Minister kultury i dziedzictwa narodowego planuje zmienić przepisy dotyczące gminnej ewidencji zabytków. To efekt starań rzecznika praw obywatelskich. Będzie to zmiana rozporządzenia ministra kultury i dziedzictwa narodowego z 26 maja 2011 r. w sprawie prowadzenia rejestru zabytków, krajowej, wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków. Wejdzie ono w życie jeszcze w tym roku. Na razie trwają nad nim prace.
Nowelizacja ma wprowadzić obowiązek zawiadamiania właściciela zabytku przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) o włączeniu zabytku do gminnej ewidencji zabytków. Podobny obowiązek będzie istniał w wypadku wojewódzkiej ewidencji zabytków. W tym przypadku zawiadomienie będzie wysyłał wojewódzki konserwator zabytków.
Co ciekawe, Ministerstwo Kultury zapowiada, że pracuje nad nową ustawą dotycząca zabytków. Na razie jednak nie chce zdradzić szczegółów.
Niejasne zasady
O taką zmianę przepisów RPO zabiegał od dawna. Chodzi o to, że nowelizacja z 18 marca 2010 r. ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami zmieniła m.in., status prawny oraz znaczenie gminnej ewidencji zabytków. Przed wejściem jej w życie ewidencja zabytków prowadzona była wyłącznie dla celów wewnętrznych i porządkowych i nie mogła stanowić samodzielnej podstawy do kształtowania sytuacji prawnej obywateli. Po zmianach gminna ewidencja zabytków zyskała status nienazwanej prawnej formy ochrony zabytków.
W efekcie wpis do gminnej ewidencji zabytków skutkuje ingerencją w prawo własności, mogącą się przejawiać w skrajnych sytuacjach w jego ograniczeniu.