Frontem do mieszkańców

Agata Łukaszewicz

Nowoczesna obsługa mieszkańców nie wymaga dużych pieniędzy ani dużego wysiłku. Wystarczy dobre nastawienie oraz chęci.

Widać to w Rzeszowie. Biegiem do pracy i biegiem z pracy – tak wygląda codzienne życie milionów Polaków. Nieodebrane awiza, nieważne dokumenty to zmora także wielu mieszkańców Podkarpacia. W Rzeszowie jednak ktoś pomyślał i zadziałał. Efekt? Punkty obsługi mieszkańców w galeriach handlowych. W każdym z nich można załatwić podstawowe sprawy związane z wydaniem czy wymianą dowodu osobistego, zameldowaniem i wymeldowaniem, zarejestrować auto czy odebrać prawo jazdy.

Inicjatywa utworzenia punktów nie jest nowa (najstarsze mają już sześć lat), ale ponieważ się przyjęła, teraz się rozwija. Kolejne galerie uruchamiają kolejne punkty.

O tym, jak są potrzebne, świadczyć może liczba chętnych, którzy je odwiedzają. Bywają dni, że przychodzi do nich więcej petentów niż do tradycyjnego urzędu. Trudno się dziwić. Wystarczy spojrzeć na godziny jego urzędowania, by zrozumieć, że to instytucja nie dla nas, pracujących na co dzień ludzi. Galerie handlowe są dla mieszkańców bardziej dostępne. A że przy okazji można jeszcze zrobić zakupy, pójść do kina i zjeść kolację, to sukces murowany.

Inicjatywę chwalą nie tylko mieszkańcy. Rzeszów za punkty odebrał też europejską nagrodę. Dzięki temu, pięknej starówce, filharmonii i kolorowym kwiatom w centrum miasta mieszkańcy i włodarze Podkarpacia mogą bez kompleksów patrzeć na inne, większe i bogatsze regiony. A te niech się nie wstydzą i kopiują sprawdzone rozwiązania z myślą o własnych mieszkańcach.

Mogą Ci się również spodobać

Ministerstwo finansów rzuca koło ratunkowe ofiarom PBS

Resort finansów przyspieszy wypłatę subwencji dla gmin, które straciły pieniądze w efekcie przymusowej restrukturyzacji ...

Lepiej niż na Malcie i Mazurach

Prawie 1500 obiektów noclegowych czeka tego lata na turystów na Pomorzu Zachodnim. To nie ...

Łódź staje się nową stolicą stand-upu     

Największe gwiazdy polskiego stand-upu wystąpią w listopadzie w Atlas Arenie podczas pierwszej edycji „Łódź ...

Fundusze UE: Dobre projekty na wagę złota

Regiony stają w szranki o podział 100 mld zł z UE. Konkurencja może być ...

Samorządy: przetargi na nowych zasadach

Prostsze procedury, waloryzacja ceny i jeden sąd odwoławczy mają usprawnić zamówienia publiczne. Samorządy muszą ...

Miliardowe ubytki w kasie

Lokalne władze będą domagać się rekompensat, jeśli tzw. nowa piątka PiS uszczupli ich dochody ...