Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 10.07.2025 03:51 Publikacja: 07.11.2017 21:30
Trwa procedura zmierzająca do wydania przez samorząd tzw. decyzji środowiskowej w tej sprawie.
Instalacja ma powstać w bezpośrednim sąsiedztwie Elektrociepłowni Mikołaj w Rudzie Śląskiej. – Budowa bloku opalanego paliwem alternatywnym jest elementem modernizacji zakładu, którego podstawowym celem jest zmniejszenie emisji i dostosowanie się do restrykcyjnych norm środowiskowych w przyszłości – tłumaczy Paweł Cyz, rzecznik Węglokoksu. Zapewnia, że koncepcja bloku bazuje na najnowocześniejszych rozwiązaniach technologicznych, a instalacja opalana będzie przetworzonymi wysokoenergetycznymi odpadami, pozbawionymi elementów niebezpiecznych i możliwych do recyklingu. – Paliwo to klasyfikowane jest jako odnawialne źródło energii. Produkować będziemy zatem „zieloną” energię. Szacujemy, że w związku z modernizacją emisja pyłów i gazów zmniejszona będzie o 80 proc. – mówi Cyz. Podkreśla, że nowy blok ma zapewnić mieszkańcom Rudy Śląskiej stabilne dostawy ciepła, a także zmniejszyć ilość składowanych odpadów. Węglokoks Energia ZCP z wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowych dotyczących budowy bloku energetycznego wystąpiła do Urzędu Miasta 30 września 2016 roku. – Do prowadzonego postępowania administracyjnego na prawach strony swój udział zgłosiły następujące organizacje ekologiczne: Fundacja Instytut Rozwoju Osobistego Invest w Częstochowie, Fundacja Ekologiczna Silesia w Katowicach, Stowarzyszenie Rudzianie Razem w Rudzie Śląskiej oraz Towarzystwo na rzecz Ziemi w Oświęcimiu – wylicza Ewa Wyciślik, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Górnictwa w ratuszu w Rudzie Śląskiej.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Współpraca gmin, rozwój infrastruktury rowerowej oraz wykorzystanie kolei do obsługi komunikacyjnej aglomeracji...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Osiągnęła spektakularny sukces w Dolinie Krzemowej. Jest założycielką i dyrektor generalną akceleratora biznesow...
Jaka jest sytuacja finansowa polskich samorządów? Co mówi o kondycji JST najnowszy Ranking Finansowy Samorządu T...
Województwo Lubuskie rozpoczęło wielkie świętowanie 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej.
Paulina Czurak, właścicielka pracowni architektonicznej Ideograf, i Wojciech Witek, współwłaściciel Iliard Archi...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas