Miasto realizuje wartą ćwierć miliarda złotych inwestycję, z czego połowa pochodzi z dotacji unijnej z programu operacyjnego „Infrastruktura i środowisko”. Obejmuje ona nie tylko odbudowę gospodarki wodno-ściekowej, ale też szeroko rozumianą rewitalizację miasta.
– Projekt, który będziemy realizować w Jarocinie, to przedsięwzięcie na miarę XXI wieku, przedsięwzięcie, jakich w Europie jest niewiele – mówi Adam Pawlicki, burmistrz miasta.
Lepsza woda
Główną inwestycją w ramach projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w gminie Jarocin” jest modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Cielczy wraz z renowacją i przebudową najstarszego kanału przesyłowego do oczyszczalni o długości 2,5 km oraz wdrożenie inteligentnego systemu zarządzania obiektami wodociągowo-kanalizacyjnymi. Dzięki temu stanie się ona jedną z najnowocześniejszych w Polsce.
W ramach innowacyjnego w skali kraju projektu to tutaj wytwarzany będzie nawóz – fosfor i azot – a także biogaz do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Dzięki hermetyzacji budowli i urządzeń oczyszczalni ograniczone zostaną uciążliwe zapachy, na które narzekali mieszkańcy i emisja gazów cieplarnianych.
– Przygotowujemy się do realizacji kolejnych zadań w ramach kontraktu. Ogłosiliśmy dwa przetargi – na przebudowę systemu kanalizacji sanitarnej oraz sieci wodociągowej na os. Kopernika w Jarocinie oraz na przebudowę sieci przesyłowej w ul. Poznańskiej w Jarocinie – opowiada Remigiusz Nowojewski, prezes PWiK.