Azoty zainwestują w innowacje

Centrum ma mieć ok. 2 tys. mkw. Spółka przewiduje, że powstanie tam kilkadziesiąt miejsc pracy dla pracowników badawczych
materiały prasowe

Przy Zakładach Azotowych w Kędzierzynie (ZAK) powstaje Centrum Badawczo- -Rozwojowe. Ma kosztować 34 mln zł, z czego jedna trzecia to dofinansowanie z Ministerstwa Rozwoju.

Grupa poinformowała właśnie o budowie Centrum Badawczo-Rozwojowego w Kędzierzynie. – Zmieniający się szybko przemysł, w tym chemiczny, wymaga opracowywania nowych produktów odpowiadających rosnącym oczekiwaniom klientów. Obecnie, żeby sprzedać wyrób, nie wystarczy tylko go wyprodukować. Wyrób musi odpowiadać oczekiwaniom klienta – mówi Artur Dziekański, rzecznik Grupy Azoty, w skład której wchodzi zakład z Opolszczyzny. Dodaje, że sprostanie tym wyzwaniom bez własnego zaawansowanego zaplecza nie byłoby możliwe.

– Stąd kilka lat temu postanowiono o zbudowaniu własnych laboratoriów badawczych – tłumaczy Artur Dziekański. Podkreśla, że idea stworzenia Centrum to nowy etap w ZAK, bo z pomocą programów badawczych realizowanych w nowych laboratoriach zostanie uruchomiona produkcja, obok masowych produktów ciężkiej syntezy chemicznej, niskotonażowych i wysokomarżowych wyrobów chemii specjalistycznej. – Jest to jedno z podstawowych założeń zaktualizowanej strategii Grupy Azoty na lata 2013–2020 – tłumaczy jej rzecznik.

Do końca roku spółka planuje zakończyć wszystkie prace formalnoprawne związane z projektem, a na początku przyszłego roku ma się rozpocząć budowa centrum.

Kompleks ma mieć ok. 2 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Zostanie tam też stworzona część konferencyjno-seminaryjna. Inwestycja ma być gotowa pod koniec 2019 r. Wartość całego projektu to 34 mln zł, w tym 9,5 mln dofinansowania.

Spółka przewiduje, że zostanie tam utworzonych kilkadziesiąt miejsc pracy dla pracowników badawczych, głównie wysoko wykwalifikowanych specjalistów. – Centrum będzie pracować nad nowymi innowacyjnymi produktami, które będę wytwarzane na terenie zakładu i niewykluczone, że także innych spółek wchodzących w skład Grupy – mówi Artur Dziekański.

To niejedyna inwestycja w ZAK. Jak mówi rzecznik Grupy, strategicznym z punktu jej widzenia projektem jest inwestycja w instalację zgazowania węgla, która planowana jest w Kędzierzynie-Koźlu. – Pod uwagę brana jest instalacja do produkcji amoniaku lub metanolu – mówi rzecznik. Dodaje, że proces zgazowania węgla został udoskonalony, a na świecie pracuje ponad 270 podobnych układów. W kwietniu Grupa Azoty podpisała list intencyjny z grupą Tauron, a do końca roku planuje powołanie spółki celowej. – Szacowany koszt inwestycji ma wynieść 400–600 mln euro, w zależności od wyboru wariantu – mówi Artur Dziekański. – Inwestycja zapewniłaby korzystniejsze ceny surowców, gdyż importowany dotychczas gaz ziemny mógłby zostać zastąpiony pochodzącym z gazyfikacji gazem syntezowym – tłumaczy. Podkreśla, że ZAK mają idealne warunki pod tę inwestycję, gdyż są blisko górnośląskich kopalni, mają zaplecze infrastrukturalne w postaci połączeń kolejowych i zakładowego portu rzecznego oraz odpowiednią kadrę.

Instalacja byłaby pierwszą tego typu w Polsce i zapewniłaby zakładom korzystną cenowo bazę surowcową, przyczyniłaby się także do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. – Byłoby to idealne uzupełnienie prowadzonych w ZAK prac badawczo-rozwojowych, gdyż zapewniłoby dostęp do tańszych surowców, zwiększając przewagi konkurencyjne – dodaje Artur Dziekański.

Inną ważną inwestycją, która została właśnie zakończona w Kędzierzynie, jest modernizacja zakładowej elektrociepłowni. Była to największa inwestycja spółki z ostatnich lat. Szacowany koszt całej inwestycji to 600 mln zł. Elektrociepłownia spełnia standardy ekologiczne, a za surowiec służy jej polski węgiel. Będzie zaopatrywać w ciepło i energię nie tylko zakład, ale też Kędzierzyn-Koźle.

ZAK istnieją od prawie 70 lat. To jeden z największych producentów chemicznych w Polsce. Działalność opierają na nawozach azotowych oraz alkoholach OXO i plastyfikatorach, czyli substancjach pomocniczych używanych w wielu gałęziach przemysłu, głównie w produkcji tworzyw syntetycznych, zwłaszcza PVC. Zakład zatrudnia prawie 1,6 tys. pracowników.

Mogą Ci się również spodobać

Janosikowe trzeba odesłać do lamusa

Rząd mógłby zwiększyć pulę tych dochodów dla nas i przeznaczyć większość PIT dla poszczególnych ...

Do pracy w wirtualnym świecie

Stoisz na rynku w Krakowie, kierujesz swój telefon na dowolne miejsce, po czym na ...

 Księży Młyn w ciągłym ruchu

Odnowione mieszkania, lofty, biura, handel, edukacja, kultura – łódzki Księży Młyn, jak wiele innych ...

Pamiętajmy o ogrodach

Miasta rosną. Prognozy ONZ mówią, że już w połowie następnej dekady 60 proc. mieszkańców ...

Błąd nie będzie tak krzywdzący

Z powodu niezależnego od gminy jej finanse nie ucierpią, jeśli źle wyliczono subwencję.

Czas zatrzymać deszcz

Zmiany klimatu wymuszają nowe działania: m.in. tworzenie małych zbiorników wodnych czy ogrodów deszczowych. Polska ...