Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość

Materiały prasowe

Województwo Lubuskie rozpoczęło wielkie świętowanie 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej.

Te 15 lat ma kapitalne znaczenie dla nas, Polaków i dla Lubuszan, ponieważ wszyscy naprawdę jesteśmy świadkami cywilizacyjnego skoku. Teraz czas na nowe otwarcie, nowe wyzwania. Chcemy słuchać mieszkańców, rozmawiać z nimi o przyszłości Unii, ale przede wszystkim realizować ich inicjatywy – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak podczas konferencji inaugurującej lubuskie obchody jubileuszu przystąpienia Polski do wielkiej, unijnej rodziny.

 

Konferencja, która odbyła się 28 marca, to tylko początek działań, jakie region przygotował dla swoich mieszkańcach w ramach tego jubileuszu. – Organizujemy 15 pikników europejskich. Będziemy w terenie, w regionie, w małych miejscowościach. Komisja Europejska organizuje także Dialogi Europejskie: 15 i 16 maja w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp. Samorząd odbędzie także 15 lekcji obywatelskich w lubuskich szkołach. Zachęcam do wspólnego, radosnego świętowania – zapraszała marszałek Polak.

 

Czy jest co świętować? 15  lat w Unii Europejskiej to wielkie zmiany dla Polski i dla Lubuskiego.  To tysiące inwestycji,  które zmieniły życie Polaków i Lubuszan. – W ciągu tych ostatnich lat wskaźniki ekonomiczne wyraźnie poszybowały do góry. Region Lubuski bardzo się zmienił, a nie byłoby to możliwe, gdyby nie fundusze europejskie – podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak.  Zaznaczyła jednak, że to dobry czas na wyznaczenie sobie nowych celów rozwojowych. Do tego jednak potrzebna jest rzetelna diagnoza, a taką województwo już wykonało. Lubuskie ma swoje potencjały. To infrastruktura naukowo-badawcza, dostępność transportowa i teleinformatyczna, a także wsparcie przedsiębiorców i inwestycje w ochronę zdrowia (Lubuskie ma teraz najmniej zadłużone szpitale w Polsce). Marszałek podkreślała także, że władze regionu świadome są jego deficytów, do których należą m.in.  słabość uczelni wyższych, starzejące się społeczeństwo oraz niska innowacyjność. Zdiagnozowane potencjały i deficyty wytyczają  kierunki rozwoju. – Zarówno te potencjały, jak i deficyty stanowią podstawę do aktualizacji strategii rozwoju województwa, która jest komplementarna z ukierunkowaniem polityki spójności. Znakomity czas, żeby to zrobić jest właśnie teraz. Dlatego przystąpiliśmy do aktualizacji strategii, którą obecnie konsultujemy. Realizujemy też w ten sposób wyzwanie Unii Europejskiej, które płynie z deklaracji przyjętej podczas 8. Europejskiego Szczytu Miast i Regionów w Bukareszcie, w którym brałam udział. Najważniejszym przesłaniem jest szacunek dla wartości europejskiej –  dla wspólnoty, dla tego wspaniałego projektu, jakim jest Unia Europejska – przez włączenie obywateli, poprzez zaangażowanie obywateli. I właśnie to robimy tu i teraz, i podczas kolejnych pikników w lubuskich gminach. Chcemy słuchać mieszkańców, rozmawiać z nimi o przyszłości Unii, ale przede wszystkim realizować ich inicjatywy – podkreślała Elżbieta Anna Polak.

Marszałek zaznaczyła także, że czas na nowe wyzwania i zaprezentowała priorytety rozwoju regionu. – Chcemy, żeby region lubuski na tym skorzystał; żeby był bardziej inteligentnym, przyjaznym środowisku regionem który łączy – silnym społecznie i bliżej obywateli. Jest to komplementarne z polityką spójności – wyjaśniła. O ukierunkowanie nowej polityki spójności UE mówił także gość specjalny konferencji Marek Prawda, socjolog i dyplomata, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Szwecji i Niemczech, stały przedstawiciel RP przy Unii Europejskiej: – Nowy budżet unijny będzie inny niż obecny – bardzo nowoczesny, mniej będzie zasypywania rowów między bogatymi i biednymi, trzeba się będzie bić o pieniądze. Mniej będzie koperty narodowej, a bardziej stawiać będziemy na realizacje priorytetów – poinformował. Marek Prawda wyjaśnił jednocześnie, że Lubuskie nie powinno mieć problemów z realizacją z jego założeń, ponieważ postrzegane jest jako region doskonale radzący sobie z wdrażaniem unijnych programów. – To region, który wszyscy kojarzą z dość ambitnymi projektami, o które nie każdy region się ubiega i  dobrze sobie radzi ze wszystkimi ocenami.  Lubuskie ma opinię województwa, który się tego nie boi, a przedstawiciele samorządu mają odwagę do takich projekt przystępować i z sukcesem tego dokonują – podkreślał.

 

Pierwszy Lubuski Piknik Europejski odbędzie się 12 kwietnia w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Drzonkowie. Szczegółowy program lubuskich obchodów 15-lecia Polski w UE na www.lubuskie.pl 

 

– Materiał promocyjny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego

Mogą Ci się również spodobać

Donald Tusk może jeszcze sporo zdziałać

Partyjna polityka wywiera coraz większy wpływ na działania samorządów – mówi były premier Jerzy ...

Sposób na śmieci ma feler

Gminy nie zdecydują się na zaciągnięcie zobowiązań finansowych na usuwanie wysypisk – uważa RPO. ...

Warszawska firma finansowa włącza się w „biznes koronawirusowy”

Warszawska firma, zajmująca się doradztwem finansowym – MBF Group – zdecydowała się włączyć w, ...

Jak na nowo wymyślić regiony

Bieżąca sytuacja i zadania oraz propozycje dróg rozwoju samorządu regionalnego były tematem debaty ekspertów ...

Popularny „Społecznik” Nowe zasady trzeciej edycji programu

Aż 1178 wyjątkowych, bo tych najmniejszych, całkowicie oddolnych 
i w stu procentach obywatelskich inicjatyw ...