Wspieramy modernizację i rozwój jednostek kultury

Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego. Fot./materiały prasowe
Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego. Fot./materiały prasowe

Pomimo trudnego okresu pandemii, kiedy to instytucje kultury nie mogły niemal funkcjonować i działały w ograniczonym zakresie, to nie był stracony czas.

Myśleliśmy o tym, co zrobić, aby wesprzeć nasze instytucje. W kilku z nich toczą się intensywne prace związane z inwestycjami, rozbudową i modernizacją. To są bardzo kosztowne projekty o wielomilionowej wartości. Widzieliśmy, jak wielkim wysiłkiem jest znajdowanie wkładu własnego w budżecie poszczególnych jednostek. Dlatego w czerwcu podpisano aneksy do umów realizowanych ze środków Unii Europejskiej. 4 mln dodatkowego wsparcia przeznaczono na modernizację i rozbudowę teatru w Gorzowie Wlkp., Filharmonii Zielonogórskiej oraz filii Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wlkp. – Zagrody Młyńskiej w Bogdańcu. W ten sposób wspieramy budżety tych instytucji i umożliwiamy bezstresowe realizowanie ambitnych przedsięwzięć modernizacyjno-inwestycyjnych.

Samorząd województwa lubuskiego od lat intensywnie wspiera modernizację i rozwój jednostek kultury: teatrów, muzeów, filharmonii. Wszystko po to, by jeszcze lepiej służyły mieszkańcom. W dzisiejszych czasach oczekiwania co do roli instytucji kultury zmieniają się – mają uczyć kreatywności, pobudzać wyobraźnię młodych ludzi. W ostatnich latach w całym regionie można zauważyć prawdziwy boom inwestycyjny w kulturze. Od początku kadencji jego wartość to ponad 80 mln zł, które przeznaczono na wszystkie instytucje kultury, których organem prowadzącym jest samorząd województwa. Pandemia nie zatrzymała tych inwestycji.

Mogą Ci się również spodobać

Miasta zwracają się frontem do wody

W mieście można mieszkać, odpoczywać, nawet pracować nad wodą. Dostrzegają to samorządy i inwestorzy. ...

Nowatorskie rozwiązania to określenie niekonkretne

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego musi zawierać ustalenia precyzyjne i jednoznaczne. Uchwalony w 2007 r. ...

Współczesne państwo musi być zdecentralizowane

Najwięcej usług publicznych powinno być zarządzanych przez samorząd. To nie ulega wątpliwości  – mówi ...

Zagraniczne szkolenie bez preferencji

Powiat, który u zagranicznego kontrahenta zamówił usługi organizacji praktyk zawodowych dla uczniów, musi rozliczyć ...

Pielęgniarki zadbają o uczniów

Jeśli w szkole dentysta nie będzie miał gabinetu, gmina ma zapewnić np. dentobus.

Obecność kamery podczas prac radnych trzeba zaplanować

Aby nagrywać i transmitować obrady, np. rad gmin, powiatu, trzeba pamiętać m.in. o minimalizacji ...