Wielkopolska stawia na zawodowców

Ponad 200 mln zł unijnych dotacji wesprze kształcenie zawodowe w regionie. Na taką łączną kwotę opiewają już podpisane umowy dofinansowania dużych projektów w ramach regionalnego programu operacyjnego WRPO 2014+.

Publikacja: 07.08.2017 08:33

Wielkopolska stawia  na zawodowców

Foto: materiały prasowe

– Innowacyjna gospodarka wymaga innowacyjnych metod kształcenia kompetencji, które pozwolą zbudować przewagę konkurencyjną przedsiębiorców. Doskonalenie systemu kształcenia zawodowego w znaczący sposób wpływa na wzrost gospodarczy regionu – podkreśla Marzena Wodzińska, członek zarządu województwa wielkopolskiego.

Program na bis

Odbudowa systemu kształcenia zawodowego w Wielkopolsce oraz rozszerzanie relacji między szkołami i pracodawcami to cel projektu „Czas zawodowców BIS – zawodowa Wielkopolska”, który w ramach WRPO 2014+ będzie realizowany do końca 2022 r. przez samorząd województwa oraz Politechnikę Poznańską we współpracy z samorządami, pracodawcami i szkołami. To kontynuacja programu realizowanego za 41 mln zł w latach 2012–2015 pod nazwą „Czas zawodowców – wielkopolskie kształcenie zawodowe”, wyróżnionego przez Ministra Infrastruktury i Rozwoju tytułem „Najlepsza inwestycja w człowieka” w ramach konkursu „Dobre praktyki EFS 2014″.

Całkowita wartość nowej odsłony to 63,5 mln zł, z czego niemal 54 mln zł to dotacja z Europejskiego Funduszu Społecznego. Reszta to środki z budżetu państwa i budżetów uczestniczących w programie samorządów.

Uczestnicy projektu mają współtworzyć Wielkopolską Sieć Edukacyjno-Gospodarczą, w której chęć współpracy zadeklarowało już kilkadziesiąt firm, a pierwsze – Pratt & Whitney z Kalisza oraz Mahle Behr z Ostrowa Wielkopolskiego – pod koniec lipca podpisały stosowne umowy. Jak podkreślają przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, propozycja współpracy dla firm jest bezpłatna.

Program ma pomóc dopasować kształcenie do potrzeb rynku pracy, by zaoszczędzić przedsiębiorcom kosztów związanych z rekrutacją pracowników i ich doszkalaniem. Ma m.in. włączyć pracodawców w proces doradzania uczniom w wyborze kierunków rozwoju zawodowego, dopasowanie ofert staży do umiejętności i kompetencji uczniów, a także wspierać szkoły i pracodawców w procesie komunikacji z lokalnymi instytucjami rynku pracy.

Wrzesińskie inwestycje

Beneficjentem pokaźnej dotacji z WRPO 2014+, związanej z rozwojem szkolnictwa zawodowego, został w lipcu powiat wrzesiński. 73 mln zł dofinansują dwa projekty. 27,5 mln zł zasili rozbudowę i modernizację Centrum Oświatowego. Pieniądze zostaną przeznaczone na wyposażenie zaplecza dydaktyczno-sportowego przy Zespole Szkół Politechnicznych, modernizację dwóch wrzesińskich burs oraz modernizację Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej, w którym powstaną zupełnie nowe pracownie – m.in. automatyki obróbki plastycznej, elektroniki i elektrotechniki czy programowania systemów mechatronicznych.

45,5 mln zł to kwota unijnej dotacji do budowy w Grzymisławicach koło Wrześni Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii. Na powierzchni ponad 5 tys. mkw. powstaną już w przyszłym roku pracownie do szkoleń teoretycznych i praktycznych, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt używany na co dzień w firmach regionu.

– Nie ma co ukrywać, że projekt wiąże się w jakiś sposób z powstaniem fabryki Volkswagena pod Wrześnią, co spowodowało duże zapotrzebowanie na nowoczesne kształcenie zarówno uczniów, jak i nauczycieli w nowoczesnych technologiach – stwierdził Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Ale nie tylko Volkswagen poszukuje wykwalifikowanej kadry.

– Mamy podpisanych ponad 30 listów intencyjnych z firmami, które – znając założenia projektu – gotowe są z nami współpracować – powiedział starosta wrzesiński, Dionizy Jaśniewicz, zaznaczając, że przygotowywany projekt jest unikalny na skalę europejską. Wyposażenie Centrum będzie odpowiadać stopniem zaawansowania technologicznego nowoczesnym fabrykom. Możliwe tu będą m.in. szkolenia z programowania sterowników, hydrauliki i pneumatyki czy robotyki.

Poznań z powiatem

Ponad 53 mln zł wesprą cztery projekty związane z kształceniem zawodowym młodzieży i dorosłych w metropolii poznańskiej.

– Dzisiaj widać, że w wielu zawodach brakuje młodych ludzi kontynuujących tradycje zawodowe. Dlatego od kilku lat intensywnie pracujemy nad promocją szkolnictwa zawodowego i zabiegamy o inwestycje w nowe pracownie, sprzęt specjalistyczny, a także w działania miękkie, czyli między innymi rozwój programów stażowych – przekonywał Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Inwestycje zaplanowane w dofinansowanych projektach dotyczą 23 poznańskich szkół zawodowych i techników oraz centrów kształcenia w Poznaniu i Swarzędzu, a także pięciu szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu poznańskiego. Oprócz wielu prac budowlanych zaplanowano m.in. wyposażenie pracowni i laboratoriów w sprzęt i pomoce dydaktyczne służące nowoczesnym metodom praktycznej nauki zawodu.

Na wschodzie regionu

Prawie 15 mln zł w tym roku przyznano dwóm projektom w powiatach wschodniej Wielkopolski – kolskim i tureckim. Oba podkreślają wagę kształcenia zawodowego dla rozwoju społeczno-gospodarczego. Unijne pieniądze pomogą m.in. zmodernizować i wyposażyć w sprzęt szkoły w Kole, Turku i Kaczkach Średnich.

– Mając na uwadze plany zakończenia działalności kompleksu energetycznego w tym subregionie, uznaliśmy, że jest to obszar strategicznej interwencji, który wymaga poszukiwania nowych miejsc pracy. To wiąże się z koniecznością kształcenia młodych ludzi w nowych kierunkach, dostosowanych do potrzeb rynku pracy – podkreślił marszałek Woźniak.

– Chcemy, by marką powiatu były innowacje i nowe technologie – przekonywał starosta turecki Mariusz Seńko.

Ponad 10 mln zł z unijnych środków przeznaczono w tym roku na realizację dwóch komplementarnych projektów dotyczących poprawy jakości i atrakcyjności kształcenia zawodowego w Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na doposażenie istniejących oraz utworzenie nowych, wysokospecjalistycznych pracowni w pięciu szkołach oraz placówkach kształcenia zawodowego i ustawicznego w Kaliszu, a także na staże, praktyki zawodowe oraz szkolenia. ©?

– Innowacyjna gospodarka wymaga innowacyjnych metod kształcenia kompetencji, które pozwolą zbudować przewagę konkurencyjną przedsiębiorców. Doskonalenie systemu kształcenia zawodowego w znaczący sposób wpływa na wzrost gospodarczy regionu – podkreśla Marzena Wodzińska, członek zarządu województwa wielkopolskiego.

Program na bis

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy