Kojarzony głównie z węglem i przemysłem ciężkim Śląsk staje się wiodącym regionem, jeśli chodzi o rozwój przyszłościowych sektorów: samolotów bezzałogowych i dronów oraz gier wideo. Na tle innych województw jest też liderem, jeśli chodzi o ilość i jakość dróg publicznych (175,5 km na 100 km kw.), posiada największą sieć szpitali (152) i przychodni (blisko 3 tys.).
Co ciekawe, jest też najbardziej zielonym regionem w Polsce. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego ma najwięcej parków, skwerów czy zieleńców (stanowią one aż 60 proc. powierzchni województwa). Ze śląskich lasów, głównie Beskidu Śląskiego, Małego i Żywieckiego, pochodzi znaczna część drewna pozyskiwanego z Lasów Państwowych. W 2016 r. Regionalna Dyrekcja Lasów w Katowicach wyprodukowała prawie 3,5 mln m sześc. drewna, co plasuje ją na trzecim miejscu w Polsce. Cały przemysł drzewny eksportuje wyroby o wartości ok. 45 mld zł rocznie (wypracowuje około 2 proc. polskiego PKB).
Badania rynku dronów Fundacji Instytut Mikromakro pokazują, że aglomeracja śląska obok Mazowsza i Małopolski jest regionem, w którym powstaje najwięcej firm z szeroko pojętego rynku dronów. – Są to zarówno osoby posiadające licencje operatora bezzałogowego statku powietrznego używanego w celach innych niż rekreacyjne i sportowe – UAVO, przez firmy informatyczne produkujące oprogramowanie specjalistyczne do dronów, po spółki handlujące sprzętem dla różnych celów – wymienia Sławomir Kosieliński, prezes Fundacji Instytut Mikromakro, która zajmuje się m.in. rozwojem systemów inteligentnych, takich jak np. drony.
W Gliwicach siedzibę ma spółka Flytronic, produkująca bezzałogowce m.in. dla polskiej armii (FlyEye czy Łoś) czy Novelty RPAS, której drony inwentaryzują potencjalne źródła zanieczyszczenia powietrza w Krakowie.
Śląsk staje się też kolebką polskiego sektora gier wideo i rozrywki interaktywnej – jednej z najszybciej rozwijających się i innowacyjnych gałęzi gospodarki. Nowa spółka Agencji Rozwoju Przemysłu – ARP Games, która ma finansowo i merytorycznie wspierać startupy działające w tej branży – od fazy pomysłu do komercjalizacji – właśnie rozstrzygnęła pierwszy konkurs dla młodych talentów.