Powrót do normalności zależy od nas samych

Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego
Fot. materiały prasowe

Dzięki zaszczepieniu staniemy się bezpieczni dla rodziny, znajomych i naszych współpracowników – mówi Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego.

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego powstanie punkt szczepień masowych. Kiedy i od czego to zależy?

Planujemy uruchomić punkt szczepień dla pracowników Urzędu Marszałkowskiego i jednostek podległych samorządowi województwa lubuskiego. Aby tak się stało chęć zaszczepienia się, zgodnie ze wskazówkami rządu musi wyrazić min. 500 osób. Już dziś mamy 693 chętnych. Ostateczną liczbę chętnych poznamy 16 kwietnia, kiedy zakończy się proces zbierania deklaracji. Jak tylko będą takie możliwości prawne, w uzgodnieniu z naszą jednostką podległą – przychodnią lekarską, przeprowadzimy szczepienia w naszym zakładzie pracy. Intensywnie się do tego przygotowujemy również pod kątem logistycznym. Mam nadzieję, że wspólnie uda nam się zwyciężyć w walce z tym niezwykle trudnym przeciwnikiem.

Nie obawia się pani, że ten punkt szczepień może nie zostać zweryfikowany przez instytucje rządowe? Takie obawy mają choćby samorządowcy ze stowarzyszenia „Samorządy dla Polski”. Ich zdaniem – część ze zgłoszonych takich punktów może zostać odrzucona.

Jesteśmy po rozmowach z Narodowym Funduszem Zdrowia i organizację tego punktu planujemy zrealizować w ścisłej współpracy z Lubuskim Oddziałem NFZ. Mam nadzieję, że punkt szczepień w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego uda się uruchomić, a pracownicy będą mogli z niego skorzystać.

CZYTAJ TAKŻE: Wspieramy modernizację i rozwój jednostek kultury

Kto będzie mógł się zaszczepić, jeśli punkt powstanie w Urzędzie Marszałkowskim? Każdy chętny?

Szczepienia obejmą pracowników urzędu i jednostek podległych jak m.in. muzea, teatry, filharmonia, ośrodki sportu oraz radnych województwa. Już 693 pracowników urzędu marszałkowskiego i jednostek podległych zadeklarowało chęć zaszczepienia się przeciw Covid-19 w miejscu pracy. Rodzaj podawanej szczepionki oraz terminy szczepień będą znane po ustaleniu liczby chętnych

A kto będzie szczepił?

Jesteśmy po rozmowach z naszymi jednostkami podległymi – przychodnią Medkol w Zielonej Górze i Przychodnią Dworcową w Gorzowie Wlkp. i prawdopodobnie to one będą realizowały szczepienia w Urzędzie Marszałkowskim.

To był pani pomysł, by stworzyć taki punkt w miejscu pracy? Za mało jest takich punktów w regionie?

Za sprawą Covid-19 ostatni rok był dla nas wszystkich szczególnie trudny. Aby zahamować rozwój tej choroby musieliśmy zmienić swój dotychczasowy styl życia i zacząć żyć w całkiem nowej rzeczywistości, ograniczając do niezbędnego minimum wszelkie wzajemne kontakty. Na szczęście pojawił się jeden z najważniejszych elementów walki z pandemią – szczepionka, która daje nam nadzieję na tak długo wyczekiwany powrót do normalności. Kiedy ta normalność nastąpi – zależy od nas wszystkich. Dzięki zaszczepieniu staniemy się bezpieczni dla rodziny, znajomych i naszych współpracowników. Zarówno ja, jak i wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn oraz członek zarządu Tadeusz Jędrzejczak, z racji wieku, już zostaliśmy zaszczepieni. Postanowiliśmy teraz dać taką szansę także naszym pracownikom.

CZYTAJ TAKŻE: Jak stworzyć z Polski krainę i zieloną, i nowoczesną

Urząd Marszałkowski będzie namawiał mieszkańców regionu do szczepień? W jaki sposób?

Tak. Samorząd Województwa Lubuskiego przyłącza się aktywnie do apeli w zakresie szczepień – m.in. poprzez przekazy medialne na stronie internetowej i na portalach społecznościowych.

 Czy i w jaki sposób podczas tej trzeciej fali Urząd Marszałkowski wspiera szpitale?

Od początku epidemii samorząd Województwa Lubuskiego wspiera podmioty lecznicze W tym celu dokonaliśmy zmian w Regionalnym Programie Operacyjnym – Lubuskie 2020. Uruchomiony też został specjalny projekt „Lubuskie kontra wirus”, w ramach którego realizowane są zakupy sprzętu ratującego życie, ambulansów, środków ochrony indywidualnej. Szpitale – nie tylko te podległe województwu, ale także m.in. powiatowe zaangażowane w walkę z Covid-19, otrzymały sprzęt i środki ochrony o łącznej wartości blisko 55 mln zł. Zakupiliśmy wysoko specjalistyczny sprzęt medyczny (m.in. trzy tomografy, 80 respiratorów, 9 USG, pompy infuzyjne, 63 kardiomonitory, łóżka, urządzenia do tlenoterapii, videoendoskopy, dezynfekatory, kamery termowizyjne, stoły chirurgiczne, RTG, pompy do żywienia pozajelitowego, bronchofiberoskopy, materace przeciwodleżynowe, wózki reanimacyjne, pulsoksymetry, ssaki elektryczne, nebulizatory, urządzenia do tlenoterapii,), cztery ambulanse, kupiliśmy środku ochrony indywidualnej. Dodatkowo Zarząd Województwa przeznacza środki na wsparcie szpitali w ramach własnego budżetu. środki są przeznaczone na zakupy sprzętów, modernizacje oddziałów, tworzenie zaplecza laboratoryjno-diagnostycznego, tworzenie izolatek, śluz, dodatkowych łóżek covidowych itp. Łączna wartość środków z budżetu to ponad 25 mln zł. Samorząd Województwa Lubuskiego na potrzeby utworzenia Szpitala Tymczasowego – przekazał też nowo wybudowany obiekt przeznaczony na Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. A województwo lubuskie przekazało 15 mln zł dotacji na szybkie dokończenie budowy i wyposażenie obiektu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nowe połączenia autobusowe w Łódzkiem

Prawie 4 miliony złotych z rządowego programu dotyczącego walki z wykluczeniem komunikacyjnym otrzymał urząd ...

Teraz w kolejce po pomoc stoi już cała Polska

Pandemia nie odpuszcza. Liczby wykrywanych zakażeń Covid-19, zajętych łóżek szpitalnych i respiratorów wystrzeliły w ...

Mniej dotacji dla regionów

W związku z brexitem, z tym, że Polska jest bogatsza, że nie mamy sukcesów ...

Stołeczne ścieki płyną znów pod Wisłą

Po miesiącu prac warszawskie MPWiK uruchomiło pod rzeką rurociąg alternatywny. To oznacza, że przepływ ...

Przy śmieciach trzeba kalkulować

Zryczałtowana stawka za odpady z ogródków działkowych czy domków letniskowych musi być oparta na ...

Ogrody zoologiczne szukają sposobu na przetrwanie epidemii

Ogrody zoologiczne, chociaż zamknięte dla zwiedzających, zapraszają w trybie online. Na relacje zza kulis, ...