Zaszczepią nauczycieli, urzędników i kierowców. O ile będzie czym…

Coraz więcej samorządów chce szczepić nie tylko seniorów, ale także nauczycieli czy pracowników przedszkoli
shutterstock

Przed tegorocznym sezonem samorządy chcą opłacić szczepionki przeciw grypie nie tylko seniorom, ale też pracownikom szkół, przedszkoli czy kierowcom MPK.

– Niezakłócone funkcjonowanie takich spółek jak nasza jest w interesie nas wszystkich, zwłaszcza w czasie pandemii. Dlatego zdecydowałem o umożliwieniu wszystkim pracownikom MPK skorzystania ze szczepienia przeciwko grypie za opłatą 10 zł – zapowiada Krzysztof Balawejder, prezes wrocławskiego MPK. I zachęca pracowników do szczepienia.

Seniorzy przed grypową ochroną

Niektóre samorządy od lat oferują takie szczepionki – głównie dla seniorów. Od ub. roku taki program jest realizowany w Poznaniu. – Skierowany jest do mieszkańców i podopiecznych wybranych miejskich jednostek i prowadzonych na zlecenie miasta, jak domy pomocy społecznej, ośrodki dla bezdomnych czy mieszkańców powyżej 60. roku życia – wylicza Joanna Żabierek, rzecznik prezydenta Poznania.

Akcję szczepień przeciwko grypie zaplanowano w Poznaniu we wrześniu, ale pod warunkiem dostępności szczepionek w hurtowniach. A tych na razie brakuje.

Ministerstwo Zdrowia ma potwierdzoną dostawę 1,8 mln szczepionek na grypę z możliwością ściągnięcia kolejnych 200 tys. Jednak te 2 mln preparatów może się okazać niewystarczające.

CZYTAJ TAKŻE: Samorządy próbują powstrzymać modę na nieszczepienie dzieci

– Na dzień dzisiejszy szczepionki przeciw grypie na sezon grypowy 2020/2021 nie są jeszcze dostępne na rynku polskim. Przewidywany termin dostępności szczepionek w hurtowniach to druga połowa września – mówi urzędniczka z poznańskiego ratusza.

Ze środków budżetowych Poznań chce zakupić ok. 5,1 tys. szczepionek, ale pod warunkiem utrzymania ceny na poziomie z roku ubiegłego. W sumie w budżecie zarezerwowano na ten cel 450 tys. zł.

Łódź, podobnie jak w roku ubiegłym i wiele lat wstecz, będzie szczepić jesienią seniorów na grypę. – W tym roku przeznaczamy na ten cel 350 tys. zł, o 100 tys. zł więcej niż w roku ubiegłym – ze względu na sytuację epidemiczną. Szczepienia są przeznaczone dla łodzian w wieku od 65. roku życia – mówi Jolanta Baranowska z Urzędu Miasta Łodzi.

Samorząd wybrał w konkursie osiem poradni na terenie całego miasta, do których w sprawie szczepień będzie można się zgłaszać.

Do szczepienia dzieci i nauczyciele

Kraków w ramach konkursu ofert wyłonił realizatorów miejskiego programu szczepień ochronnych przeciw grypie dla osób po 65. roku życia. – Szczepienia będą wykonywane na przełomie września i października – w zależności od dostępności szczepionek – zastrzega Anna Latocha z krakowskiego ratusza. Dodaje, że miejskie jednostki organizacyjne otrzymały rekomendację zapewnienia pracownikom możliwości bezpłatnych szczepień przeciw grypie w ramach budżetów jednostek.

Wolę zaszczepienia wyraziło ok. 6 tys. pracowników oświaty, pomocy społecznej, żłobków samorządowych oraz pracowników urzędu – mówi Anna Latocha.

Także Warszawa planuje zakupić szczepionki na grypę łącznie dla blisko 50 tys. pracowników stołecznych placówek oświatowych oraz pracowników pomocy społecznej i miejskich żłobków.

CZYTAJ TAKŻE: Samorządy coraz więcej wydają na szczepienia przeciw grypie

– W tym roku czeka nas współwystępowanie zachorowań na koronawirusa i na grypę, co przy podobnych objawach utrudni rozpoznanie choroby, szczególnie w początkowej fazie rozwoju – zauważa Karolina Gałecka, rzecznik stołecznego ratusza. I dodaje, że jednoczesne zakażenie organizmu wirusem grypy i koronawirusem SARS-CoV-2, zwiększa prawdopodobieństwo ciężkiego przebiegu choroby i wystąpienia powikłań.

W ramach akcji każdy nauczyciel, pedagog, opiekun w żłobku, pracownik miejskich domów i ośrodków pomocy społecznej, jak również pracownik personelu administracyjnego i pomocniczego, będzie mógł skorzystać z finansowanych przez miasto szczepień przeciwko grypie.

Warszawa finansuje też bezpłatne szczepienia przeciwko grypie sezonowej, które obejmują grupy mieszkańców najbardziej narażonych na zachorowanie czyli powyżej 65. roku życia.

W 2019 roku z programu „Grypa 65+” skorzystało blisko 50 tys. seniorów. Koszt programu w sezonie 2020/2021 to ponad 2 mln zł. Poza tym szczepionki przeciwko grypie miasto kupuje dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5. roku życia. – Program obejmie cały sezon grypowy tj. jesień-marzec w latach 2020-2022. Na te szczepienia przeznaczyliśmy 1,6 mln zł – wylicza Karolina Gałecka.

Wrocław poza dopłatami szczepionek dla pracowników MPK obecnie sprawdza zapotrzebowanie i zainteresowanie nimi ze strony nauczycieli. – Na razie trudno jednak oszacować koszty programu szczepień nauczycieli – mówi Arkadiusz Filipowski, rzecznik prezydenta Wrocławia.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

„Subwencja oświatowa rażąco zaniżana”. W piątek zdecyduje o niej Sejm

W tym tygodniu zapadnie klamka w sprawie wysokości subwencji oświatowej. Eksperci ostrzegają, że została ...

A1 będzie zamknięta w weekend. Duże utrudnienia dla podróżnych

19 i 20 stycznia całkowicie zostanie wyłączony z ruchu fragment autostrady A1. W tym ...

Bezdomni nie pasują do zabytków?

Czy bezdomnych trzeba wyrzucić z centrum Krakowa? Konflikt wywołany propozycją jednego z radnych narasta. ...

Słynne tężnie będą jak nowe

13Ciechocińskie tężnie solankowe – symbol najsławniejszego polskiego uzdrowiska, źródło mikroklimatu, dla którego zjeżdżają do ...

Adam Struzik: PiS chce stworzyć nowe biedne województwo

Pomysł podziału Mazowsza to czysta polityka i gra o władzę - ocenia Adam Struzik, ...

Burmistrzowi nie udało się z radą kobiet

Jeśli nie ma podstawy prawnej, nie można dowolnie powoływać organów opiniodawczo-konsultacyjnych.