Gdzie zniknęło bezrobocie

Fotorzepa/Magdalena Starowieyska

W kilkunastu miastach i powiatach bezrobocia już praktycznie nie ma. Ale wciąż są w Polsce miejsca, gdzie co piąty mieszkaniec nie może znaleźć pracy.

Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że wysokie bezrobocie będzie nam towarzyszyć wiecznie. Tymczasem 2017 r. pokazał, że poprawa na rynku pracy może być na tyle szybka, by zacząć marzyć o pożegnaniu się z tym problemem (przynajmniej na jakiś czas).

Stopa bezrobocia spadła na koniec ubiegłego roku do rekordowo niskiego poziomu 6,6 proc. W szybkim tempie przybyło w Polsce miejsc, w których trudności ze znalezieniem pracy w zasadzie nie ma. Dane GUS pokazują, że już w 35 polskich miastach i powiatach bezrobocie wynosi poniżej symbolicznej granicy 3,5 proc., uznawanej przez ekspertów za poziom naturalny. Pięć lat temu takich miejsc w ogóle nie było.

Wyjątkowo dobra sytuacja jest w Poznaniu i trzech wielkopolskich powiatach (wolsztyńskim, poznańskim i kępińskim), gdzie bez pracy pozostaje zaledwie od 1,4 proc. (w Poznaniu) do 1,9 proc. aktywnych mieszkańców. – Można rzeczywiście powiedzieć, że bezrobocia w naszym powiecie już nie ma – komentuje Sylwia Tomiak-Rozynek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wolsztynie. – Nie mamy tu dużych zakładów, mamy za to 3–4 tys. małych firm, które też się rozwijają i potrzebują rąk do pracy – zaznacza. Dodaje jednak, że nie oznacza to, iż urząd nie ma co robić. – Wprost przeciwnie, teraz mamy problem, jak dostarczyć pracodawcom potrzebną siłę roboczą – wyjaśnia.

O znakomitej sytuacji można mówić w przypadku metropolii (Trójmiasto, Katowice, Wrocław, Kraków i Szczecin), ale też mniejszych miast, takich jak Bielsko-Biała, Gorzów Wielkopolski, Tychy, Kalisz i Krosno.

Lista miasta i powiatów z bezrobociem na niskim poziomie (3,5–5 proc.) liczy dziś 44 pozycje, podczas gdy pięć lat temu były na niej cztery samorządy.

Ale nie wszędzie poprawa następuje tak szybko. Na koniec 2017 r. w prawie 130 miejscach w Polsce bezrobocie wciąż przekraczało 10 proc. W czterech zaś powiatach (łobeski, braniewski, bartoszycki, szydłowiecki) aż co piąty aktywny mieszkaniec był zarejestrowany w urzędzie pracy.

W powiecie ostrowieckim (woj. świętokrzyskie) bezrobocie przekracza 12 proc. – Ale widać poprawę – podkreśla Marzena Dębniak, wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego. – M.in. dzięki naszym działaniom w ciągu trzech lat udało się zlokalizować na terenie miasta kilka zakładów produkcyjnych i usługowych, dających ponad 500 nowych miejsc pracy. I mamy perspektywy na więcej – dodaje. W całym powiecie w ciągu pięciu lat stopa bezrobocia spadła o prawie 10 pkt proc.

– Cóż, ciągle borykamy się z bagażem przeszłości – mówi z kolei Grzegorz Tokarski, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Łobzie (woj. zachodniopomorskie), gdzie bezrobocia w grudniu sięgało 21,3 proc. Przypomina, że przez wiele lat nie udało się wypełnić pustej przestrzeni w lokalnej przedsiębiorczości, która powstała po upadku PGR. Podkreśla jednak, że i tu jest coraz lepiej. W urzędzie pracy jest zarejestrowanych 2,3 tys. osób, czyli prawie trzy razy mniej niż w momencie, gdy było ich rekordowo dużo (6,14 tys.). – Lokalni przedsiębiorcy są zainteresowani pozyskaniem pracowników, choć trzeba dodać, że poszukują osób o konkretnym wykształceniu i umiejętnościach, które nie zawsze odpowiadają kwalifikacjom naszych bezrobotnych. Staramy się więc organizować indywidualne szkolenie, by dopasować podaż pracy do popytu – podkreśla dyrektor Tokarski.

Mogą Ci się również spodobać

Nowelizacja zapobiegnie zamieszaniu w budżetach

Obecne zasady ustalania wpłat do budżetu państwa i ich podział w przypadku samorządów województw nie ...

Podlasie spróbowało zanęcić turystów w najgorszy z możliwych sposobów

Kontrowersyjny youtuber – znany w mediach społecznościowych jako Lord Kruszwil – nakręcił film promocyjny ...

Elektronika ma poprawić skuteczność służb miejskich

Rozrastają się systemy monitoringu, bo samorządy wykładają kolejne kwoty na nowe kamery. Lokalizacje podpowiadają ...

Kraków posadzi las z okazji Nobla dla Olgi Tokarczuk

Krakowski magistrat ma pomysł jak uhonorować noblistkę. Prezydent Jacek Majchrowski zdecydował o utworzeniu Lasu ...

Gdzie w Polsce święta będą nas kosztować najwięcej?

Różnice w cenach tych samych produktów sprzedawanych w różnych miastach mogą sięgać nawet 40–50 ...

Cennik biletów był nieprecyzyjny 

To, że uchwała została opublikowana w dzienniku urzędowym województwa w tym samym dniu, w ...