Wygodniej z przesiadkami

Wraz z budową nowego centrum przesiadkowego zmodernizowany będzie także układ drogowy w centrum Białegostoku.
UM Białystok/Marcin Jakowiak

Unijne wsparcie na nowy węzeł komunikacyjny w Białymstoku.

Białystok będzie miał więcej pieniędzy na poprawę funkcjonowania miejskiej komunikacji. W końcu grudnia ub. r. miasto podpisało umowę na dofinansowanie budowy centrum przesiadkowego. Ponad 135 mln zł z programu „Polska wschodnia” będzie przeznaczone na realizacje programu „Intermodalny węzeł komunikacyjny”. Inwestycja ma być sfinalizowana w 2021 r. Jej całkowity koszt wyniesie ok. 183 mln zł.

Zmiany w centrum

Przedsięwzięcie obejmuje budowę centrum przesiadkowego w rejonie dworca kolejowego i autobusowego wraz z nowym przejściem pod torami kolejowymi na przedłużeniu ul. Świętego Rocha i Zwycięstwa. Równocześnie zmodernizowany zostanie układ drogowy w centrum miasta, co ma usprawnić funkcjonowanie publicznej komunikacji. Jezdnie otrzymają nową nawierzchnię, podobnie jak ścieżki rowerowe i chodniki. Przebudowana zostanie m.in. ul. Bohaterów Monte Cassino, a także ul. Łomżyńska, część ul. Młynowej oraz ul. Św. Rocha.

– To czwarty duży projekt, który możemy realizować dzięki pieniądzom unijnym przeznaczonym na poprawę jakości transportu zbiorowego – podkreśla zastępca prezydenta Białegostoku Adam Poliński. Projekt intermodalnego węzła komunikacyjnego obejmuje także wsparcie dla miejskiego taboru autobusowego: w ramach inwestycji zakupionych zostanie 20 pojazdów niskoemisyjnych.

Budowane centrum przesiadkowe pozwoli sprawniej wykorzystać nowy dworzec PKS, który oddano do użytku w grudniu 2017 r. Ma on przestronną halę, przechowalnię bagażu, punkt gastronomiczny i sklep z prasą. Inwestycję zaplanowano jesienią 2015 r., kiedy została przedstawiona koncepcja zagospodarowania terenów przy ul. Bohaterów Monte Cassino. Zamiast sprzedawać cały teren, co wcześniej poważnie brano pod uwagę, postanowiono sprzedać jego część przedsiębiorstwu, które wybuduje dworzec, a przy tym jego zaplecze. Inwestycje zrealizowała warszawska spółka Budner. W ramach rozliczenia dostała prawie połowę gruntów należących do PKS i położonych przy Bohaterów Monte Cassino.

Będzie jaśniej

W tym roku znowu poprawi się oświetlenie białostockich ulic. Nowe lampy już stanęły na ul. Przepiórki, pomiędzy Zaściańską a Promotorską, Zalesie, Milowej, Holowniczej, Morelowej, Kowalskiej i Zawady. Wymieniono także oświetlenie przy ul. Neptuna, Saturna, Kobryńskiej i Lewandowskiego. W tym roku będzie realizowany drugi etap inwestycji. Do końca czerwca nowe lampy maja być zamontowane na: Długiej, Ogrodniczki, Pochyłej, Dziecinnej, Budowlanej, Pomiarowej, Działkowej, Studziennej, Gromadzkiej, a także na Fiedorowicza, Scaleniowej, Blokowej, Koszykowej, Chopina, Parkowej, Przemysłowej, Jesionowej, Żytniej, Zagumiennej i Białostoczek. Koszt przedsięwzięcia to 3 mln zł. Według wiceprezydenta Polińskiego będzie ono miało wpływ na poprawę bezpieczeństwa zarówno przechodniów, jak i rowerzystów oraz kierowców.

Zmiany na drogach

Wiele znaczących inwestycji infrastrukturalnych realizowanych w tym roku na Podlasiu będzie efektem decyzji podjętych jeszcze w ub.r. Przykładowo w końcu grudnia podpisano umowę na budowę drogi ekspresowej S61 na odcinku Łomża Południe–Łomża Zachód. To fragment trasy Via Baltica i zarazem część obwodnicy Łomży, która na kierunku południowym wyprowadza drogę ekspresową S61 w kierunku Ostrowi Mazowieckiej, a na północy połączy się z kolejnym odcinkiem obwodnicy Łomży w kierunku na Szczuczyn–Ełk.

Kilka miesięcy wcześniej unijne wsparcie pozyskała modernizacja odcinków na drogach Markowszczyzna– Łapy i Zabłudów–granica gminy. Przebudowana zostanie także droga wylotowa z Białegostoku w kierunku Warszawy. Zaplanowane prace mają poprawić bezpieczeństwo i zwiększyć atrakcyjność okolicznych gruntów. Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 682 obejmie budowę obwodnic miejscowości Uhowo, Turośń Dolna i Markowszczyzna. Umożliwi to sprawny przejazd z Łap – najważniejszego i największego miasta w zachodniej części powiatu białostockiego – w kierunku Białegostoku. Z kolei w ramach przebudowy drogi wojewódzkiej na 685 na odcinku Zabłudów–granica gminy przewidziano rozbudowę drogi na długości 8,5 km. Powstaną m.in. zatoki autobusowe, ścieżki rowerowe i most na rzece Rudnia.

Mogą Ci się również spodobać

Podwójne przeszczepy

115 przeszczepów wykonano w tym roku w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie. ...

Śląskie gminy poszły na wojnę ze skarbówką. I wygrały pierwszą bitwę

W pierwszym starciu między Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią a Krajową Administracją Skarbową górą jest ta pierwsza. ...

Miasta zamykają się na tresowane lwy

Samorządy odmawiają udostępniania terenów miejskich cyrkom, które wykorzystują w pokazach zwierzęta.

Uśpione PKS z szansą na powrót do życia

Od początku sierpnia samorządy mogą składać do wojewodów wnioski do nowo powołanego funduszu autobusowego, ...

Samorządowcy szturmują Wiejską

W ławach poselskich i senatorskich zasiądzie liczne grono radnych różnych szczebli, a także włodarze ...

Zarządzenie to nie jest prawo miejscowe

Nie każdy akt przyjęty przez organy gminy podlega takim samym zasadom zaskarżania go do ...