Wart 711 mln zł zakład będzie mógł rocznie przerabiać 150 tys. ton śmieci, nie tylko ze Szczecina i innych gmin województwa, ale także z zagranicy.
Wykonawca inwestycji – włoska firma Termomeccanica Ecologia – pod koniec grudnia zgłosił zakład do odbiorów końcowych. – Powołano komisję, której zadaniem jest zapoznanie się z obszerną dokumentacją, m.in. powykonawczą, projektową, instrukcjami urządzeń, instrukcjami postępowania w określonych sytuacjach oraz sprawdzenie prawidłowości działania całej instalacji – opowiada Wojciech Jachim, rzecznik Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów (ZUO), do którego należy spalarnia. Komisja jeszcze pracuje. W ciągu kilku tygodni powinna wydać świadectwo przejęcia zakładu. Po końcowych odbiorach EcoGenerator powinien osiągnąć swoją zakładaną moc turbiny w kogeneracji 7 MWe i 28 MWt, bez produkcji ciepła 13 MWe.
Zakład ma odzyskiwać ciepło ze spalin za pomocą dwóch pomp ciepła o mocy 2 MW każda. EcoGenerator jest wyposażony w dwie linie spalania odpadów komunalnych o wydajności 10 ton na godzinę. Jego ruszty są przystosowane do palenia odpadów o kaloryczności od 8 do 13 tys. kJ/kg. Dzięki spalarni odpady ze Szczecina i innych gmin województwa nie będą powiększać składowisk, tylko zostaną w bezpieczny sposób zamienione w energię. Zakład ma zapewniać prąd i ciepło dla ok. 30 tys. mieszkań.
Na EcoGenerator Szczecin czekał kilka ładnych lat. W połowie 2009 roku budowa spalarni odpadów komunalnych została wpisana do „Planu gospodarki odpadami dla województwa zachodniopomorskiego na lata 2009–2012 z uwzględnieniem perspektywy na lata 2013–2018″.