Poligon w Żaganiu jest teraz chyba jednym z najbardziej znanych na świecie miejsc w Polsce. To tam ulokowana została amerykańska brygada pancerna wraz z dowództwem jednostki. To z tego miejsca żołnierze amerykańscy będą organizowali rajdy do krajów bałtyckich oraz Rumunii. Ich obecność w Polsce związana jest z ustaleniami ubiegłorocznego szczytu NATO w Warszawie, które związane są ze wzmocnieniem wschodniej flanki sojuszu.
W Żaganiu, ale także w pobliskim Bolesławcu oraz Świętoszowie instaluje się brygada pancerna w sile ok. 3,5 tys. wojskowych. Mają oni do dyspozycji 1,3 tys. pojazdów, w tym 87 czołgów Abrams, 18 haubic, 400 samochodów Humvee i 144 wozów piechoty Bradley. MON przewiduje, że w tym roku w Polsce będzie stacjonowało ok. 7 tys. żołnierzy z innych krajów.
Poligon w Żaganiu zaliczany jest do jednych z największych w naszej części Europy. Chętnie uczą się tam sztuki wojennej m.in. Holendrzy czy Niemcy. I nie odbywa się to za darmo. Wysokość odpłatności za korzystanie przez obce wojska z poligonów ustala każdego roku szef MON. Tak samo pod koniec 2016 r. zrobił Antoni Macierewicz. I np. dzień ćwiczeń na poligonie w Żaganiu co najmniej 2,5 tys. żołnierzy kosztuje obcą armię 65,3 tys. zł.
Wcześniej poligon ten był wykorzystywany przez inne wojska, odbywały się też wielkie ćwiczenia wojskowe. Dość przypomnieć, że rok temu właśnie w Żaganiu miał miejsce test tzw. szpicy NATO. W miejscu tym wylądowała hiszpańska 7. Brygada Piechoty Lekkiej „Galicia”, a także tysiąc Brytyjczyków i 125 Albańczyków.
Historia żagańskiego poligonu sięga przełomu XIX i XX wieku. W 1898 roku za sprawą rodziny von Dohna pomiędzy Żaganiem a Świętoszowem powstał wielki plac do ćwiczeń wojskowych, który w 1905 roku zajmował powierzchnię 5000 hektarów. Po dojściu do władzy Hitlera poligon został powiększony i należał do największych w III Rzeszy. W czasie wojny odbywały się na nim szkolenia piechoty, artylerzystów i saperów, ale także Luftwaffe, żołnierzy Waffen-SS oraz Abwehry. W czasie wojny znajdowały się tam też dwa obozy jenieckie zorganizowane przez Niemców (teraz znajduje się w tym miejscu muzeum).