Koła kręcą się wokół Wisły

Maciej Rudke
Fotorzepa / Skłodowski Krzysztof

Jedni chcą być Kwiatkowskim (Michałem), inni Majką (Rafałem), a jeszcze inne też Majką (ale Włoszczowską). Dzięki sukcesom polskich kolarzy jazda na rowerze w naszym kraju staje się coraz bardziej popularna.

To dobrze, ale z warunkami do jazdy bywa różnie, szczególnie dla rowerzystów szosowych, dlatego tak cenne są takie szlaki jak Wiślana Trasa Rowerowa w województwie kujawsko-pomorskim. Bo przecież rower jest najlepszym sposobem na poznanie urokliwych miejsc nad Wisłą i jej dopływami.

Dwa kółka na Kujawach cieszą się szczególnym uznaniem. Pod patronatem marszałka odbywają się rodzinne rajdy rowerowe, wiodące szlakami przez najciekawsze miejsca regionu. Ten zamykający sezon prowadził właśnie nad Wisłą. Aby uatrakcyjnić wycieczki, można skorzystać z aplikacji podpowiadających miejsca warte odwiedzenia.

Prawdziwy raj dla amatorów dwóch kółek znajduje się również w Mazowieckim Parku Krajobrazowym. Kilkaset metrów od miejskiego zgiełku biegnie wąska i dzika ścieżka wzdłuż Wisły. Parę kilometrów dalej znajduje się ujście Świdra i nad tą meandrującą rzeką kolarze górscy mogą poczuć się jak ryba w wodzie. Kilkanaście kilometrów tych ścieżek biegnących tuż nad urwiskiem rzecznym zadowoli najbardziej wymagających. Być może włodarze innych miast powinni włączyć się w kujawsko-pomorski projekt i pociągnąć nadwiślański szlak w górę rzeki. Tak, by można było przejechać wzdłuż królowej polskich rzek. Dlaczego nie?

Mogą Ci się również spodobać

Anonimowe maile od Poczty. Władze miast zawiadamiają prokuraturę

Samorządy nie chcą przekazywać spisów wyborców Poczcie Polskiej, która wystąpiła o to w nocnym ...

Kolejne miasta jeszcze bardziej spowalniają ruch w centrum

Strefa Tempo 30 zdaje egzamin. Dowód? Kolejne miasta uspokajają ruch w niebezpiecznych rejonach. Korzystają piesi ...

Kajakiem do morza

Najkrótszy liczy 10 km, najdłuższy aż… 482 km. Na większości z nich znajduje się ...

Polskie uczelnie czekają na białoruskich studentów

Polskie uczelnie przygotowały specjalne miejsca dla studentów z Białorusi. Samorządy solidaryzują się z protestującymi ...

Zmiany w podatkach mogą być szansą

Lokalny PIT i danina uzależniona od wartości nieruchomości to kolejne pomysły na poprawę sytuacji ...

Lokalne budżety na 2020 rok: mieszkańcy odczują cięcia

Choć w planach miast na przyszły rok katastrofy nie widać, bez trudnych decyzji się ...