Optymistyczni mieszkańcy Wybrzeża

Inwestycje zrealizowane w ostatnich latach w Szczecinie poprawiły znacząco warunki życia
123RF

Osoby ze Szczecina i Pomorza Zachodniego lubią miejsce, w którym żyją. Ich dochody nie rosną jednak tak jak ich zadowolenie z miejsca zamieszkania

To wyniki raportu Diagnoza 2015, który opublikowała Rada Monitoringu Społecznego, złożona z ekonomistów, socjologów, psychologów. W całej Polsce, także w Zachodniopomorskiem, przebadano 11,7 tys. gospodarstw domowych i ponad 26 tys. indywidualnych respondentów. Jak wynika z raportu, w czołówce zadowolenia znalazło się Pomorze Zachodnie.

Wg raportu z 2011 r. – 56,1 proc. jego mieszkańców było zadowolonych z miejsca zamieszkania, w 2013 – 50,7 proc., a w tym roku – aż 61,1 proc. Dało to czwarte miejsce. Szczecin, stolica województwa, znalazł się z kolei na 11. miejscu, wśród 29 miast ujętych w badaniu, wyprzedzając takie miasta jak Poznań czy Katowice. Co ciekawe, zadowolenie stale rośnie: w 2011 r. deklarowało je 51,4 proc. badanych, w 2012 r. – 54,1 proc., w tym roku aż 64,9 proc. Wzrost odnotował także region podszczeciński (na 58 podregionów), w tym roku zadowolona jest rekordowa liczba 65,2 proc. jego mieszkańców.

– Szczecin w ostatnich kilku latach zmienia się dynamicznie, a owe zmiany w zdecydowanej większości mają pozytywny charakter – ocenia dr Waldemar Urbanik, rektor Wyższej Szkoły Humanistycznej TWP w Szczecinie. – Po latach zastoju, stagnacji i straconych szans Szczecin zaczyna nadrabiać straty, szczególnie w zakresie szeroko rozumianej infrastruktury, w stosunku do innych dużych miast Polski.

Co więcej, poczynione inwestycje mają bardzo spektakularny charakter. Filharmonia, sala widowiskowo-sportowa, Opera na Zamku, nie wspominając o wielu inwestycjach komunikacyjnych, sprawiają, że miasto zaczyna tworzyć coraz bardziej przyjazną przestrzeń i warunki życia, które w oczywisty sposób przekładają się nie tylko na zadowolenie z miejsca zamieszkania, ale także na percypowaną jakość życia – uważa socjolog.

Z raportu wynika, że w tym samym czasie nastąpił spadek niezadowolenia mieszkańców z działań władz miasta: z 13,9 proc. w 2011 r. poprzez 13,2 proc. w 2013 r. do 8,4 proc. w 2015 r. Dało to Szczecinowi 11. miejsce. Dla porównania najbardziej zakochanymi w swojej władzy są mieszkańcy Jaworzna (tylko 1,2 proc. wyraziło niezadowolenie), a najbardziej krytyczni – Częstochowy (16,9 proc.).

Znacznie wolniej rosną jednak wskaźniki gospodarcze. Pod względem dochodu netto na osobę w gospodarstwach domowych w okresie marzec–maj 2015 Zachodniopomorskie zajęło szóste miejsce z wynikiem 1560,05 zł. Z kolei w klasyfikacji deklarowanych dochodów osobistych mieszkańcy Pomorza Zachodniego zajęli trzecie miejsce ze średnią 2190 zł, za Pomorskiem (2193) i Mazowieckiem (2408).

Mogą Ci się również spodobać

Miejskie pszczoły dają coraz więcej miodu

Katolicki Uniwersytet Lubelski rozwija swoją miejską pasiekę. Na stawianie uli decydują się też samorządy. ...

Jak złowić pracownika na studiach

Świętokrzyscy przedsiębiorcy wybrali najlepsze prace dyplomowe studentów miejscowej politechniki. Laureaci otrzymują nie tylko nagrody ...

Coraz więcej defibrylatorów. Te narzędzia rzeczywiście się przydają

W bardzo wielu miejscach publicznych – na dworcach, w galeriach handlowych, w urzędach, czy ...

W kurortach lawinowo przybywa śmieci. Rewal rekordzistą

Statystycznie Polak wytwarza już prawie 0,9 kg odpadów dziennie. W popularnych miejscowościach turystycznych – ...

W których regionach firmy mają problem z płatnościami

Najlepsze są pod tym względem te działające w województwie podkarpackim i lubelskim. Najgorsze: kujawsko-pomorskie ...

Samorządowcy po wyborach: sukces mimo przegranej

Choć wielu samorządowców opowiedziało się po stronie opozycji, wybory parlamentarne wygrała partia rządząca.