Ziemia sukcesu

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna doskonale się rozwija, o czym piszemy w dzisiejszym wydaniu „Życia Regionów”. Wzrasta liczba miejsc pracy, a także firm, które decydują się na rozpoczęcie produkcji w tym miejscu. I oto pod Łodzią produkowane będą m.in. jachty i łodzie sportowe.

Ale to jeszcze nic. Łódź nie rezygnuje z bycia stolicą mody. Młodzi zgłaszają już projekty do konkursów w ramach Łódź Young Fashion – współtworzonego przez miasto i Akademię Sztuk Pięknych. Miasto wraca więc do swoich odzieżowych tradycji.

Oszałamiająco wyglądają też projekty rozwoju dawnej elektrowni EC1. Wschodnią część tego obiektu niebawem opanują filmowcy, czyli Narodowe Centrum Kultury Filmowej. W przygotowaniu są sale kinowe, interaktywne wystawy pokazujące kolejne etapy powstawania filmu – od scenariusza, przez casting, budowę scenografii, po montaż, efekty specjalne, udźwiękowienie i dystrybucję. Przewidziano też spacer szlakiem historii rodzimego filmu, czyli „Kino Polonia”. Planowana jest tam także pracownia badań nad kulturą filmową. W budynku znajdzie się też jednostka udzielająca pomocy filmowcom chcącym realizować swoje projekty.

Czy któryś z nich podejmie się nakreślenia obrazu współczesnej, odmienionej Łodzi? Pokaże losy potomków osób opisanych w reymontowskiej „Ziemi obiecanej”, gdy było to miasto rodzącego się kapitalizmu, a potem ich synów w czasach Holokaustu, po dzisiejsze – rozwijające się miasto ekonomicznego sukcesu?

Łódź – polska namiastka amerykańskiego Hollywood – zasługuje na taki film.

Mogą Ci się również spodobać

Pandemia nie poraziła budżetów obywatelskich

Wiele miast, mimo znacznego spadku przychodów, nie ogranicza budżetów obywatelskich. Konsultacje projektów przeniosły się ...

Samorządy mogą zostać skazane wyłącznie na duże banki

Po likwidacji PBS Sanok i stratach samorządów niektórzy szefowie banków komercyjnych proponują zakaz lokowania ...

Specjaliści i rolnicy dominują w radach gmin

W radach gmin zasiada ponad 39 tys. osób. Największą grupą zawodową są wśród nich ...

Jarmark w polskim mieście wśród najlepszych na świecie

Targi Bożonarodzeniowe w Krakowie to jedne z najlepszych jarmarków bożonarodzeniowych na świecie – wynika ...

Ranking Samorządów 2020: Oszczędzamy i inwestujemy

Staramy się być odpowiedzialni we wszystkich obszarach rozwoju – mówi Marian Buras, burmistrz Morawicy, ...

Finanse samorządów w 2021 roku. „Prognozy MF są zbyt optymistyczne”

Mimo zapewnień rządu, że samorządy dostają wystarczająco dużo pieniędzy, plany na przyszły rok okazują ...