Samorządy coraz więcej wydają na szczepienia przeciw grypie

Coraz więcej samorządów chce szczepić nie tylko seniorów, ale także nauczycieli czy pracowników przedszkoli
shutterstock

W zależności od miasta mogą z nich za darmo korzystać osoby w wieku 55+, ale bywa, że dopiero o 15 lat starsze.

Jesień – tradycyjnie sezon grypowy. Z roku na rok liczba zakażeń wirusem jest coraz większa. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny od września 2017 r. w naszym kraju odnotowano 47 zgonów z powodu grypy, a zarejestrowano ponad 5 mln zakażeń. Dla porównania w latach 2013/2014 było ich około 2 mln, czyli ponad połowę mniej.

Jedną ze skutecznych metod zapobiegania tej chorobie jest szczepienie. Osobom starszym, u których powikłania pogrypowe występują najczęściej, samorządy oferują darmowe zabiegi, a z roku na rok wydają coraz więcej na ten cel.

Kto jest seniorem?

Program szczepień realizowany jest w Kielcach od 13 lat. – Średniorocznie wydajemy od 300 do 400 tys. zł – mówi Anna Ciulęba, rzecznik prezydenta miasta.

Także Katowice finansują bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla seniorów od wielu lat. – Jest realizowany przyjęty uchwałą Rady Miasta Katowice na lata 2014–2020 „Program profilaktyki zachorowań na grypę Słoneczna Jesień”– mówi Dariusz Czapla, z katowickiego ratusza.

Podobnie jest w Lublinie, Łodzi, Warszawie, Olsztynie. W stolicy szczepieni są także pacjenci Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego oraz podopieczni noclegowni i schronisk, czyli osoby, u których do zainfekowania może dojść łatwo, a powikłania po zachorowaniu bywają groźne. Jak mówi Agnieszka Kłąb, rzecznik ratusza w placówkach Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego, ze szczepień skorzysta w tym roku ponad 360 osób, a w 20 noclegowniach blisko 650 osób bezdomnych.

Miasta ustalają różny próg wiekowy dla osób, które mogą zaszczepić się bezpłatnie. W Kielcach jest to 55 lat, w Białymstoku – 60 lat, w Warszawie, Łodzi, Lublinie, Opolu, Katowicach – 65 lat, a w Olsztynie dopiero po ukończeniu 70. roku życia.

Bezpłatne szczepienia w większości miast już się rozpoczęły. W Kielcach we wrześniu z programu skorzystało ponad 5 tys. osób, w Opolu – 1196. W Katowicach do tej pory zaszczepiono 4,5 tys. mieszkańców. Na szczepionki w tym roku przeznaczono 334 tys. zł, rok wcześniej 75 tys. zł.

W Białymstoku w ub. roku za 150 tys. zł zaszczepiono 3275 osób, w tym roku wydano już 190 tys. zł. Lublin planuje zaszczepić ok. 9 tys. osób, wydając na to 350 tys. zł. Od 2007 roku miasto przeznaczyło w sumie na ten cel 2,4 mln zł, a z programu skorzystało ponad 50 tys. osób. W Warszawie w latach 2007–2018 na szczepienia wydano 24,4 mln zł. W tym roku 9 tys. łodzian w wieku 65+ będzie miało możliwość zaszczepienia się. – Kwoty rosną z roku na rok. I tak w 2014 r. miasto kupiło szczepionki warte 176 tys. zł, zaś w 2017 r. – 230 tys. zł – wylicza Jolanta Baranowska z łódzkiego ratusza.

Bywa, że – choć miasta mają pieniądze – nie ma kto szczepić mieszkańców. – Ogłoszony został konkurs ofert na realizatora programu. Komisja wybrała Poradnię Rodzinną „Konsylium”, ale tylko na zaszczepienie 500 osób, bo taką liczbę szczepień zaproponował oferent – mówi Patryk Pulikowski z olsztyńskiego ratusza.

W tym roku w budżecie miasta zaplanowano na szczepienia 50 tys. zł, co pozwoli na zaszczepienie przynajmniej 1,2 tys. osób. – W związku z bardzo małym zainteresowaniem potencjalnych realizatorów szczepień, ogłoszono już III edycję konkursu. Oferty można składać do 25 października do urzędu miasta – przypomina Pulikowski.

Nawet w grudniu

Szczepienia w większości miast jeszcze trwają, tak jest w Łodzi i Opolu. W Lublinie akcja potrwa do 20 listopada lub do momentu wyczerpania szczepionek, w Katowicach – do 22 listopada. W Kielcach nawet do grudnia, a być może program będzie przedłużony do końca marca roku następnego.

Dlaczego warto się szczepić? – Jeżeli się szczepisz, masz szansę nie mieć zawału – przekonuje prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Dodaje, że z powodu grypy chorują i umierają nie tylko seniorzy, ale też osoby w średnim wieku i dzieci, dlatego wszyscy powinni się szczepić, bez względu na wiek.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pielęgniarki zadbają o uczniów

Jeśli w szkole dentysta nie będzie miał gabinetu, gmina ma zapewnić np. dentobus.

Przedszkola drenują kasę miast

Prywatne placówki żądają grubych milionów złotych tytułem zaległych dotacji, co może zachwiać budżetem niejednego ...

Zamek Lubomirskich w Rzeszowie

Zamek Lubomirskich w Rzeszowie będzie otwarty dla wszystkich

Rzeszowski Sąd Okręgowy, zajmujący dotąd Zamek Lubomirskich, będzie miał nową siedzibę. Zabytkowy obiekt stanie ...

Życie w miastach zamarło, ale parkowanie nadal płatne

Mimo sugestii szefa rządu władze dużych miast nie zamierzają znosić opłat za parkowanie. – Za ...

Kraków zakłada ogrody przy szkołach

„Ogród z klasą” – to pilotażowy miejski program, który zakłada tworzenie ogrodów na szkolnych ...

Zmiany granic gmin budzą kontrowersje

Oceny wniosków o zmiany granic administracyjnych dowodzą, że potrzebne są zmiany przepisów. Dziś zdarza ...