Zastrzyk gotówki pomaga w rozwoju

Publikacja: 11.02.2019 04:20

Na realizację programu „Innowacyjna gospodarka” w minionych latach przeznaczono środki publiczne w wysokości ponad 10 mld euro. Nowe programy są w toku.

Dzięki wsparciu ze środków UE skala inwestycji dokonywanych przez firmy i samorządy może być znacznie większa. Spore kwoty trafiają na projekty związane z innowacyjnością. Tylko w latach 2007–2013 na realizację programu „Innowacyjna gospodarka” przeznaczono niemal 43 mld zł, w tym wsparcie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, czyli dofinansowanie UE, wyniosło ponad 36 mld zł.

Nadal jest możliwość pozyskania zastrzyku gotówki.

– Dostępne są środki na rozwój innowacyjności z programu operacyjnego „Inteligentny rozwój”. Jego budżet to ponad 10 mld euro, a jedna czwarta tej kwoty pozostaje jeszcze do rozdysponowania w konkursach – poinformowało nas Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Podkarpacie pod lupą

Wiodącą pozycją w wykorzystaniu funduszy per capita z programu „Innowacyjna gospodarka” może pochwalić się Rzeszów. Z kolei znaczący wkład w projekty współfinansowane z tego programu ma tamtejsze Asseco Poland. Tylko w trakcie obecnie trwającej perspektywy 2014–2020 w ramach programu operacyjnego „Inteligentny rozwój” Asseco realizuje pięć projektów, w których łączna wartość nakładów przekracza 111 mln zł, z czego ponad 44 mln zł stanowi dofinansowanie. Asseco wyróżnia się pod tym względem na tle podkarpackich firm.

– Projekty te wiążą się z ponoszeniem nakładów inwestycyjnych istotnych w skali nie tylko regionu, ale i całej Polski, przyczyniając się tym samym do rozwoju Podkarpacia – podkreśla Grzegorz Warzocha, dyrektor biura projektów unijnych w Asseco Poland. Wskazuje, że spośród najważniejszych projektów jest realizowana obecnie w Rzeszowie budowa Asseco Innovation Hub.

To powstające centrum ma być miejscem skupiającym zespoły prowadzące prace badawczo-rozwojowe w tak innowacyjnych dziedzinach, jak sztuczna inteligencja, telemedycyna, elektromobilność, internet rzeczy czy systemy sterowania dla dronów. Ich wyniki wykorzystane zostaną do opracowania autorskich technologii i produktów IT dla branży energetycznej, telekomunikacji i mediów, służby zdrowia, sektora bankowego, rolnictwa, przedsiębiorstw oraz administracji publicznej. Będą tam również rozwijane projekty związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem IT. Cała wartość projektu to ponad 65 mln zł netto (brutto to ponad 80 mln zł), z czego ponad 26 mln zł będzie stanowiło dofinansowanie udzielone przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Program Inteligentny Rozwój to także możliwość dofinansowania kosztów prowadzenia projektów badawczo-rozwojowych. Jest to szczególnie istotne, ponieważ ten obszar w Polsce mocno kuleje. Nakłady na B+R wynoszą u nas około 1 proc. PKB, podczas gdy wskaźnik ten w całej Unii Europejskiej jest dwukrotnie wyższy.

W opublikowanym kilka lat temu raporcie Komisji Europejskiej na temat inwestycji europejskich firm w badania i rozwój, na tysiąc podmiotów znalazły się tylko cztery polskie: Asseco, Netia, Bank Ochrony Środowiska oraz Comarch. Czas pokaże, czy w kolejnych zestawieniach, po wykorzystaniu środków z perspektywy unijnej 2014–2020, grono to się powiększy.

Jest w czym wybierać

Lista aktualnie ogłoszonych konkursów jest stosunkowo długa. Warto na niej odnotować m.in. program sektorowy GameINN, skierowany do wszystkich województw poza mazowieckim. Nową edycję konkursu ogłoszono 15 stycznia, a nabór wniosków będzie trwał od 15 marca do 14 czerwca. Pula dofinansowania sięga 100 mln zł. Jeszcze więcej, bo 150 mln zł, będzie do podziału w ramach wsparcia MŚP w promocji marek produktowych. Celem jest pomoc mikro-, małym i średnim przedsiębiorstwom, które poprzez udział w targach branżowych, wystawach i konferencjach chcą wejść na rynki zagraniczne. Nabór wniosków odbędzie się 4 marca – 14 czerwca. Ruszył też program, który umożliwia przedsiębiorcom pokrycie kosztów związanych z uzyskaniem ochrony praw własności przemysłowej.

Jak poinformował nas resort, wiele konkursów zostanie ogłoszonych w tym miesiącu. Mowa m.in. o wsparciu inwestycji w infrastrukturę badawczo-rozwojową przedsiębiorstw. Do podziału w tym konkursie będzie aż 400 mln zł. Przedsiębiorcy będą mogli uzyskać wsparcie na stworzenie lub rozwój centrów badawczo-rozwojowych.

Warto odnotować też konkurs skierowany do konsorcjów, w skład których wchodzą co najmniej jedna jednostka naukowa i jedno przedsiębiorstwo. Można otrzymać dofinansowanie na projekty obejmujące badania przemysłowe lub eksperymentalne prace rozwojowe. Konkurs ten przeznaczony jest dla przedsiębiorców działających w regionach słabiej rozwiniętych.

Świat coraz bardziej cyfrowy

Pod względem cyfryzacji nasz kraj znajduje się w ogonie Europy. Samorządy, instytucje publiczne, administracja centralna oraz sektor prywatny tym bardziej powinny coraz mocniej stawiać na nowe technologie. Takie pojęcia jak chmura, uczenie maszynowe, big data, internet rzeczy czy sztuczna inteligencja to nie tylko modne slogany, ale przede wszystkim konkretne rozwiązania, które pozwalają zwiększyć efektywność i obniżyć koszty. Są niezbędne do tego, aby polskie przedsiębiorstwa mogły skutecznie konkurować z zagranicznymi rywalami. A ci nie stoją w miejscu.

Już niemal trzy czwarte organizacji na całym świecie wykorzystuje sztuczną inteligencję w jednym lub kilku obszarach biznesu – wynika z danych firmy SAS. Dzieje się tak, gdyż dzięki sztucznej inteligencji technologia jest w stanie szybciej i bardziej precyzyjnie reagować na potrzeby klientów.

Ciekawy projekt badawczy w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji realizuje wspomniane już Asseco. Jego nowa technologia pomaga w czasie rzeczywistym automatycznie dopasować do potrzeb użytkownika informacje, usługi i produkty.

– Część badań w tym projekcie została powierzona Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Asseco realizuje projekty R&D również z innymi ośrodkami naukowymi, między innymi z Uniwersytetem Przyrodniczym i Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu – dodaje dyrektor biura projektów unijnych w Asseco Poland. Podkreśla, że dzięki dofinansowaniu z programu Inteligentny Rozwój Asseco tworzy również nowoczesne oprogramowanie dla sektora energetycznego.

Na realizację programu „Innowacyjna gospodarka” w minionych latach przeznaczono środki publiczne w wysokości ponad 10 mld euro. Nowe programy są w toku.

Dzięki wsparciu ze środków UE skala inwestycji dokonywanych przez firmy i samorządy może być znacznie większa. Spore kwoty trafiają na projekty związane z innowacyjnością. Tylko w latach 2007–2013 na realizację programu „Innowacyjna gospodarka” przeznaczono niemal 43 mld zł, w tym wsparcie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, czyli dofinansowanie UE, wyniosło ponad 36 mld zł.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej