Jak Polska świętuje wstąpienie do Unii Europejskiej

Biegi, koncerty, pikniki rodzinne. To tylko niektóre z imprez zaplanowane na środę z okazji 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Publikacja: 01.05.2024 10:14

W całym kraju odbywa się ponad tysiąc wydarzeń związanych z 20 rocznicą wstąpienia Polski do Unii Eu

W całym kraju odbywa się ponad tysiąc wydarzeń związanych z 20 rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej

Foto: AdobeStock

Łączny bilans naszego członkostwa wyniósł 161,6 mld euro netto - wynika z danych Ministerstwa Finansów. Dzięki tym środkom zmienił się cały kraj.

 – Świętowanie dwudziestej rocznicy dołączenia Polski do wspólnoty europejskiej w naszym mieście wiąże się ze staraniami o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029. W aplikacji konkursowej pod hasłem Re:union odwołujemy się do tradycji Unii Lubelskiej, której efektem była ponadnarodowa, wieloetniczna i wieloreligijna wspólnota - mówi Krzysztof Żuk, prezydent  Lublina.

I zaprasza  do udziału w cyklu wydarzeń, które z jednej strony ukazują różnorodność  kultury, a z drugiej dają poczucie jedności i wspólnoty.

Wspólne świętowanie na polsko-niemieckim moście

Dwadzieścia lat temu, 1 maja 2004 roku na moście łączącym Słubice i Frankfurt  nad Odrą fetowano wejście Polski do Unii.

 – Nie wierzę, że to się dzieje, dzieje się historia, dzieje się coś wspaniałego – mówił wówczas w Słubicach Włodzimierz Cimoszewicz, ówczesny minister spraw zagranicznych.

Teraz Słubice znów będą świętować. Odbędzie się  tam m.in. Słubicko – Frankfurcki Piknik Europejski, który miasto organizujemy wspólnie z Frankfurtem nad Odrą i Urzędem Marszałkowskim w Zielonej Górze. 

Czytaj więcej

Zmienione oblicza polskich miast

Swój udział zapowiedzieli ministrowie  spraw zagranicznych Polski i Niemiec: Radosław  Sikorski i Annalena Baerbock, władze samorządowe  z regionu oraz mieszkańcy Dwumiasta.

Na moście łączącym Słubice i Frankfurt prezentowana też będzie wystawa wielkoformatowych zdjęć obrazujących wydarzenia w dwumieście związane z naszą obecnością w Unii Europejskiej.

W programie imprezy, która rozpocznie się o godz. 11 muzyka na żywo, quizy i konkursy o tematyce europejskiej, stoiska z produktami regionalnymi i atrakcje dla dzieci.

Będą też warsztaty ekologiczne. Uczestnicy będą tworzyć kokedamy, wywodzące się z Japonii naturalne donice wykonywane z ziemi i mchu, w których posadzą rośliny sezonowe.

Na scenie, która stanie przy bibliotece miejskiej pojawią się artyści. m.in. Andre Lattari i włoskie przeboje, Freddie Mercury cover show, studio tańca Bohema i wiele innych atrakcji.

Na poznańskiej Malcie zaplanowano imprezę pod hasłem "ZaBIEGaj o FUNdusze". - To okazja do świętowania 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz kibicowania biegaczom - informuje Urząd Marszałkowski. 

Wystawy i koncerty dla Unii

W Krakowie ostatnie dwudziestolecie zaowocowało realizacją ponad 420 projektów obejmujących szereg dziedzin, w tym kulturę, edukację, rewitalizację, turystykę, zdrowie. Wsparcie z Funduszy Europejskich wyniosło około 5 mld zł.

W środę w pałacu Krzysztofory otwarta zostanie wystawa poświęconą 20-leciu wejścia do Unii. Również Apteka Designu otworzyła drzwi do miejsca, gdzie design spotyka się z nauką, nowymi technologiami i aktywizmem, granice zacierają się i możliwa jest nawet wyprawa na Marsa.

Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK i Nowohuckie Centrum Kultury, które oprócz stałych wystaw poświęconych Dudzie-Graczowi i Beksińskiemu, zaoferuje szansę obejrzenia zaplecza sali widowiskowej – przestrzeni na co dzień niedostępnej dla odwiedzających.

Czytaj więcej

Lokalne inwestycje finansowane z funduszy UE. "Nie mamy powodów do kompleksów"

Z kolei Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” poprowadzi zwiedzanie z audioprzewodnikiem, a w Centrum Kultury Podgórza zaplanowano warsztaty inspirowane kulturą krajów członkowskich UE, a Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki warsztaty dla osób w każdym wieku.

Mieszkańcy Lublina mogą brać udział  w wydarzeniach zaplanowanych z  rocznicą 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej (1 maja) oraz 455-leciem zawarcia Unii Lubelskiej (1 lipca). 

Będą zarówno kameralne koncerty muzyki klasycznej, jak i duże imprezy plenerowe, spektakle czy spacery z przewodnikami.

W mieście organizowanie będą też spacery z Przewodnikami Inspiracji, którzy opowiedzą o miejscach związanych z zawarciem Unii Lubelskiej.

Unijny trolejbus jeździ po Tychach

Od wejścia Polski do Unii Tychy pozyskały prawie 1,6 mld złotych na inwestycje w mieście.  Już od wtorku w tym mieście kursuje symbolicznie oklejony "unijny" trolejbus.

To pierwszy pojazd Tyskich Linii Trolejbusowych zakupiony dzięki funduszom unijnym, w ramach projektu realizowanego dziesięć lat temu.

Przez najbliższe miesiące będzie woził mieszkańców Tychów. To nawiązanie do kampanii prowadzonej przez przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce pn. "YES!TEŚMY – 20 lat Polski w Unii Europejskiej”.

W ramach jubileuszu 1 maja w Tychach odbędzie się bieg nartorolkowy, a tyskie placówki oświatowe przygotowały ponad 100 wydarzeń związanych z tematyką uczestnictwa Polski w Unii Europejskiej w tym, m.in. wirtualne podróże po krajach UE, konkursy, quizy, projekty edukacyjne, debata oksfordzka.

Więcej o imprezach związanych z jubileuszem można znaleźć na stronie www.20lat.eu.

A już 10 i 11 maja 2024 r. odbędą się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Wówczas będzie można zwiedzić wiele instytucji, czy inwestycji, które powstały bądź powstają dzięki unijnemu wsparciu.

Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku na mocy Traktatu Akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 roku w Atenach.

Jako państwo członkowskie nasz kraj ma możliwość wpływania na kształt decyzji podejmowanych na forum UE. W Parlamencie Europejskim zasiada 52 posłów z Polski.

Łączny bilans naszego członkostwa wyniósł 161,6 mld euro netto - wynika z danych Ministerstwa Finansów. Dzięki tym środkom zmienił się cały kraj.

 – Świętowanie dwudziestej rocznicy dołączenia Polski do wspólnoty europejskiej w naszym mieście wiąże się ze staraniami o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029. W aplikacji konkursowej pod hasłem Re:union odwołujemy się do tradycji Unii Lubelskiej, której efektem była ponadnarodowa, wieloetniczna i wieloreligijna wspólnota - mówi Krzysztof Żuk, prezydent  Lublina.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Powódź w Polsce. Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej: Tysiąc osób bez wody, czwarty dzień
Z regionów
Ruszają samorządowe zbiórki dla poszkodowanych przez powódź
Z regionów
Samorządy chcą ROP i systemu kaucyjnego naraz. To nierealne
Z regionów
Szkolne łatanie dziur, czyli trudne zapełnianie nauczycielskich wakatów
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Z regionów
Boris zmierza do Polski. Samorządy w gotowości przed możliwymi powodziami