Mają formę koron, kwiatów, a nawet hostii. Zachwycają kształtem i kunsztem wykonania. Wieńce dożynkowe zaprezentowane w konkursie podczas dożynek wojewódzkich w Świeciu olśniły mieszkańców i turystów.
– Wieńce to jeden z najpiękniejszych zwyczajów dożynkowych i jedna z najpiękniejszych tradycji naszych dożynek regionalnych – podkreślał marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, który obejrzał wszystkie tegoroczne dzieła zgłoszone do konkursu. – Jestem pod wrażeniem tych prawdziwych dzieł sztuki i kunsztu pań, które je tworzą.
Zwyciężczynie tegorocznego konkursu z Koła Gospodyń Wiejskich w Chrostkowie w powiecie lipnowskim i Stowarzyszenia Nowoczesnych Gospodyń z Radomina w powiecie golubsko-dobrzyńskim reprezentowały województwo w dożynkach prezydenckich w Spale w województwie łódzkim. Główny laur przypadł jednak gospodyniom ze wsi Nowa Jabłonna w Lubuskiem.
Znieść wieniec z pola
Kujawskie wieńce, tradycyjnie bogate w motywy sakralne, bezpośrednio nawiązują dziś do wiary katolickiej. Dawniej niezwykle proste, dziś stanowią złożone kompozycje ze zbóż, warzyw i owoców. Pierwotny kształt wielkiej korony lub koła jest zwykle zachowany. O zawrót głowy może jednak przyprawić ich zdobienie, często zmieniające kształt wieńca. W przeciwieństwie do dawnych czasów dziś nie ozdabiają ich już żywe koguty, kaczęta lub małe gąski, które miały zapewnić zdrowy przychówek gospodarski. Nadal jednak wieńce wyplatane są tradycyjnie z żyta i pszenicy – zbóż, którym przypisuje się właściwości magiczne. Odpowiednio honorowana pszenica miała odwdzięczyć się w kolejnym roku bogatymi plonami. Żyto miało wiązać się z tajemniczym światem duchów, jako to, którym w wielu regionach obsypywano trumnę (zmarły, zajęty liczeniem ziaren, miał nie zdążyć wrócić do domu, a przez to nie straszyć żywych).