Kraków: Prezydent Majchrowski podjął decyzję ws. przyszłorocznych wyborów

Swoje oficjalne stanowisko prezydent Krakowa ogłosił na specjalnej konferencji prasowej. - Wczoraj minęło dokładnie 21 lat kiedy po raz pierwszy złożyłem ślubowanie jako pierwszy w historii prezydent Krakowa wybrany w wyborach powszechnych przez mieszkańców naszego miasta. To cała epoka – mówił na konferencji prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski.

Publikacja: 20.11.2023 13:55

Jacek Majchrowski

Jacek Majchrowski

Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Prezydent Majchrowski przyznał, że takie rocznice zawsze prowokują do podsumowań, tym bardziej, że - jak mówił - było my dane być najdłużej w historii sprawującym funkcję prezydenta Krakowa.

- Juliusz Leo – drugi pod względem stażu - sprawował funkcję prezydenta 14 i pół roku. Wywiązuję się też z obietnicy, że o mojej decyzji w sprawie kandydowania poinformuję około pół roku przed wyborami. Zostało ok. pięciu miesięcy – podkreślił prezydent Majchrowski, który następnie oświadczył, że nie wystartuje w przyszłorocznych wyborach samorządowych.

Majchrowski liczy na to, że o fotel prezydenta Krakowa powalczy prof. Andrzej Kulig, jego dotychczasowy zastępca.

Urzędujący prezydent Krakowa zwrócił uwagę, że miasto sprzed 21 lat i obecny Kraków, to dwa różne miasta, w których bije to samo serce.

Czytaj więcej

Budżet Krakowa: Rośnie zadłużenie miasta. Czy mieszkańców czekają podwyżki?

- Kraków, ze swoim dziedzictwem i historią pozostaje niezmienny, jest symbolem naszej narodowej wspólnoty, jest własnością i dumą wszystkich Polaków, ale z puntu widzenia mieszkańca miasta, który tutaj na co dzień żyje, pracuje, wychowuje dzieci, rozwija swoje pasje, odpoczywa po pracy, to miasto w żadnym aspekcie nie jest podobne do miasta sprzed 20 lat – przekonywał.

Przypomniał, z czym zmagało się miasto przez całą jego prezydenturę. Zaczynał od doprowadzenia kanalizacji i wodociągów na osiedla peryferyjne, od budowy oczyszczalni ścieków, od całkowicie podstawowych w każdym cywilizowanym mieście udogodnień. - Jestem dumny, że dziś jesteśmy już w zupełnie innym miejscu, nie tylko nadrobiliśmy zapóźnienia, ale staliśmy się prawdziwą metropolią, które nie ma powodu do kompleksów – stwierdził prof. Majchrowski.

Prezydent Krakowa podkreślił, że najważniejsza dla niego była likwidacja bezrobocia, bo miasto stało się jednym z najważniejszych światowych ośrodków oferujących usługi dla biznesu, ważnym ośrodkiem akademickim.

Jacek Majchrowski opowiada o swoich sukcesach

Prezydent przypomniał, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat w mieście zrealizowano kosztowne inwestycje: nowe linie tramwajowe (Lipska-Wielicka, Ruczaj, ostatnio Górka Narodowa) czy rozbudowa dróg (zaczynając od ronda Ofiar Katynia, potem Trasa Łagiewnicka, Nowohucka, Powstańców Wielkopolskich).

- Domknęliśmy ostatnie ogniwo gospodarki odpadami oddając do użytku ekospalarnię. Wzbogaciliśmy się o obiekty uzupełniające w niewyobrażalnym wręcz stopniu ofertę miasta: Tauron Arenę Kraków i Centrum Kongresowe ICE – wyliczał prof. Majchrowski. Dodał, że sfinalizowano też najkosztowniejszą w historii miasta transakcję, jeżeli chodzi o zakup terenów. – Mam tutaj na myśli tereny po dawnym szpitalu uniwersyteckim, czyli Wesołą - mówił.

Czytaj więcej

Jacek Majchrowski nie miałby szans na II turę. Znamy wyniki sondażu prezydenckiego w Krakowie

- Jestem bardzo dumy z tego, co udało się zrobić w dziedzinie dostępności do obiektów sportowych – oddaliśmy do użytku, przede wszystkim dzieciom i młodzieży ponad 200 kompleksów sportowych, kilkanaście hal sportowych i kilkanaście basenów – wyliczał prezydent.

Prezydent Krakowa przypomniał, że Kraków jest też miastem, które postawiło na zieleń i czyste powietrze. - Zakrzówek stał się hitem nie tylko na skalę polską. Trzeba też pamiętać o Przylasku Rusieckim, Bagrach, pięknie zagospodarowanym zalewie Nowohuckim. Rewitalizujemy stare, zabytkowe parki, zakładamy nowe – pełnowymiarowe i te maleńkie – kieszonkowe, które upiększają przestrzeń miejską – mówił prezydent Majchrowski.

Prezydent przypomniał, że stopień pokrycia miasta planami zagospodarowania przestrzennego, które udało się przygotować i uchwalić w ciągu ostatnich kadencji zagwarantują miastu zrównoważony rozwój, czyli miejsca, które można przeznaczyć pod nowe mieszkania.  Kraków w tej chwili jest pokryty planami zagospodarowania w 78 proc. (dla porównania: Warszawa w 41 proc, a Wrocław w 61 proc.).

- Prawdziwą satysfakcję mam jednak z tych rozwiązań, w których jesteśmy pionierami. I tutaj od razu powiem, że jest to zasługą nie tyle urzędu i urzędników, ile przede wszystkim odwagi mieszkańców Krakowa. Przede wszystkim mam tutaj na myśli wprowadzenia zakazu palenia węglem i drewnem na terenie całego miasta – przypomniał prezydent Krakowa.

Majchrowski zapewnił, że choć w maju przyszłego roku kończy 77 lat, jest całkowicie zdrowy. - Zrobiłem też sondaże, bo tylko w swoje wierzę. Zrobiłem taki sondaż i wyniki są obiecujące. Ale praca prezydenta to nie tylko jazda leksusem, jak niektórzy uważają. Z drugiej strony zdaję sobie sprawę, że mieszkańcy mogą być już mną zmęczeni – tłumaczył swoją decyzję o tym, by nie startować w nadchodzących wyborach obecny prezydent miasta.

Duże zadłużenie Krakowa

Prezydent zapewniał, że praca dla miasta, które wybrał ponad pół wieku temu na swój dom, w którym założył rodzinę, wychował synów, a w którym teraz żyją i uczą się jego wnuki, to zawsze był dla mnie olbrzymi zaszczyt.

Czytaj więcej

Adam Struzik: Trzeba naprawić wszystkie błędy, jakie popełnił rząd PiS

- Zawsze powtarzałem, że wierzę w mądrość krakowian, bo nigdy w ciągu tych dwudziestu jeden lat na nich się nie zawiodłem - podkreślił.  - Wierzę, że wybiorą osobę, która będzie odpowiadać za swoje działania tylko przed mieszkańcami miasta, a nie przed szefami jakiejkolwiek partii - dodał.

Majchrowski mówił, że liczy iż mieszkańcy wybiorą osobę, która zarządzać miastem będzie potrafiła praktycznie, a nie teoretycznie, która będzie potrafiła rozmawiać z każdym i szukać kompromisu, a nie taka, która reprezentuje wyłącznie podglądy jednej grupy i chce narzucić wolę swoich zwolenników całej reszcie krakowian.

-Takie kryteria spełnia mój zastępca. Mam nadzieję, że na start w wyborach zdecyduje się profesor Andrzej Kulig. Co prawda, zgadzamy się co do kierunku rozwoju miasta, ale nigdy też nie ukrywaliśmy, że mamy rozbieżne poglądy na wiele spraw, czasem inne priorytety. Dzieli nas sporo lat, inne doświadczenia, inne możliwości niż dwadzieścia lat temu. – mówił prezydent Majchrowski.

Zdaję sobie sprawę, że mieszkańcy mogą być już mną zmęczeni

Prof. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa

Prezydent nie wspomniał jednak o olbrzymim zadłużeniu, z jakim zostawia Kraków, a które sięga ok. 6 miliardów zł. W przyszłorocznym budżecie miasta na realizację samych tylko wydatków bieżących (bez inwestycji) zaplanowano 7,5 mld zł.

– Działalność legislacyjna rządu w ostatnich latach nie tylko zaburzyła stabilność finansową samorządów, ale spowodowała też systematyczne, rosnące uzależnienie tych samorządów od władz centralnych – zauważył Kulig, obecnie zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej. Dodał, że w zapomnienie poszła zasada adekwatności wynikająca z konstytucji i stanowiąca, że państwo ma zapewnić jednostkom samorządu terytorialnego udział w dochodach publicznych odpowiednio do przypadających im zadań.

Pierwsze nazwiska kandydatów na prezydenta Krakowa już się pojawiają

W sobotę krakowska Platforma Obywatelska podała, że jej kandydatem w przyszłorocznych wyborach na prezydenta miasta będzie Aleksander Miszalski.

"Kochani, w najbliższych wyborach z rekomendacji Platformy będę ubiegać się o zaszczyt wzięcia odpowiedzialności za Kraków jako jego prezydent" – przekazał Miszalski w mediach społecznościowych.

Wcześniej przed Miszalskim chęć startu w wiosennych wyborach prezydenckich w mieście ogłosił były rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie prof. Stanisław Mazur. Swoją decyzję o ubieganie się o urząd włodarza Krakowa uzasadnił apelem kilkudziesięciu krakowian, którzy go do tego zachęcili swoim apelem.

Na razie PiS nie ujawnił swojego kandydata. Na giełdzie nazwisk pojawia się Małgorzata Wassermann, posłanka PiS z Krakowa.

Prezydent Majchrowski przyznał, że takie rocznice zawsze prowokują do podsumowań, tym bardziej, że - jak mówił - było my dane być najdłużej w historii sprawującym funkcję prezydenta Krakowa.

- Juliusz Leo – drugi pod względem stażu - sprawował funkcję prezydenta 14 i pół roku. Wywiązuję się też z obietnicy, że o mojej decyzji w sprawie kandydowania poinformuję około pół roku przed wyborami. Zostało ok. pięciu miesięcy – podkreślił prezydent Majchrowski, który następnie oświadczył, że nie wystartuje w przyszłorocznych wyborach samorządowych.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Miejskie skwery, które zatrzymują deszcz. Powstaje ich coraz więcej
Z regionów
Czy inwestycja w rowery się opłaca? To miasto jest tego dowodem
Z regionów
Miasta szukają strażników miejskich. Co oferują?
Z regionów
W jaki sposób polskie spółki energetyczne pomagają Ukrainie
Z regionów
Samorządy chcą organizować zajęcia dodatkowe dla uczniów. Ale potrzebują pieniędzy
Materiał Promocyjny
Citi Handlowy kontynuuje świetną ofertę dla tych, którzy preferują oszczędzanie na wysoki procent.