Kopernik dał przykład. Wkrótce powstaną kolejne centra nauki

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie powstało już dziesięć lat temu
AdobeStock

Jeszcze w tym roku ruszy budowa Nautilus Gdańsk – największego w Polsce centrum edukacyjno-rozrywkowego. Główną atrakcją będzie oceanarium.

Nautilus stanie w sąsiedztwie stadionu piłkarskiego Energa Gdańsk, będzie kosztować 450 mln zł. Zostanie zbudowany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego zawartego pomiędzy właścicielem stadionu – miejską spółką Arena Gdańsk – oraz Premiowym Funduszem Inwestycyjnym Future z Wrocławia. Miasto udostępniło grunt w gdańskiej Letnicy wart ponad 50 mln zł, zaś PFI Future zajmie się finansowaniem i budową kompleksu.

CZYTAJ TAKŻE: Wszystko, co ludzkie w centrum nauki

60 tys. mkw. Nautilusa zostanie podzielone na dwie części – w jednej znajdzie się oceanarium z ponad 160 gatunkami morskiej fauny oraz roślinami z Amazonii i Oceanu Atlantyckiego, w drugiej powstanie interaktywne centrum nauki, a także zespół basenów, hotel oraz obiekty gastronomiczne i handlowe. Inwestor liczy na 2,5 mln gości rocznie.

Budowa powinna ruszyć w drugiej połowie roku. Otwarcie obiektu zaplanowano na koniec roku 2022.

Z widokiem na Odrę

Imponujące placówki edukacyjne powstają także w innych miastach. Na szczecińskiej Łasztowni – wyspie na Odrze – trwa budowa Morskiego Centrum Nauki.

mat.pras.

Powstaną trzy poziomy wystawiennicze, planetarium, sale edukacyjne i konferencyjne – łącznie blisko 3,6 tys. mkw. powierzchni ekspozycyjnej.

CZYTAJ TAKŻE: 23 miliony złotych na eksponaty

Jak zapowiadał Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego, Centrum będzie miejscem morskiej przygody, okazją do spotkań ludzi ciekawych świata i szansą na rozbudzenie zainteresowań technicznych. – A wszystko ujęte w przepięknej architekturze. Chcemy aby budynek stał się kolejnym symbolem nowoczesnej architektury w Szczecinie, obok Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza i Centrum Dialogu Przełomy – dodał.

mat.pras.

Głównym założeniem koncepcji architektonicznej (autorstwa Piotra Płaskowickiego) jest nawiązanie do tematyki i funkcji nowej instytucji – dlatego wysoka na 14 metrów bryła będzie przypominać kadłub statku o powierzchni użytkowej 7,5 tys mkw. Blisko połowę z tego zajmie ekspozycja. Istotną rolę edukacyjną ma pełnić planetarium, które obejmie trzy kondygnacje.

Morskie Centrum Nauki powstaje dzięki funduszom Unii Europejskiej. W Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 wartość przedsięwzięcia oszacowano na ponad 85 mln zł. Blisko 60 mln zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

CZYTAJ TAKŻE: Klony Kopernika rosną w całym kraju

O treści wystawy stałej (wiadomo, że będzie związana z tematyką morską) zadecydują m.in. zachodniopomorskie uczelnie. List intencyjny w tej sprawie podpisali rektorzy Akademii Morskiej w Szczecinie, Akademii Sztuki, Politechniki Koszalińskiej, Uniwersytetu Szczecińskiego, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, a także dyrekcja Muzeum Narodowego w Szczecinie. Otwarcie MCN zaplanowano w 2021 r.

Z widokiem na lotnisko

Znane są także plany architektoniczne Podkarpackiego Centrum Nauki, które ma stanąć w podrzeszowskiej Jasionce, w sąsiedztwie lotniska. Eliptyczny budynek projektu Pracowni F11 pomieści ponad dwieście interaktywnych eksponatów dotyczących człowieka i przyrody, ale też lotnictwa i kosmonautyki.

Pracownia Projektowa F-11

– Ekspozycja będzie prezentować wiedzę naukową jako wzajemnie powiązane i przenikające się trzy obszary: „Świat wokół nas”, „Nasza cywilizacja” oraz „My, ludzie” – zapowiedział Tomasz Michalski, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie ds. Podkarpackiego Centrum Nauki (WDK pełni rolę inwestora). – Wiedza naukowa i techniczna będzie prezentowana z punktu widzenia człowieka – organizmu żyjącego w świecie naturalnym, który jest poznawany, użytkowany oraz opisywany za pomocą narzędzi i zdobyczy cywilizacyjnych – dodał.

W sercu budynku miałby znaleźć się powiększony model ludzkiej głowy z dostępem do umieszczonych w niej organów. Oprócz części ekspozycyjnej w PCN zaplanowano laboratoria fizyczne, chemiczne i biologiczne oraz ponad 160-metrową pracownię warsztatową, w której będzie się konstruować, budować, modelować i majsterkować.

Pracownia Projektowa F-11

Związki regionu z awiacją podkreśli m.in. okalająca budynek orbita schodów prowadzących na taras, z którego roztoczy się widok na pobliskie lotnisko.

Przestrzeń wystawiennicza Podkarpackiego Centrum Nauki przekroczy 3 tys. mkw. Koszt jego budowy oszacowano na 90 mln zł. Podrzeszowska inwestycja również będzie współfinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jak wynika z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, unijne wsparcie przekroczy 72 mln zł. Otwarcie zaplanowano na rok 2022.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Z wizytą w Oceanarium Międzyzdroje

Zastanawialiście się, jak może wyglądać praca oceanarium? Zobaczcie jak wygląda karmienie egzotycznych ryb w ...

Miejsce tylko na zebrania, nie na imprezy

Organizowanie w sali wiejskiej przyjęć weselnych było niedozwoloną zmianą sposobu jej użytkowania.

Tablica z reklamą to nie jest problem

Podział nieruchomości zabudowanej na cele mieszkaniowe w celu wydzielenia usytuowanego na niej np. billboardu ...

Samorządy szukają sposobów na recykling

System kaucyjny na plastikowe butelki i aluminiowe puszki znajduje kolejnych zwolenników. Minister klimatu zapowiada ...

Wiata, chodnik, kładka, kosz. Co jeszcze regularnie dezynfekują samorządy?

Przystanki komunikacji publicznej, chodniki, poręcze przy schodach, pętle autobusowe, przejścia podziemne, ale też pojemniki ...