Samorządy inwestują w innowacyjne metody nauczania na uczelniach

WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa wspólnie z firmą Asseco Data Systems SA uruchomiła nowoczesne laboratorium wirtualnej rzeczywistości „Cyber Crime”. Innowacyjne rozwiązanie pomaże studentom nabywać praktyczne umiejętności konieczne w późniejszej pracy zawodowej.

WSPiA jest pierwszą uczelnią na Podkarpaciu i jedną z trzech w Polsce, które w dziedzinie nauk prawnych i kierunków pokrewnych wykorzystują dostarczany przez Asseco symulator „Wirtualna Scena Zbrodni”. Innowacyjny projekt edukacyjny na rzeszowskiej WSPiA został sfinansowany z dotacji z budżetu Województwa Podkarpackiego.

Edukacyjna symulacja komputerowa jest wiernym odzwierciedleniem czynności standardowo podejmowanych w miejscu zdarzenia. Studenci mogą „uczestniczyć” w badaniu miejsca hipotetycznej zbrodni i analizować pozostawione ślady. Wystarczy, że założą specjalne gogle i użyją kontrolerów, które w wirtualnej rzeczywistości zastępują dłonie. Odnalezienie wskazówek pozwala „odblokować” kolejne etapy gry i znaleźć następne ślady i dowody.

Wirtualna rzeczywistość, która już od kilku lat jest wykorzystywana w wielu dziedzinach naszego życia, świetnie sprawdza się również jako innowacyjna metoda nauczania – mówi Mariusz Lala, Dyrektor Zarządzający Pionu Szkoleń w Asseco Data Systems. – Jest to szczególnie istotne w procesie nabywania praktycznych umiejętności, które są uzupełnieniem wiedzy teoretycznej przekazywanej w tradycyjnej formie wykładów. Dostarczony przez nas symulator pomoże studentom w nauce czynności służbowych, z którymi zetkną się oni w późniejszej pracy. VR jest rozwiązaniem, które daje ogromne możliwości zastosowania, przy stosunkowo niewielkich nakładach – zwłaszcza, że można na tego typu wdrożenia otrzymać dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej i innych programów pomocowych – dodaje Mariusz Lala.

Zdecydowaliśmy się na współpracę z Asseco Data Systems i wdrożenie „Wirtualnej Sceny Zbrodni”, ponieważ od lat stawiamy na nowoczesne i innowacyjne rozwiązania wspierające edukację młodzieży – mówi prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.

– Przeprowadzone kilka lat temu badania pokazały, że obecna młodzież ma inne podejście do nauki. Ich mózgi stają się coraz bardziej „cyfrowe”. Studenci chcą się uczyć poprzez „dotykanie wiedzy”, dlatego szkoły wyższe muszą zmieniać podejście do edukacji, wprowadzając coraz nowsze i innowacyjne metody nauczania. Dzięki symulatorowi „Wirtualnej Sceny Zbrodni” możemy pokazać studentom, jak w praktyce wygląda zawód, który chcą w przyszłości wykonywać. Zajęcia z wykorzystaniem tego programu prowadzić będą praktycy m.in. byli i obecni pracownicy Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Dzięki temu będziemy mogli maksymalnie wykorzystać możliwości tego urządzenia. Co bardzo ważne „Wirtualna Scena Zbrodni” będzie wykorzystywana także podczas zajęć z uczniami podkarpackich szkół współpracujących z WSPiA – tłumaczy prof. Jerzy Posłuszny.

W planach rzeszowskiej uczelni jest opracowanie i wdrożenie kolejnych programów nauczania opartych o technologię VR.

– Artykuł powstał przy współpracy z Asseco DS.

Mogą Ci się również spodobać

Jachty żeglują do Europy

Blisko 650 jachtów opuściło w 2017 roku fabrykę koło Goleniowa. Tutaj mieszczą się największe ...

Technologie niosą postęp, ale to nie wszystko

Ultranowoczesne technologie będą decydować o obliczu inteligentnych miast, ale ich użyciu w miastach przyszłości ...

Istniejący fragment drogi S14 w okolicach węzła Pabianice Północ

Wkoło Łodzi: pierwsze miasto z ekspresowym ringiem

Łódź za sprawą budowy drogi ekspresowej S14 będzie pierwszym miastem w Polsce z pełną ...

Gabinet dentystyczny poza zasięgiem wielu szkół

Obowiązki, jakie nakłada na samorządy ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami, znacznie przekraczają możliwości ...

Ostatnia chwila na skuszenie podatników

Tańsze bilety na komunikację, więcej punktów podczas rekrutacji dzieci do żłobków, przedszkoli czy szkół ...

Warszawska śmieciarka pojedzie do Torunia

Duże miasta, takie jak Bydgoszcz, Gdańsk i Warszawa, są przeciwne obecnej reformie gospodarowania śmieciami. ...