Największym bogactwem naturalnym gminy Pokój – z braku kruszców czy surowców energetycznych – są sosnowe bory. Dzięki leczącym reumatyzm kąpielom z igłami sosny miejscowe uzdrowisko, ówcześnie Bad Carlsruhe, cieszyło się przed 150 laty sławą sięgającą daleko poza Śląsk. Nawet dziś, gdy po dawnym kurorcie pozostały tylko kronikarskie zapiski i widokówki, tradycje Pokoju jako uzdrowiska sprawiają, że miejscowy rehabilitacyjny szpital reumatologiczny należy do najbardziej obleganych na Opolszczyźnie. Wielu pacjentów traktuje go jak sanatorium.
Lata starań
Od kilkunastu już lat trwają starania samorządów różnych szczebli o przywrócenie Pokojowi statusu miejscowości uzdrowiskowej. Odrodzony kurort miał stać się sercem obszaru funkcjonalnego Stobrawska Strefa Rehabilitacji i Rekreacji. Jej utworzenie planowano zapisać w regionalnym programie operacyjnym jako jeden „projektów kluczowych”, szczególnie ważnych dla rozwoju województwa, współfinansowanych ze środków unijnych w trybie pozakonkursowym.
Niestety, okazało się, że zasady przyznawania dotacji na lata 2014–2020 nie dają możliwości wsparcia w taki sposób projektu zmierzającego w swej głównej osnowie do przywrócenia i ochrony dziedzictwa kulturowego. Losy inwestycji – ma ona kosztować łącznie ok. 40 mln zł i napędzać rozwój gospodarczy i cywilizacyjny północno-zachodnich powiatów województwa – stoją obecnie pod znakiem zapytania.
Idea strefy oferującej leczenie i atrakcje turystyczne jest nadal żywa i wciąż ma, jak wierzą jej zwolennicy, szansę na realizację. Zaangażowanych prawie 30 samorządów i parafii musi jednak występować o dofinansowanie osobno lub w niewielkich zespołach i rywalizować z sobą w konkursach o środki z RPO. Na trzy projekty zgłoszone w tym trybie dotacje już przyznano – łącznie ok. 10 mln zł.