Azoty zainwestują w innowacje

Centrum ma mieć ok. 2 tys. mkw. Spółka przewiduje, że powstanie tam kilkadziesiąt miejsc pracy dla pracowników badawczych
materiały prasowe

Przy Zakładach Azotowych w Kędzierzynie (ZAK) powstaje Centrum Badawczo- -Rozwojowe. Ma kosztować 34 mln zł, z czego jedna trzecia to dofinansowanie z Ministerstwa Rozwoju.

Grupa poinformowała właśnie o budowie Centrum Badawczo-Rozwojowego w Kędzierzynie. – Zmieniający się szybko przemysł, w tym chemiczny, wymaga opracowywania nowych produktów odpowiadających rosnącym oczekiwaniom klientów. Obecnie, żeby sprzedać wyrób, nie wystarczy tylko go wyprodukować. Wyrób musi odpowiadać oczekiwaniom klienta – mówi Artur Dziekański, rzecznik Grupy Azoty, w skład której wchodzi zakład z Opolszczyzny. Dodaje, że sprostanie tym wyzwaniom bez własnego zaawansowanego zaplecza nie byłoby możliwe.

– Stąd kilka lat temu postanowiono o zbudowaniu własnych laboratoriów badawczych – tłumaczy Artur Dziekański. Podkreśla, że idea stworzenia Centrum to nowy etap w ZAK, bo z pomocą programów badawczych realizowanych w nowych laboratoriach zostanie uruchomiona produkcja, obok masowych produktów ciężkiej syntezy chemicznej, niskotonażowych i wysokomarżowych wyrobów chemii specjalistycznej. – Jest to jedno z podstawowych założeń zaktualizowanej strategii Grupy Azoty na lata 2013–2020 – tłumaczy jej rzecznik.

Do końca roku spółka planuje zakończyć wszystkie prace formalnoprawne związane z projektem, a na początku przyszłego roku ma się rozpocząć budowa centrum.

Kompleks ma mieć ok. 2 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Zostanie tam też stworzona część konferencyjno-seminaryjna. Inwestycja ma być gotowa pod koniec 2019 r. Wartość całego projektu to 34 mln zł, w tym 9,5 mln dofinansowania.

Spółka przewiduje, że zostanie tam utworzonych kilkadziesiąt miejsc pracy dla pracowników badawczych, głównie wysoko wykwalifikowanych specjalistów. – Centrum będzie pracować nad nowymi innowacyjnymi produktami, które będę wytwarzane na terenie zakładu i niewykluczone, że także innych spółek wchodzących w skład Grupy – mówi Artur Dziekański.

To niejedyna inwestycja w ZAK. Jak mówi rzecznik Grupy, strategicznym z punktu jej widzenia projektem jest inwestycja w instalację zgazowania węgla, która planowana jest w Kędzierzynie-Koźlu. – Pod uwagę brana jest instalacja do produkcji amoniaku lub metanolu – mówi rzecznik. Dodaje, że proces zgazowania węgla został udoskonalony, a na świecie pracuje ponad 270 podobnych układów. W kwietniu Grupa Azoty podpisała list intencyjny z grupą Tauron, a do końca roku planuje powołanie spółki celowej. – Szacowany koszt inwestycji ma wynieść 400–600 mln euro, w zależności od wyboru wariantu – mówi Artur Dziekański. – Inwestycja zapewniłaby korzystniejsze ceny surowców, gdyż importowany dotychczas gaz ziemny mógłby zostać zastąpiony pochodzącym z gazyfikacji gazem syntezowym – tłumaczy. Podkreśla, że ZAK mają idealne warunki pod tę inwestycję, gdyż są blisko górnośląskich kopalni, mają zaplecze infrastrukturalne w postaci połączeń kolejowych i zakładowego portu rzecznego oraz odpowiednią kadrę.

Instalacja byłaby pierwszą tego typu w Polsce i zapewniłaby zakładom korzystną cenowo bazę surowcową, przyczyniłaby się także do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. – Byłoby to idealne uzupełnienie prowadzonych w ZAK prac badawczo-rozwojowych, gdyż zapewniłoby dostęp do tańszych surowców, zwiększając przewagi konkurencyjne – dodaje Artur Dziekański.

Inną ważną inwestycją, która została właśnie zakończona w Kędzierzynie, jest modernizacja zakładowej elektrociepłowni. Była to największa inwestycja spółki z ostatnich lat. Szacowany koszt całej inwestycji to 600 mln zł. Elektrociepłownia spełnia standardy ekologiczne, a za surowiec służy jej polski węgiel. Będzie zaopatrywać w ciepło i energię nie tylko zakład, ale też Kędzierzyn-Koźle.

ZAK istnieją od prawie 70 lat. To jeden z największych producentów chemicznych w Polsce. Działalność opierają na nawozach azotowych oraz alkoholach OXO i plastyfikatorach, czyli substancjach pomocniczych używanych w wielu gałęziach przemysłu, głównie w produkcji tworzyw syntetycznych, zwłaszcza PVC. Zakład zatrudnia prawie 1,6 tys. pracowników.

Mogą Ci się również spodobać

Samorząd zmierza w dobrym kierunku

Coraz więcej lokalnych władz realizuje ideę społeczeństwa obywatelskiego, starając się, by mieszkańcy mieli większy ...

Samorządowe inwestycje, czyli wielkie cięcie wydatków

Samorządy wchodzą w gorący okres przygotowywania budżetów na 2020 r. Dobrych informacji dla mieszkańców ...

Plaże wysoko oceniane

Od Świnoujścia po Jarosławiec ciągną się plaże Pomorza Zachodniego. To nie tylko najdłuższy pas ...

Województwo bardzo koszykarskie

Dwie drużyny walczą o złoty medal, a trzecia niedawno awansowała do ekstraklasy. Kujawsko-Pomorskie to ...

Od gminy, od towarzystwa

Nowe bloki, rewitalizacja kamienic, dzielenie mieszkań na mniejsze. Samorządy na różne sposoby powiększają zasoby.

Do zmiany granic trzeba zgody

Powiększenie obszaru którejś z gmin miałoby być niemożliwe bez zgody gminy, której teren miałby ...