Koziołki staną na Rynku

Władze Kędzierzyna-Koźla chcą wyremontować główny plac miasta, a po zakończeniu prac ustawić tam rzeźbę koziołków – symbolu miasta.

Publikacja: 25.09.2017 22:30

Rynek w Kędzierzynie-Koźlu.

Rynek w Kędzierzynie-Koźlu.

Foto: materiały prasowe

Trwa właśnie konkurs na jej projekt. Zwycięzcę poznamy do końca listopada.

Urząd miasta zapowiada remont Rynku.

– Nie był on poważniej remontowany od lat 70. Są już tam ubytki w nawierzchni, kanalizacja deszczowa jest niesprawna, a miejscami w ogóle jej brak, mała architektura nie jest w najlepszym stanie, podobnie zieleń – opowiada Jarosław Jurkowski, rzecznik prezydenta Kędzierzyna-Koźla.

Przyznaje, że w obecnej formie Rynek nie jest ciekawą przestrzenią publiczną. Miasto powoli przygotowuje się do tego remontu.

Do końca roku urząd miasta powinien otrzymać dokumentację projektowo-kosztorysową przebudowy płyty Rynku. Same prace, jak szacuje urząd, mogą rozpocząć się na przełomie tego i przyszłego roku.

– Wcześniej musimy uzyskać pozwolenie na budowę. Prace mogłyby ruszyć w 2018 roku, pod warunkiem zabezpieczenia na nie pieniędzy w budżecie – dodaje Jarosław Jurkowski.

Jakie roboty będą wykonane na Rynku?

Władze miasta planują, że zostanie tam wykonana nowa nawierzchnia płyty Rynku, przebudowane oświetlenie, przebudowana kanalizacja deszczowa oraz inna infrastruktura techniczna.

– Chcemy na nowo urządzić tę przestrzeń publiczną przy odpowiednim wykorzystaniu zieleni i małej architektury – mówi Jarosław Jurkowski.

Szacuje on, że prace na Rynku potrwają ok. ośmiu–dziesięciu miesięcy. Na razie nie wiadomo, ile będą kosztować.

– Prace zostaną sfinansowane z budżetu miasta. Urząd będzie się też starał o zdobycie dofinansowania – zaznacza urzędnik.

Na wyremontowany Rynek mieszkańców i turystów ma przyciągać rzeźba koziołka bądź trzech koziołków – symbolu miasta. Trzy głowy kozłów są herbem miasta.

W sierpniu urząd miasta w Kędzierzynie-Koźlu ogłosił konkurs na rzeźbę koziołków.

– Jego celem jest wzbogacenie przestrzeni miejskiej Kędzierzyna-Koźla dziełem o oryginalnej koncepcji artystycznej, charakterystycznej dla miasta – mówi Jarosław Jurkowski.

Dodaje, że o ile mu wiadomo, w przeszłości na kędzierzyńskim rynku nie było rzeźby w takim kształcie, ale symbolika kozła jest wykorzystywana na tamtejszej fontannie i innych elementach.

Władze Kędzierzyna-Koźla liczą na odzew w konkursie, zwłaszcza ze strony lokalnych twórców. Całkowita wysokość rzeźby nie może być mniejsza niż 70 cm ani wyższa niż 150 cm. W projekcie należy wskazać, z jakiego materiału ma być wykonana.

Propozycje można wysyłać do 15 października, a rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 30 listopada. Zwycięzca, oprócz satysfakcji z realizacji jego wizji, otrzyma również nagrodę pieniężną – 2 tys. zł.

– Jest spore zainteresowanie, mamy mnóstwo zapytań w tej sprawie. Najlepszy projekt wybierze komisja konkursowa powołana przez prezydenta miasta – zapowiada urzędnik.

Podkreśla, że zwycięski projekt musi też uzyskać akceptację wojewódzkiego konserwatora zabytków. Jeszcze nie wiadomo, kiedy dokładnie rzeźba koziołków stanie na Rynku.

– Trudno to w tej chwili określić. Nie mamy jeszcze nawet projektu i nie wiemy, z jakich materiałów i jakiej wielkości rzeźba ma powstać – tłumaczy Jarosław Jurkowski.

Trwa właśnie konkurs na jej projekt. Zwycięzcę poznamy do końca listopada.

Urząd miasta zapowiada remont Rynku.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?