Wszystkie 46 pomysłów powinno zostać wdrożone w życie w przyszłym roku. Władze województwa zapowiadają koleją edycją budżetu.
Małopolska jest pierwszym regionem w Polsce, gdzie samorząd wojewódzki zdecydował na to, by to mieszkańcy dzielili część pieniędzy z budżetu. Wcześniej robiono to tylko w gminach czy miastach. Projektowi z uwagą przyglądają się inne regiony, bo zastanawiają się czy u nich też wprowadzić budżet partycypacyjny.
Małopolscy urzędnicy przeznaczyli na ten cel 6 mln zł. Województwo podzielono na sześć subregionów.
W sumie zgłoszono 204 projekty, z czego 152 zostały pozytywnie ocenione. Wśród nich przeważały inicjatywy społeczne o charakterze kulturalnym, edukacyjnym i sportowym. Niewiele mniej zgłoszono pomysłów prospołecznych, turystycznych, a także z innych dziedzin. I to na nie głosowali mieszkańcy. Mogli to robić tradycyjnie, w urzędach za pośrednictwem poczty, lub mailowo. W sumie zagłosowało 79 708 osób. Małopolanie głosowali w większości tradycyjnie. Kartki do urny wyborczej z pomysłami zgłosiło 45,3 tys. osób, a 3,6 tys. wysłało kartki ze zgłoszeniami.
Głosowały osoby w różnym wieku, ale najwięcej było osób młodych. Najwięcej głosów, bo 15 835 oddali mieszkańcy województwa w wieku 26-35. Drugą co do liczebności grupą były osoby w wieku 36-45 lat.– wyliczają przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego. Najchętniej do urn wyborczych szli mieszkańcy Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego. Najmniejsze poparcie wykazali Podhalanie z 7 tys. głosów.