Szerszy dostęp do pomocy

Po bezpłatną poradę do punktu prowadzonego przez powiat będzie mógł przyjść każdy niezamożny mieszkaniec. Porady będą też udzielane w domu lub telefonicznie.

Publikacja: 26.06.2018 15:00

Szerszy dostęp do pomocy

Foto: Adobe Stock

Od Nowego Roku w punktach bezpłatnej pomocy prawnej szykuje się prawdziwa rewolucja. Jeszcze przed wakacjami parlamentarnymi na biurko Andrzeja Dudy powinna trafić nowelizacja ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. Wśród starostw zmiany budzą mieszane uczucia. – Na pewno poprawiają funkcjonowanie systemu nieodpłatnej pomocy prawnej. Nie rozwiążą jednak wszystkich problemów, a miejscami stworzą kolejne. – uważa Grzegorz Kubalski, dyrektor biura Związku Powiatów Polskich.

Posłowie zdecydowali się przyznać bezpłatną pomoc każdej niezamożnej osobie. – Wystarczy, że złoży pisemne oświadczenie prawnikowi lub innej osobie udzielającej pomocy, że nie jest w stanie samodzielnie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Wzór oświadczenia jest załącznikiem do nowelizacji – wyjaśnia Bogdan Wróblewski, poseł sprawozdawca tego projektu.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem