Łączenie placówek oświatowych i ich likwidacja wywołuje ogromne emocje, dotyczy przecież dzieci. Nie zawsze też udaje się skutecznie doprowadzić je do końca.
Tak też było i w tym wypadku. Wojewoda podkarpacki zaskarżył do wojewódzkiego sądu administracyjnego uchwałę Rady Miejskiej w Cieszanowie w sprawie utworzenia od 1 stycznia 2018 r. Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowym Lublińcu. W jego skład weszły: szkoła podstawowa, publiczne przedszkole oraz szkolne schronisko młodzieżowe.
Unieważnienie uchwały
Wojewoda domagał się unieważnienia uchwały. Jego zdaniem zespół utworzono z rażącym naruszeniem prawa, a konkretnie art. 88 i art. 89 w związku z art. 89 ust. 9 prawa oświatowego.
Przepisy te zobowiązują władze gminy do poinformowania o zmianach rodziców dzieci uczęszczających do tych placówek z sześciomiesięcznym wyprzedzeniem. Niezbędna jest również pozytywna opinia kuratora oświaty.
W odpowiedzi na skargę Rada Miejska w Cieszanowie podniosła, że uchwała o połączeniu szkół (placówek) w zespół ma charakter czysto organizacyjny. Uchwałę podjęto zgodnie z prawem. Rodziców nie trzeba było informować, gdyż taki obowiązek istnieje tylko w wypadku przekształcenia wchodzących w skład zespołu jednostek oświatowych.