Samorządy próbują powstrzymać modę na nieszczepienie dzieci

Niektóre władze lokalne promują w rekrutacji do przedszkoli i żłobków dzieci szczepione. Jednak czasem takie uchwały rad miejskich odrzucane są przez instancje nadrzędne, a spory o przepisy toczą się miesiącami.

Publikacja: 14.02.2020 14:48

Samorządy próbują powstrzymać modę na nieszczepienie dzieci

Foto: AdobeStock

W Katowicach przygotowywany jest właśnie projekt uchwały w sprawie określenia kryteriów rekrutacji do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych prowadzonych przez miasto Katowice. I szczepienie właśnie ma być branie pod uwagę na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego. Projekt jest w trakcie konsultacji.

Większe ryzyko chorób

Liczba nieszczepionych dzieci w całym kraju rośnie. W pierwszej połowie 2019 roku aż 43 tys. dzieci nie zostało zaszczepionych przeciwko odrze, śwince i różyczce. To prawie trzy tysiące więcej niż przed rokiem – wynika z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Jak szacują służby sanitarne wkrótce grupa najmłodszych, którym nie podano szczepionek może sięgnąć nawet 10 proc. wszystkich urodzonych w Polsce. A im więcej nieszczepionych dzieci, tym większe ryzyko wystąpienia w populacji chorób zakaźnych. Nic więc dziwnego, że samorządy chcą powstrzymać modę na nieszczepienie i promować inokulację, zwłaszcza w miejscach gdzie jest dużo dzieci – czyli w żłobkach czy w przedszkolach.

CZYTAJ TAKŻE: Samorządy każą szczepić dzieci

Niebawem ruszy rekrutacja do takich placówek i niektóre samorządy chcą promować rodziców, którzy szczepią swoje pociechy. W Katowicach składanie wniosków o przyjęcie do przedszkola rozpocznie się w połowie marca. Na dzieci czeka blisko 8 tys. miejsc. Radni pracują nad uchwałą, która ma promować szczepione dzieci. Na razie takie regulacje obowiązują w przypadku żłobków.

– Jednym z kryteriów jest poddanie dziecka obowiązkowym szczepieniom ochronnym, określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych lub zwolnienia z tego obowiązku z przyczyn zdrowotnych – mówi Krzysztof Kaczorowski z katowickiego ratusza.

Lepsza ocena szczepionych

Niektóre miasta już wcześniej skusiły się na takie rozwiązania. – Rada Miasta Częstochowy w styczniu 2019 roku podjęła uchwałę w sprawie zmiany kryteriów rekrutacji do przedszkoli, zgodnie z którą dzieci poddane obowiązkowym szczepieniom ochronnym określonym w rozporządzeniu ministra w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych mogą uzyskać dodatkowe punkty przy rekrutacji – opowiada Włodzimierz Tutaj, rzecznik prezydenta Częstochowy.

W tym mieście rekrutacja dla przedszkolaków ruszy 2 marca i potrwa do 16 marca. Przewidywana liczba wolnych miejsc to ok. 1,4 tys.  Jednak w tegorocznej rekrutacji szczepienia nie będą brane pod uwagę. – Wojewoda Śląski stwierdził nieważność uchwały i choć gmina wniosła skargę na rozstrzygnięcie do sądu administracyjnego, proces odwoławczy nie został jeszcze zakończony. Miasto wygrało w WSA, ale wojewoda odwołał się do NSA – tłumaczy Włodzimierz Tutaj.

CZYTAJ TAKŻE: Samorządy coraz więcej wydają na szczepienia przeciw grypie

W Krakowie rekrutacja do przedszkoli samorządowych zacznie się 2 marca i potrwa do końca miesiąca. W 2019 roku oferta samorządowych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych wynosiła 18 215 miejsc. Również tutaj jednym z kryteriów jest wykonanie obowiązkowych szczepień. Ale – podobnie jak w Częstochowie – na uchwałę wprowadzającą to kryterium złożona została skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, a postępowanie jest w toku.

Także w Poznaniu w rekrutacji  do przedszkoli dzieci otrzymują dodatkowe punkty, jeśli są szczepione zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych. Kryterium to spełniają również dzieci, które z przyczyn medycznych nie podlegają Programowi Szczepień Ochronnych.

W Katowicach przygotowywany jest właśnie projekt uchwały w sprawie określenia kryteriów rekrutacji do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych prowadzonych przez miasto Katowice. I szczepienie właśnie ma być branie pod uwagę na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego. Projekt jest w trakcie konsultacji.

Większe ryzyko chorób

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Koniec z wieloletnimi prezydentami i burmistrzami
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Ilu posłów zostanie prezydentami?
Z regionów
Prezydent miasta idzie do parlamentu? Rząd już nie wyznaczy komisarza
Z regionów
Z Sejmu do sejmiku: Którzy posłowie przenieśli się do samorządu?
Z regionów
Były wiceprezydent Warszawy wyjaśnia, czemu chce być prezydentem Raciborza