Wielomiliardowe inwestycje pozwoliły zbudować, odbudować, zmodernizować infrastrukturę transportową, komunikacyjną, na wyższy poziom wzniosły gospodarkę komunalną, w tym prośrodowiskową, ale też tzw. infrastrukturę społeczną – kulturalną, edukacyjną, sportową, rekreacyjną itp. Z punktu widzenia mieszkańców to najbardziej namacalne efekty naszej obecności w UE. To inwestycje, które przyczyniają się do poprawy ich standardu życia i zmieniają oblicza polskich miast i gmin.
Redakcja „Rzeczpospolitej”, po długiej debacie, wyróżniła w tym zakresie kilka wyjątkowych miast. Gdynia, naszym zdaniem, zasługuje na miano miasta, które jest w sposób najbardziej zrównoważony przyjazne mieszkańcom.
Kraków to metropolia, która w ostatnim 20-leciu okazała się najlepszym lokalnym gospodarzem, tj. udało się dokonać, wśród samorządów miejskich, inwestycji o największej wartości (w przeliczeniu na liczbę mieszkańców) i pozyskać najwięcej dochodów własnych. Na wielkie uznanie zasługują też samorządy, które ogółem pozyskały do swoich budżetów najwięcej funduszy unijnych oraz zrealizowały największe inwestycje w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. To „twarde” dane za okres 2004–2022.
W takim ujęciu mistrzami wykorzystania europomocy okazują się: Olsztyn (wśród dużych miast), Świnoujście (wśród miast o liczbie 10–50 tys. mieszkańców) oraz Uniejów (wśród miast o liczbie mieszkańców poniżej 10 tys.)