobaczyć przypadkowi przechodnie, zainteresować się nią przejeżdżający samochodami. W nocy będzie dodatkowo oświetlona.
Na wystawie zostanie zaprezentowanych 70 fotografii podzielonych na dwie części. Jedna, składająca się z 50 zdjęć, zwana jest przez artystę „izraelskim esejem”. – To rodzaj reportażu z kilku wyjazdów Tadeusza Rolkego do Izraela – począwszy od lat 90. aż do dziś – wyjaśnia Małgorzata Kwiatkowska z Centrum Spotkania Kultur, koordynatorka Galerii Saskiej. – Utrwalił na zdjęciach ludzi i miejsca, także krajobrazy. W większości pokazuje życie codzienne, tamtejszą kulturę z naszej perspektywy. Druga część wystawy, składająca się z czarno-białych fotografii, to relacje Tadeusza Rolke z wizyt w Lublinie. Początki jego twórczości przypadły na lata 50. XX w. – i z tego czasu pochodzi pierwsze prezentowane na wystawie zdjęcie artysty. Warto też dodać, że znał Lublin, bo studiował tu historię sztuki na KUL. – Zdjęcia dotyczą ludzi związanych z Bramą Grodzką, Teatrem NN, Grupą Zamek, Klubem Piwnica, czyli lubelskich środowisk tworzących ówczesną kulturę – wylicza Małgorzata Kwiatkowska. – Fotografie pokazują też modę ulicy lat 60. XX wieku, co jest dla nas atrakcyjne i ciekawe, tym bardziej że jest prezentowana na tle lubelskich miejsc, które nieraz bardzo się już zmieniły.
Współpraca gmin, rozwój infrastruktury rowerowej oraz wykorzystanie kolei do obsługi komunikacyjnej aglomeracji to klucz do udrożenienia miast.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Osiągnęła spektakularny sukces w Dolinie Krzemowej. Jest założycielką i dyrektor generalną akceleratora biznesowego dla prowadzonych przez kobiety startujących firm technologicznych.
Jaka jest sytuacja finansowa polskich samorządów? Co mówi o kondycji JST najnowszy Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego?
Województwo Lubuskie rozpoczęło wielkie świętowanie 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
Paulina Czurak, właścicielka pracowni architektonicznej Ideograf, i Wojciech Witek, współwłaściciel Iliard Architecture & Management, o znaczeniu terenów zielonych w rozwoju miast.
Po zauważalnym boomie na hulajnogi w latach 2021–2022 do łask wróciły miejskie rowery publiczne. Tylko w ciągu ostatniego roku ich liczba w Polsce wzrosła o niemal 29 proc., z poziomu 21 tys. w 2023 r. do niemal 28 tys. w br.
Górnośląsko- -Zagłębiowska Metropolia jako jedyna w Polsce zbudowała swój system miejskich wypożyczalni rowerów jako równoważny element transportu publicznego.
W Poznaniu jest ponad 400 kilometrów infrastruktury, po której mogą poruszać się rowerzyści.
Trwa realizacja największej inwestycji w obszarze zdrowia w historii samorządu województwa. Na placu budowy wmurowano kamień węgielny. Nowy szpital przyjmie pierwszych pacjentów w 2028 roku.
Rowerowe połączenie Berlina ze Szczecinem, a następnie z Kołobrzegiem stanie się kompletnym szlakiem i nowym produktem turystycznym w regionie.
Trzykrotne zwycięstwo Białej Podlaskiej w rowerowym wyścigu o tytuł Rowerowej Stolicy Polski to fenomen. Maluchy ze żłobków, uczniowie, seniorzy, grupy powstałe w instytucjach i zakładach pracy – w czerwcu już po raz trzeci rowerowa społeczność miasta wykręciła rekord: tym razem to 1 mln 441 tys km!
Województwo małopolskie to niekwestionowany lider turystyki rowerowej w Polsce i pionier w budowie ścieżek rowerowych na wałach rzek.
Samorządy odegrają kluczową rolę we wdrażaniu strategii migracyjnej – mówi Marta Majewska, burmistrz Hrubieszowa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas