Optymistyczni mieszkańcy Wybrzeża

Osoby ze Szczecina i Pomorza Zachodniego lubią miejsce, w którym żyją. Ich dochody nie rosną jednak tak jak ich zadowolenie z miejsca zamieszkania

Publikacja: 17.12.2015 17:00

Inwestycje zrealizowane w ostatnich latach w Szczecinie poprawiły znacząco warunki życia

Inwestycje zrealizowane w ostatnich latach w Szczecinie poprawiły znacząco warunki życia

Foto: 123RF

To wyniki raportu Diagnoza 2015, który opublikowała Rada Monitoringu Społecznego, złożona z ekonomistów, socjologów, psychologów. W całej Polsce, także w Zachodniopomorskiem, przebadano 11,7 tys. gospodarstw domowych i ponad 26 tys. indywidualnych respondentów. Jak wynika z raportu, w czołówce zadowolenia znalazło się Pomorze Zachodnie.

Wg raportu z 2011 r. – 56,1 proc. jego mieszkańców było zadowolonych z miejsca zamieszkania, w 2013 – 50,7 proc., a w tym roku – aż 61,1 proc. Dało to czwarte miejsce. Szczecin, stolica województwa, znalazł się z kolei na 11. miejscu, wśród 29 miast ujętych w badaniu, wyprzedzając takie miasta jak Poznań czy Katowice. Co ciekawe, zadowolenie stale rośnie: w 2011 r. deklarowało je 51,4 proc. badanych, w 2012 r. – 54,1 proc., w tym roku aż 64,9 proc. Wzrost odnotował także region podszczeciński (na 58 podregionów), w tym roku zadowolona jest rekordowa liczba 65,2 proc. jego mieszkańców.

– Szczecin w ostatnich kilku latach zmienia się dynamicznie, a owe zmiany w zdecydowanej większości mają pozytywny charakter – ocenia dr Waldemar Urbanik, rektor Wyższej Szkoły Humanistycznej TWP w Szczecinie. – Po latach zastoju, stagnacji i straconych szans Szczecin zaczyna nadrabiać straty, szczególnie w zakresie szeroko rozumianej infrastruktury, w stosunku do innych dużych miast Polski.

Co więcej, poczynione inwestycje mają bardzo spektakularny charakter. Filharmonia, sala widowiskowo-sportowa, Opera na Zamku, nie wspominając o wielu inwestycjach komunikacyjnych, sprawiają, że miasto zaczyna tworzyć coraz bardziej przyjazną przestrzeń i warunki życia, które w oczywisty sposób przekładają się nie tylko na zadowolenie z miejsca zamieszkania, ale także na percypowaną jakość życia – uważa socjolog.

Z raportu wynika, że w tym samym czasie nastąpił spadek niezadowolenia mieszkańców z działań władz miasta: z 13,9 proc. w 2011 r. poprzez 13,2 proc. w 2013 r. do 8,4 proc. w 2015 r. Dało to Szczecinowi 11. miejsce. Dla porównania najbardziej zakochanymi w swojej władzy są mieszkańcy Jaworzna (tylko 1,2 proc. wyraziło niezadowolenie), a najbardziej krytyczni – Częstochowy (16,9 proc.).

Znacznie wolniej rosną jednak wskaźniki gospodarcze. Pod względem dochodu netto na osobę w gospodarstwach domowych w okresie marzec–maj 2015 Zachodniopomorskie zajęło szóste miejsce z wynikiem 1560,05 zł. Z kolei w klasyfikacji deklarowanych dochodów osobistych mieszkańcy Pomorza Zachodniego zajęli trzecie miejsce ze średnią 2190 zł, za Pomorskiem (2193) i Mazowieckiem (2408).

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej