List pożegnalny burmistrzów, prezydentów i radnych polskich miast do Pawła Adamowicza

Pragniemy Cię zapewnić, że dla nas Twój czas jest wciąż teraźniejszy i ciągle niedokonany – a więc i przyszły – piszą w liście pożegnalnym dla Pawła Adamowicza prezydenci i radni polskich miast.

Publikacja: 16.01.2019 10:00

List pożegnalny burmistrzów, prezydentów i radnych polskich miast do Pawła Adamowicza

Foto: materiały prasowe

Poniżej zamieszczamy przesłane przez Związek Miast Polskich pożegnanie Pawła Adamowicza przez prezydentów i radnych polskich miast:

Drogi Pawle,

Niespodziewanie przychodzi nam, samorządowcom z polskich miast, Cię żegnać, zamiast wspólnie, w Twoim Gdańsku, świętować 30-lecie przywrócenia w Polsce demokracji.

Starsi z nas pamiętają Twój udział w działaniach, dzięki którym marzenie o Rzeczpospolitej Samorządnej od 4 czerwca 1989 roku zaczęło stawać się rzeczywistością. A już niecały rok później, 27 maja 1990 roku, ziściło się w postaci pierwszych w naszych czasach w pełni wolnych wyborów. Prawie 30 tysięcy kandydatów Komitetów Obywatelskich „Solidarność” zostało radnymi miast i gmin. Ty zostałeś radnym Gdańska. Twoja dalsza służba Gdańskowi, Metropolii Trójmiejskiej, metropoliom i miastom, a więc całej samorządowej Polsce, są już bardziej znane. Od kilku godzin są przypominane szeroko we wszystkich mediach, na ulicach polskich miast, w rozmowach w naszych miejscach pracy i domach.

Niestety w czasie przeszłym dokonanym…

Pragniemy Cię zapewnić, że dla nas Twój czas jest wciąż teraźniejszy i ciągle niedokonany – a więc i przyszły. W dalszej budowie Rzeczpospolitej Samorządnej bowiem przesłanie Twego życia jest i będzie dla nas drogowskazem. Dla Ciebie zawsze najważniejszy był Gdańsk. I Gdańsk rozkwitł podczas Twojego w nim gospodarzenia. Przyszłość Gdańska była Twoją pasją, ale zawsze podkreślałeś znaczenie jego historycznej roli dla polskich przemian. Mówiłeś: Miasto Wolności i Solidarności. I nie tylko mówiłeś.

Dla nas jesteś przede wszystkim wzorem praktykowania solidarności. Pamiętamy, gdy po oberwaniu chmury i gwałtownej powodzi w Oruni wstrzymałeś na krótko inne inwestycje, by pomóc tym, którym życie nagle się zawaliło. Za wzór stawiamy Twoje – realizowane wraz z kompetentnymi współ-pracownikami – ważne polityki: mieszkaniową, przestrzenną, społeczną. Podziwiamy Twoją – zbudowaną wraz z ludźmi dobrej woli, którymi się otaczałeś, tworzoną od wielu lat, konsekwentnie i bez oglądania się na bezduszny sprzeciw – politykę wobec imigrantów. Repatriantów z Kazachstanu, zagranicznych studentów gdańskich uczelni i pracowników zakładów pracy, uchodźców z krajów ogarniętych wojną.

Samorząd lokalny to wielka szkoła obywatelskiej solidarności. Tej prawdziwej, okazywanej konkretnym osobom, zwłaszcza najbardziej potrzebującym. To najlepsza realizacja apelu Jana Pawła II z gdańskiej Zaspy. Wziąłeś go sobie do serca i dałeś temu świadectwo swoją służbą.

Dziękujemy!…

Burmistrzowie, prezydenci i radni polskich miast Gliwice, Poznań, Warszawa,
14 stycznia 2019 r.

Poniżej zamieszczamy przesłane przez Związek Miast Polskich pożegnanie Pawła Adamowicza przez prezydentów i radnych polskich miast:

Drogi Pawle,

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej