Wrocław innowacjami stoi – twierdzą mieszkańcy regionu i trudno z nimi polemizować. To właśnie Politechnika Wrocławska jest kuźnią młodych innowatorów i zajmuje wiodące miejsce pod względem liczby wynalazków w Polsce. Co ważne, pomysły naukowców mają szansę zaistnieć na rynku – w dużej mierze dzięki wsparciu regionalnych instytucji. Młodym biznesmenom pomagają przede wszystkim inkubatory przedsiębiorczości.
– W tej chwili w naszych inkubatorach działa ponad 60 firm, a część z nich należy do zaawansowanych technologicznie branż, takich jak IT, medycyna czy biotechnologia – wskazuje Maciej Potocki, prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego. Jedną z tych firm jest Amplicon, wykorzystujący informacje zapisane w sekwencji DNA. Inny przykład to Nestmedic, pracujący nad nowatorskim systemem do zdalnego monitorowania płodu. W inkubatorze WPT działa też firma Zeccer, która w trosce o portfel studenta umożliwia drukowanie notatek za darmo. Jest to możliwe dzięki sponsorom, którzy umieszczą swoje oferty na drukowanych kartkach.
Nasi rozmówcy podkreślają dobrą współpracę biznesu z nauką. – Dolnośląski Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości powstał z inicjatywy trzech wrocławskich uczelni i WPT, by ułatwić studentom, absolwentom i pracownikom naukowym założenie własnej firmy – mówi szef WPT. Inkubatory współpracują z biurami karier wielu uczelni, co przekłada się na realizację szkoleń i projektów. – Natomiast dużym wyzwaniem dla nas wszystkich jest zmierzenie się z nieświadomością niektórych przedsiębiorców co do ogromu pracy, jaką należy włożyć we własną firmę – podkreśla Pamela Ziemba, reprezentująca Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości Wrocław. Samo miasto również stara się promować młode, innowacyjne firmy. Uruchomiło specjalną platformę, za pośrednictwem której można zgłaszać start-upy. Lokalne instytucje mocno do tego zachęcają, czego dowodzi niedawna konferencja zorganizowana przez Wrocławski Park Technologiczny. Podczas niej znani przedsiębiorcy odpowiadali na pytanie, dlaczego poszli właśnie tą drogą. – Jeśli chcecie nawet w grudniowe mroźne poranki nie móc się doczekać pobudki, żeby wstać i znów realizować swoją pasję, to załóżcie własną firmę – radzi jeden z nich.
Ciekawym podmiotem działającym w regonie jest spółka Data Techno Park. Obecnie realizuje kilka dużych projektów, dofinansowanych ze środków unijnych. Największym jest rozwój ogólnopolskiego ośrodka w zakresie e-zdrowia, czyli Medycznego Centrum Przetwarzania Danych. DTP nawiązała już współpracę z jednostkami ochrony zdrowia, które korzystają z jej infrastruktury i aplikacji biznesowych.
Opinia
Marek Girek, prezes Data Techno Park