Świętokrzyskie było pierwsze

rp.pl

Tysiące Polaków wyprawia się latem do Wersalu, podziwiać jego przepych i ogrom.

Często nie wiedzą, że zanim Francuzi wpadli ma pomysł zbudowania największego pałacu w Europie, wyprzedził ich w pierwszej połowie XVII wieku Krzysztof Ossoliński, wojewoda sandomierski, budując w Ujeździe zamek Krzyżtopór. Nie chodzi o to, by wytykać Francuzom, kto ich uczył jeść nożem i widelcem, ale o to, że wiedza o spektakularnym skarbie architektury nie tylko na skalę województwa świętokrzyskiego powinna być powszechna w całej Polsce.

Zamek był dziełem człowieka wykształconego i bywałego w świecie, zafascynowanego, jak wielu z nas dotąd, kulturą włoską. Rzeczpospolita miała wówczas taki potencjał ekonomiczny, że jej liderzy byli w stanie realizować najśmielsze marzenia. Ossoliński zrealizował swoje opus magnum, wykładając 5 mln ówczesnych złotych, co kilkunastokrotnie przewyższało roczny dochód kanclerza Jana Zamoyskiego, giganta pośród krezusów.

Do dziś krążą legendy na temat zjawiskowych rozwiązań architektonicznych. Nad salą balową miało być wielkie akwarium z egzotycznymi rybami. Konie jadły z marmurowych żłobów, zaś podziemne stajnie rozjaśniało światło odbijane przez system kryształowych luster. Pałac Krzysztofa miał łączyć z siedzibą brata Jerzego w Ossolinie podziemny korytarz, którym sanie sunęły po głowach cukru jak po śniegu.

Choć pałac nie przetrwał szwedzkiego „potopu”, pięknieje z roku na rok, a jednym z elementów konserwacji będzie multimedialna inscenizacja budowli w 2018 roku. Ale już teraz warto zobaczyć ją na żywo.

Mogą Ci się również spodobać

Nie stracimy ani jednego euro

Żaden region nie straci na koniec 2018 roku ani jednego euro na podstawie zasady ...

Budujemy w Warszawie modę na siatkówkę

Piotr Gacek, prezes ONICO Warszawa, o miłości do siatkówki, Bartoszu Kurku, rozstaniu z trenerem, ...

Jerzy Buzek: Na osłabianiu roli samorządu tracą mieszkańcy

Kolejne rządy po 2001 roku korzystały z możliwości „decentralizacji problemów” – przesunięcia dodatkowych obowiązków ...

Nowoczesny i ogromny dworzec Łódź Fabryczna powstał dzięki unijnemu wsparciu.

Zaczynają kopać pod Łodzią

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w 2022 roku Łódź będzie jednym z ...

Technologie niosą postęp, ale to nie wszystko

Ultranowoczesne technologie będą decydować o obliczu inteligentnych miast, ale ich użyciu w miastach przyszłości ...