Do tej pory ze wsparcia zwrotnego w województwie skorzystało prawie 10 tys. odbiorców – m.in. mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz jednostek samorządu terytorialnego.
Zgodnie z zasadami zwrócone pieniądze pochodzące z funduszy Unii Europejskiej pozostają środkami publicznymi. Ich dysponentem staje się samorząd województwa. Przyjmując rekomendację Komisji Europejskiej, należy je przeznaczyć na ten sam cel i typ działań, w tym samym regionie i w tej samej formie co pierwotny wkład.
– Środki te będą inwestowane w te miejsca i te zagadnienia, które wymagają większego wsparcia. Będą to m.in. pożyczki i poręczenia ukierunkowane na powiaty, przed którymi stoją większe wyzwania rozwojowe. Fundusze trafiać też będą do przedsiębiorstw z naszego województwa wychodzących poza rynki europejskie – mówi Leszek Wojtasiak, członek zarządu województwa wielkopolskiego, zapewniając, że planowane działania będą miały transparentny charakter, przy pełnej kontroli samorządu wojewódzkiego.
Zarząd województwa powierzył w marcu zarządzanie tymi aktywami niekomercyjnej spółce celowej – Wielkopolskiemu Funduszowi Rozwoju (WFR), powstałej w październiku ubiegłego roku. Jej misją jest działanie na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego regionu. Województwo wielkopolskie objęło wszystkie udziały w jej kapitale zakładowym, wynoszącym 150 tys. zł. – Znacząca kwota, która będzie zarządzana przez WFR, stanie się trzecim, obok budżetu województwa i Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+, elementem kreacji spójnego i zrównoważonego rozwoju naszego regionu – podkreśla prezes WFR Łukasz Walczyna.
Według zapisów umowy, zawartej na dziesięć lat i dotyczącej zarządzania środkami finansowymi pochodzącymi z instrumentów finansowych Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007–2013, WFR ma przy ich pomocy wspierać rozwój mikro, małych i średnich firm oraz projekty z zakresu rozwoju obszarów miejskich. Na wsparcie wielkopolskich przedsiębiorstw – m.in. ich przedsięwzięć eksportowych i startupów – oraz projektów realizowanych przy współudziale jednostek samorządu terytorialnego, mających na celu osiągnięcie spójności i zrównoważonego rozwoju wewnątrz Wielkopolski, przewidziano ponad 890 mln zł. Wsparcie ma być udzielane w formie produktów finansowych o charakterze dłużnym – m.in. pożyczek i gwarancji.