Śniegu jeszcze nie ma, ale lodowiska ruszyły

Na śnieg można wciąż liczyć w Polsce jedynie w górach. Za to część samorządów już otworzyła lodowiska, a inne zrobią to lada moment. Dobre i to.

Publikacja: 22.12.2019 10:03

Lodowisko miejskie przy Nowohuckim Centrum Kultury ma 800 mkw

Lodowisko miejskie przy Nowohuckim Centrum Kultury ma 800 mkw

Foto: Fot. Nowohuckie Centrum Kultury / materiały prasowe

W części miast są one bezpłatne, a w innych trzeba płacić za możliwość skorzystania czy wypożyczenia łyżew. W niektórych  zadbano też o dodatkowe atrakcje dla użytkowników.

Poszalej na dachu

W sobotę 14 grudnia uroczyście otwarto miejską ślizgawkę w podwarszawskim Pruszkowie. W tym roku po raz pierwszy usytuowana ona jest na dachu… jednej z lokalnych galerii handlowych.

– Po raz pierwszy ślizgawka jest w pełni bezpłatna. Mieszkańcy nie płacą nie tylko za wstęp, ale też za wypożyczenie sprzętu – chwali się miasto na swojej stronie internetowej.

CZYTAJ TAKŻE: Nazwa stara, lodowisko supernowoczesne

Do dyspozycji amatorów ślizgania jest 150 par łyżew, 50 kasków oraz osiem „pingwinków” dla najmłodszych łyżwiarzy. – Jeśli ktoś ma swoje łyżwy, też może korzystać z lodowiska – zapewniają władze Pruszkowa. Zapowiadają też, że na ślizgawce – w miarę potrzeb – będzie wyodrębniana strefa dla dzieci.

""

AdobeStock

regiony.rp.pl

Tegoroczną nowością będzie też obecność animatora dla dzieci, który zadba o dodatkowe atrakcje i poprowadzi zabawy na lodzie dla najmłodszych. Animacje będą prowadzone w każdą sobotę i niedzielę w godzinach od 12-15, w przerwie świątecznej oraz podczas ferii zimowych.

Łyżwy 24/7

Pruszków to nie jedyne miasto, gdzie już działa miejska ślizgawka. Jeszcze wcześniej, bo już 29 listopada, miejska ślizgawka zaczęła działać w Katowicach. Ma 400 mkw. i jest czynna całą dobę, choć wypożyczalnia łyżew działa w godzinach 6-22. Sam wstęp jest bezpłatny, natomiast wypożyczenie łyżew kosztuje 5 zł za godzinę.

– W ramach imprez z okazji Jarmarku Świątecznego na lodowisku odbyły się m.in.: pokaz łyżwiarstwa figurowego Uczniowskiego Klubu Łyżwiarskiego SPIN Katowice, Ostre Cięcie – pokaz rzeźbienia w lodzie, potańcówka na lodzie w rytmach świątecznych hitów – opowiada Dariusz Czapla z biura prasowego Urzędu Miasta w Katowicach.

Pod koniec listopada uruchomiono też lodowisko miejskie przy Nowohuckim Centrum Kultury  w Krakowie. Ma 800 mkw. powierzchni.

CZYTAJ TAKŻE: 99 pomysłów na rozwój miasta

– To jedyne lodowisko na wolnym powietrzu w tej części Krakowa, a dzięki swojemu dogodnemu położeniu, stanowi doskonały pomysł na aktywne spędzanie wolnego czasu dla całych rodzin oraz zajęcia z wychowania fizycznego dla okolicznych szkół podstawowych i liceów – zachwala krakowski ratusz.

Ślizgawka jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9-12 dla grup zorganizowanych, a w godz.13-20.30 dla osób indywidualnych. W weekendy, ferie zimowe i dni wolne od pracy jeździć na łyżwach można od 9 do 20.

Bilet wstępu kosztuje 6 zł (za 45 minut), tyle samo kosztuje wypożyczenie łyżew, kasku czy pingwinka do nauki jazdy. Krakowskie lodowisko będzie działać trzy miesiące.

Uczą jeździć na łyżwach

W  samym sercu Lasu Arkońskiego w Szczecinie od początku grudnia można ślizgać się na lodowej tafli. Jej grubość to sześć centymetrów. Mrożą ją agregaty znajdujące się pod płytą skateparku, z którego chwilowo zdemontowane zostały urządzenia do akrobacji na rolkach czy deskorolkach. Zabezpieczone są poza płytą lodowiska otoczonego bandami.

CZYTAJ TAKŻE: Jak gorąco, to na basen

Dokoła lodowiska umieszczono ozdoby świąteczne. – Miejsce jest pięknie oświetlone. Przywiezione zostały automaty z przekąskami i ciepłymi napojami – informuje Andrzej Kus, rzecznik prasowy miasta ds. gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. Szczecińska ślizgawka jest czynna (z małymi wyjątkami) przez 7 dni w tygodniu w godzinach 9-21.

""

AdobeStock

regiony.rp.pl

Wyjątki dotyczą okresu świątecznego. Zamknięte będzie w Wigilię. W pierwszy oraz drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia będzie czynne w godzinach 12-20. 31 grudnia będzie można ślizgać się od 9 do 17, a w Nowy Rok od 12 do 20. Bilety kosztują 8 zł (ulgowy) i 12 zł (normalny) za godzinę. Honorowane są: Szczecińska Karta Rodzinna oraz Szczecińska Karta Seniora. Na miejscu działa wypożyczalnia, w której za 8 złotych wypożyczyć można łyżwy. Szczecińskie lodowisko będzie czynne do 1 marca 2020 roku.

Aż cztery lodowiska we Wrocławiu

Również na Podkarpaciu i Dolnym Śląsku da się już jeździć. W Rzeszowie lodowisko miejskie wraz z Jarmarkiem Bożonarodzeniowym zostało uruchomione 7 grudnia na Rynku. Otwarciu towarzyszył pokaz łyżwiarstwa figurowego Ice Show. Tafla ma wymiar 15 na 20 metrów.

– Na miejscu jest dostępna wypożyczalnia łyżew, a cena wypożyczenia wynosi 5 zł – mówi Agnieszka Siwak-Krzywonos z rzeszowskiego ratusza.

CZYTAJ TAKŻE: Narty, łyżwy, bojery, czyli zima w miastach

Lodowisko jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 15-21, a w weekendy od 10 do 13 oraz od 15 do 21. Ceny biletów wstępu wynoszą: 5 zł – bilet normalny, 3 zł – bilet ulgowy. Uruchomienie lodowiska kosztowało miasto ok. 150 tys. zł.

We Wrocławiu otwarte zostały cztery lodowiska. Wszystkie są kryte. Są to: Lodowisko Spiska (pełnowymiarowe), Lodowisko Orbita – 600 mkw.,  Lodowisko Brücknera przy Zespole Szkół nr 14, 600 mkw. oraz  Ślizgawka Stadion – 150 m toru lodowego na II piętrze parkingu na Stadionie Miejskim.

""

AdobeStock

regiony.rp.pl

Lodowiska zazwyczaj otwarte są dla publiczności w godzinach popołudniowych 16-22.

– Do południa prowadzone są zajęcia z łyżwiarstwa dla uczniów wrocławskich szkół – mówi Wojciech Koerber, z Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

CZYTAJ TAKŻE: Na narty, łyżwy, a może kibicując

W tym mieście wejście na ślizgawkę jest płatne. Ceny zależą od dnia tygodnia i lodowiska i oscylują w granicach 13-16zł – bilet ulgowy, 16-18 zł – bilet normalny. Na wszystkich lodowiskach są bardzo dobrze wyposażone wypożyczalnie sprzętu, w których znajdziemy: łyżwy, kaski, chodziki do nauki jazdy dla dzieci. Ceny wypożyczenia: łyżew 7-10 zł, kasków 3 zł, chodzików 15-18 zł.

Na lodowiskach Spiska i Orbita prowadzone są kursy jazdy na łyżwach dla dorosłych, dzieci i rodziców z dziećmi.

Jeszcze czekają z otwarciem

Jednak są miasta, gdzie lodowiska dopiero zostaną otwarte. Tak jest m.in. w Łodzi czy w Lublinie. – W sezonie 2019/2020 funkcjonować będą u nas dwa lodowiska przenośne usytuowane przy pływalni „Wodny Raj”, przy ul. Wiernej Rzeki 2, oraz na obiekcie rekreacyjnym „Stawy Jana” ul. Rzgowska 247 – poinformowało nas biuro prasowe łódzkiego ratusza. Dodano, że ślizgawki czynne będą przez dwa miesiące (jednak termin otwarcia/zamknięcia  uzależniony jest od warunków atmosferycznych).

Lodowiska czynne są w godzinach funkcjonowania: poniedziałek-piątek 13.40-20, a w weekendy i ferie 9.40-20. Łódzkie lodowiska mają wymiary 20 na 30 m i każde ma wypożyczalnię łyżew oraz namiot z miejscami siedzącymi, gdzie można wygodnie założyć łyżwy.

CZYTAJ TAKŻE: Wypoczynek na surową zimę albo bez śniegu

Korzystać z nich można po uiszczeniu opłaty (bilet normalny – 7 zł/60 min., bilet ulgowy – 5 zł/60 min., bilet grupowy – 3 zł/60 min. od osoby). Na każdym jest wypożyczalnia łyżew i możliwość ostrzenia łyżew po uiszczeniu opłaty (wypożyczenie pary łyżew – 5  zł/60 min., wypożyczenie pary łyżew dla grup zorganizowanych – 3 zł/60 min. od osoby, ostrzenie pary łyżew – 11 zł). Koszty funkcjonowania dwóch lodowisk w sezonie 2018/2019 wyniosły 104 760 zł.

""

materiały prasowe

regiony.rp.pl

W Lublinie będą również dwa lodowiska. Zostaną uruchomione przy dwóch miejskich szkołach: Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 oraz Zespole Szkół nr 12. Z lodowisk skorzystają nieodpłatnie uczniowie lubelskich szkół. Na Białym Orliku przy ZSO nr 1 będzie można wypożyczyć bezpłatnie łyżwy.

– W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 planowane jest uruchomienie lodowiska (15 m na 25 m) na Białym Orliku. O ile warunki atmosferyczne pozwolą, otwarcie tafli nastąpi jeszcze w grudniu – zapowiada Monika Głazik z lubelskiego ratusza.

CZYTAJ TAKŻE: Region kusi również zimą

Dodaje, że ślizgawka będzie funkcjonowała do końca lutego w godzinach od 9 do 20, z przerwą między godz. 14 a 15. Dla uczniów lubelskich szkół korzystanie z lodowiska oraz wypożyczenie łyżew będą bezpłatne. Prognozowany koszt lodowiska w tym roku – 78 tys. zł, został oszacowany na podstawie wydatków poniesionych w 2018 r. (74 tys. zł).

Z kolei lodowisko w Zespole Szkół nr 12, również o wymiarach 15 na 25 m, zostanie uruchomione podczas ferii zimowych, w dniach od 11 do 26 stycznia, w godz. 8-18. Dla uczniów lubelskich szkół wstęp będzie wolny. Prognozowany koszt to 1,2 tys. zł (szacowany koszt wody).

W części miast są one bezpłatne, a w innych trzeba płacić za możliwość skorzystania czy wypożyczenia łyżew. W niektórych  zadbano też o dodatkowe atrakcje dla użytkowników.

Poszalej na dachu

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Koniec z wieloletnimi prezydentami i burmistrzami
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Ilu posłów zostanie prezydentami?
Z regionów
Prezydent miasta idzie do parlamentu? Rząd już nie wyznaczy komisarza
Z regionów
Z Sejmu do sejmiku: Którzy posłowie przenieśli się do samorządu?
Z regionów
Były wiceprezydent Warszawy wyjaśnia, czemu chce być prezydentem Raciborza